Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Najpopularniejsze zawody w sektorze kultura

Praca w kulturze może być bardzo ciekawa i satysfakcjonująca. Warto wiedzieć, że instytucje i wydarzenia kulturalne bazują nie tylko na artystach, ale także na szeregu innych osób, które są bardzo istotne w procesie kreowania wydarzeń, koncertów, spektakli, etc. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze zawody w sektorze kulturalnym.

Konkurencyjny rynek pracy



Wiele osób uważa, że praca w sektorze kultury jest niemal niemożliwa do zdobycia. Rzeczywiście, stanowisk w niektórych zawodach jest niewiele, często też oferowane stanowiska trafiają do osób już związanych w jakiś sposób z kulturą. Można więc z pewnością stwierdzić, że kultura to bardzo konkurencyjna gałąź gospodarki.

Bardzo często kandydaci, którzy chcą wejść w świat kultury muszą zaczynać od staży czy bezpłatnych praktyk. Warto przeglądać regularnie portale z ogłoszeniami o pracę, a także przygotować doskonałe CV, które zachwyci rekruterów.

Popularne zawody związane z kulturą



Aktor
Aby zacząć pracę aktora, bardzo często trzeba przejść przez lata przygotowań i szkół filmowych czy teatralnych. Ten zawód artystyczny jest bardzo popularny, ale i bardzo konkurencyjny. Zdobywając go masz szansę na pracę w telewizji, filmie, serialach czy też teatrze. Choć pracodawcy doceniają, w szczególności w przypadku aktorów teatralnych, wykształcenie kierunkowe, to warto pamiętać, że wielu aktorów filmowych nie ukończyła żadnej szkoły.

Muzyk
Jednym z zawodów cenionym w branży kultury jest muzyk. Warto wiedzieć, że doskonały głos, słuch absolutny czy multiinstrumentalizm to stosunkowo rzadkie talenty. Jeżeli masz muzyczne predyspozycje, warto jest je pielęgnować i rozwijać swoje pasje. W zależności od tego, jaką muzyką się pasjonujesz, na jakim instrumencie grasz, i czy marzysz o karierze solowej czy w zespole, możesz wybrać różne ścieżki kariery.

Malarz artysta
Choć praca malarza artysty jest dość niszowa i wymaga talentu, a także oryginalności, gdyż jest to jeden z popularniejszych zawodów w kulturze. Jeżeli ukończyłeś Akademię Sztuk Pięknych, być może ten zawód będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem.

Grafik komputerowy
Zawód grafika komputerowego również jest dość popularny. Można go zdobyć nawet bez wykształcenia kierunkowego, będąc samoukiem. Co więcej, sporo ogłoszeń o pracę w tym zawodzie oferuje możliwość pracy zdalnej, co może być dla wielu kandydatów wspaniałą cechą tej pracy.

Animator kultury
Zadaniem animatora jest propagowanie kultury. Po ukończeniu odpowiednich studiów, możesz zacząć pracę zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Co więcej, z taką profesją w ręku, możesz poszukać zatrudnienia w placówkach kulturowych, oświacie albo jako indywidualny korepetytor.

Tancerz
Taniec to pasja wielu osób, jednak tylko te najbardziej wytrwałe mogą przekuć hobby w zawód. Jako profesjonalny tancerz możesz pracować w teatrze, w telewizji, uczyć tańca w studio, a nawet jeździć na koncerty z gwiazdami muzyki. Często też tancerze są poszukiwani do klipów muzycznych i teledysków. W zależności od tego, gdzie znajdziesz zatrudnienie, możesz liczyć na godziwe zarobki.

Specjalista ds. mediów społecznościowych
Media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Coraz więcej biznesów inwestuje w specjalistów, którzy zadbają o odpowiedni wizerunek w najpopularniejszych social mediach.
Placówki kultury muszą reklamować swoje wydarzenia, a także przyciągać potencjalną widownię, czy to do teatru, muzeum, na koncert, czy też na wystawę. Właśnie dlatego możesz poszukać zatrudnienia jako ekspert ds. mediów społecznościowych.

Muzealnik
Praca w muzeum niektórym wydaje się nudna, ale prawda jest taka, że prawdziwi fascynaci będą zachwyceni taką posadą. Aby zacząć pracować na tym stanowisku, musisz ukończyć odpowiednie studia, na przykład na kierunku muzealnictwo, historia sztuki, historia, czy też archiwistyka lub etnografia. Zarobki niestety nie są zbyt wysokie, choć zdecydowanie stawki zależą od typu muzeum, w którym się pracuje oraz województwa.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę