Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kim jest analityk sportowy w Polsce: objaśnienie specyfiki tego zawodu od LegalBukmacher

Kim jest analityk sportowy w Polsce: objaśnienie specyfiki tego zawodu od LegalBukmacher

reklama
Analityk sportowy to profesjonalista, który pomaga w rozwoju branży sportowej. Jego zadaniem jest podejmowanie trafnych decyzji w oparciu o szeroki zakres danych, które pozwolą odnieść sukces poszczególnym zawodnikom i drużynom, a także całym ligom i federacjom sportowym. Ponadto analityk pomaga typerom trafnie typować zakłady sportowe przez internet. Analityk wykorzystuje zaawansowane modele matematyczne i najnowocześniejsze technologie, takie jak np. sztuczna inteligencja.

Oddsmaker to również analityk sportowy, który przy pomocy specjalnych narzędzi analitycznych i wiedzy ustala kursy na zakłady bukmacherskie. Redaktor naczelny serwisu LegalBukmacher niejednokrotnie zastanawiał się nad potrzebą dobrego specjalisty na stanowisko analityka sportowego. W niniejszym artykule Agnieszka Sportowa wyjaśnia, jakie cechy powinna posiadać taka osoba oraz omawia możliwości rynkowe dla takiego specjalisty.

Czym dokładnie zajmuje się analityk sportowyAnalityk sportowy czym sie zajmuje? Analityk sportowy to osoba odpowiedzialna za proces tworzenia i nadzorowania oferty zakładów. Głównym zadaniem jest ocena prawdopodobieństwa i obstawianie zakładów na dane zdarzenie, a także monitorowanie zakładów, które pochodzą od zewnętrznych dostawców. Konieczne jest nadzorowanie historii zawodników. Zazwyczaj pracownik nie ma ustalonych godzin pracy, a czasem jest to praca 24 godziny na dobę, weekendy, święta i godziny nocne.

Harmonogram pracy określa kalendarz imprez sportowych. W swoich wywiadach eksperci sportowi wskazują, że ta praca analityka jest męcząca i stresująca. Jednak stały kontakt ze znanymi sportami jest ogromnie satysfakcjonujący.

Wszystko zależy od dyscypliny, w której odbywa się impreza. Weźmy za przykład mecz piłkarski pomiędzy Manchesterem United a Liverpoolem https://legalbukmacher.com/fuksiarz/ od jednego z legalnych bukmacherów. Co musi zrobić analityk piłkarski:
• przeanalizować formę obu drużyn (ostatnio osiągnięte wyniki, miejsca w tabeli);
• sprawdzić wyniki rywalizacji między nimi w przeszłości;
• sprawdź informacje o kontuzjach, atmosferze w zespole i działalności klubu;
• uwzględniać czynniki zewnętrzne: kto jest gospodarzem, warunki pogodowe itp.

W swoich analizach sportowych analityk bierze pod uwagę mocne i słabe strony sportowców, ich cechy psychologiczne, zdolności fizyczne, ostatnie wyniki, a nawet szczegóły ich życia prywatnego. Wierzyć lub nie wierzyć — to osobisty wybór typera. Jest to kwestia zaufania. Dlatego analityk, który chce się utrzymać w biznesie, ceni sobie swoją reputację i ma pozytywne opinie.

Ważne cechy analitykaAnalityk sportowy powinien interesować się nie tylko wydarzeniami sportowymi jako źródłem dochodu. Samo poczucie obowiązku nie wystarczy, by odnieść sukces. Brak emocji jest bardzo ważny dla dobrego wyniku. Martwienie się o sukces ulubionej drużyny uniemożliwia dokonywanie realistycznych prognoz. Dlatego dla powodzenia tej pracy ważne jest, by zainteresowanie sportem nie łączyło się z ekscytacją kibiców, ale ze skłonnością do analizy, umiejętnością spojrzenia na sytuację z dystansem. Analityk nie powinien mieć ulubionej drużyny, tylką dobrą intuicję i zrozumienie sytuacji.

Zarobki analityka sportowegoSprawdziłam niektóre oferty pracy, aby wyjaśnić naszym czytelnikom, ile zarabia analityk sportowy. Zawód typera sportowego jest obecnie bardzo popularny. Nie jest to dziwne, ponieważ codziennie odbywa się wiele ciekawych wydarzeń sportowych na całym świecie. Po przeprowadzonej analizie można wywnioskować, że wysokość zarobków analityka w dużym stopniu zależy do miasta, w którym pracuje. Poniżej przedstawiam informacje na ten temat:

• Warszawa — od 4000 PLN
• Wrocław — od 3500 PLN
• Poznań — od 3000 PLN
• Katowice — od 2000 PLN

Zarobki zagranicznych analityków są dużo wyższe. Jednak po 3-5 latach doświadczenia analityk sportowy w Polsce może podnieść swoje zarobki do 4-6 tys. PLN. Ponadto w ramach umowy o pracę przewidziane są ubezpieczenie zdrowotne, premie za wyniki i pracownicze oraz inne świadczenia. Co ważne, esport zarobki są mniejsze niż zarobki analityk sportu tradycyjnego. Wynika to z faktu, że te dyscypliny nie są jeszcze tak popularne, jak np. piłka nożna.

Większość analityków sportowych pracuje bezpośrednio dla firm bukmacherskich, a każda z nich specjalizuje się w konkretnym sporcie. Są jednak także analitycy, tzw. capperzy, którzy budują swoją karierę w inny sposób, pracując wyłącznie dla siebie, udzielając informacji za określoną opłatą. Opłata jest ustalana przez analityka lub zespół analityków.

Jak zostać analitykiem sportowymAnalitykiem sportowym może być zawodowy komentator (dziennikarz) sportowy, sportowiec lub osoba bez wykształcenia sportowego — najważniejsze, aby posiadała odpowiednią wiedzę i cechy. Jak zostać analitykiem? Absolwenci jakich kierunków i uczelni mogą być zatrudnieni na tym stanowisku?

• Uniwersytet Szczeciński — kierunek Diagnostyka sportowa
• Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego — kierunek Diagnostyka sportowa
• Wyższa Szkoła Dziennikarska im. Melchiora Wańkowicza — kierunek Dziennikarstwa
• Wyższa Szkoła Europejska (WSE) im. ks. Józefa Tischnera — kierunek Analityka
• Wyższa Szkoła Sportu — kierunek Sport

Ponadto w sieci można też znaleźć kursy i studia podyplomowe, które pomogą stać się ekspertem w zakresie analizy sportowej.

PodsumowanieW Polsce zawód ten zyskał szczególną popularność w naszym kraju na początku lat 90-tych wraz z otwarciem pierwszych firm bukmacherskich. Obecnie w internecie można znaleźć wiele zasobów, które analizują wydarzenia sportowe.Co ciekawe, średnia liczba ogłoszeń o pracę dla specjalistów pracujących na stanowiskach Analityk Sportowy wzrosła o około 40% w ciągu ostatnich 5 lat. W 2017 roku liczba takich ogłoszeń wynosiła ok. 136 (cała Polska). W 2022 roku liczba ta wzrosła do 190.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter