Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Darmowe szczepienia dla warszawskich nastolatków przeciw HPV

Darmowe szczepienia dla warszawskich nastolatków przeciw HPV

reklama
W związku z obchodzonym 4 marca Międzynarodowym Dniem Świadomości HPV, od początku miesiąca trwa miejska kampania informująca o bezpłatnych szczepieniach dla dwunastolatków przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papillomavirus – HPV).

Warszawski program HPV12Warszawski Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego pn. „HPV 12” jest w całości finansowany z budżetu miasta.
Pierwsza edycja programu była realizowana w latach 2019-2021. Obecnie trwa już 2. edycja programu, która rozpoczęła się w styczniu 2022 r. i potrwa do grudnia 2024 r. Warszawa przeznaczyła na ten cel ponad 13 mln zł (na każdy rok obecnej edycji programu ponad 4.4 mln zł).

Program jest adresowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 roku życia, a przed ukończeniem 13 roku życia – jeden rocznik). Wiek dziecka dotyczy podania pierwszej dawki szczepionki – druga dawka może zostać podana po ukończeniu 13 roku życia.

Zgodnie z uchwałą Rady m.st. Warszawy celem programu jest zwiększenie odporności na zakażenia wirusem HPV w populacji docelowej co najmniej 40 proc. dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat (6000 z 15200 osób rocznie).

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw HPV?Warto pamiętać, że szczepionki są zalecane dziewczętom i chłopcom ponieważ zapobiegają zakażeniom wirusem HPV i chronią przez przed niektórymi chorobami nowotworowymi.

W świadomości społecznej zakażenie HPV kojarzy się przede wszystkim z ryzkiem wystąpienia raka szyjki macicy - faktycznie ten wirus jest w niemal 100 proc. odpowiedzialny za ten nowotwór, a w 70 proc. za raka pochwy. Wirus brodawczaka ludzkiego jest groźny również dla zdrowia mężczyzn, u których może być przyczyną nowotworu prącia. Zakażenie wirusem HPV u kobiet i mężczyzn jest także w 90 proc. przyczyną brodawek narządów płciowych (kłykciny kończyste) oraz w 87 proc. raka odbytu.

Szczepionka przeciw wirusowi HPV zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne).

Jak skorzystać z bezpłatnych szczepień HPV dla nastolatków?Z programu szczepień przeciw HPV mogą skorzystać dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 r. ż., a przed ukończeniem 13 r. ż.), którzy mieszkają na terenie Warszawy. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek szczepionki podawanych w odstępie 6 miesięcy – w ramach programu finansowane są obie. Wiek nastolatka dotyczy podania pierwszej dawki szczepionki – druga dawka może zostać podana po ukończeniu 13 lat. W ramach programu profilaktyki HPV koszty szczepienia obydwiema dawkami ponosi miasto – cena rynkowa jednej dawki waha się pomiędzy 450 zł a 750 zł.

Przed wykonaniem szczepienia niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań. Badanie lekarskie nie jest wykonywane w ramach programu oraz nie jest finansowane z budżetu m.st Warszawy, ale wykonuje je np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny).

Obecnie w ramach programu szczepienia przeciw HPV wykonywane są w 50 podmiotach leczniczych – lista placówek dostępna jest tutaj >> link

źródło: Urząd m.st. Warszawy
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧