Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

DOM OTWARTY – WARSZAWA NIWELUJE BARIERY

DOM OTWARTY – WARSZAWA NIWELUJE BARIERY

reklama
Na warszawskim Targówku, przy ul. Radzymińskiej 123 powstała nowa placówka kulturalna - Dom Otwarty. Miejsce wyróżnia pełne dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wdrożono szereg rozwiązań architektonicznych i technicznych umożliwiających korzystanie z zajęć zarówno dzieciom jak również osobom dorosłym także z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Dom Otwarty to inkluzywny dom kultury, który jest odpowiedzią na realne potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Dlatego to właśnie przedstawiciele fundacji i osoby z różnymi niepełnosprawnościami miały nieoceniony wpływ na wdrożenie i dostosowanie projektu.

W placówce o powierzchni 470m2 znajduje się pokój wyciszenia, komfortka (przewijak dla osób dorosłych), pętla indukcyjna a także oznaczenia brajl oraz dedykowany system specjalnej nawigacji.

Naszym celem jest niwelowanie wciąż funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami, umożliwienie im uczestniczenia w życiu kulturalnym oraz wsparcie w rozwijaniu pasji i zainteresowań. Największym wyzwaniem było wyjście naprzeciw wielu niepełnosprawnościom jednocześnie i zachowanie w tym złotego środka i równowagi np. rozsądku inwestycyjnego przy wyborze polecanych rozwiązań. Wiedzieliśmy, że naszym partnerem przy tych wyborach, na każdym etapie inwestycji, muszą być osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki współpracy z nimi wdrożyliśmy w Domu Otwartym ponad 20 rozwiązań dostępnościowych, uwzględniając m.in. potrzeby osób w spektrum autyzmu, poruszających się na wózkach, niewidomych, niedowidzących, głuchych. – mówi Lidia Krawczyk, Dyrektor Domu Otwartego i pomysłodawczyni projektu.

W nowo otwartej przestrzeń znajdują się przemyślane i nowocześnie wyposażone sale warsztatowe między innymi: pracownia komputerowa, pracownia VR - rozszerzonej rzeczywistości, sala plastyczna, sala muzyczna, sala taneczna i pokój do zajęć indywidualnych.

Placówka jako jedna z nielicznych w Polsce wprowadziła rozwiązania dostępności dla wszystkich niepełnosprawności - krzyżowo.

Spotkanie inaugurujące działalność placówki poprowadziła Katarzyna Kordowiak– Zdunek, Zastępca Dyrektora, odpowiedzialna za proces inwestycyjny m.in. Domu Otwartego.
W spotkaniu udział wzięła m.in: Donata Kończyk, Pełnomocnik Prezydenta ds. dostępności, oraz przedstawiciele trzeciego sektora działającego na rzecz niwelowania barier i wykluczenia osób z niepełnosprawnością.
Podczas otwarcia organizatorzy opowiedzieli o założeniach i celach projektu, przestawili plan działań na najbliższe miesiące, natomiast przedstawiciele władz miasta wskazali konkretne inicjatywy i programy, czyniące stolicę bardziej dostępną.

Ambasadorami Domu Otwartego są osoby, które na co dzień mierzą się z niepełnosprawnością i barierami, działające samodzielnie bądź w fundacjach i stowarzyszeniach oraz aktywni działacze na rzecz niwelowania barier, edukacji i włączania osób z niepełnosprawnościami w aktywne życie stolicy. Wśród nich: Kobas Laksa (artysta, performer, edukator, inicjator cyklu spotkań dla rodziców dzieci z trisomią „Zerówka zespolona”, Izabela Sopalska- Rybak Fundacja Kulawa Warszawa, Paulina Gadomska – Dzięcioł Fundacja SONI, Justyna Sobczyk TEATR 21 i Centrum Sztuki Włączającej, Donata Kończyk Pełnomocnik Prezydenta ds. Dostępności, Ania Żórawska Fundacja Kultura Bez Barier oraz Maciek Augustyniak Polska Bez Barier.

Pozytywnego zaopiniowania i zakwalifikowania Domu Otwartego jako unikalnego miejsca publicznego w skali kraju dokonali audytorzy, wśród których znaleźli się między innymi: Izabela Sopalska- Rybak – przedstawicielka osób poruszających się̨ na wózkach; założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, Maria Kozłowska – przedstawicielka osób poruszających się̨ o kulach, Katarzyna Gajewska – przedstawicielka osób niewidomych; trenerka, psycholożka, pedagożka oraz Michał Handzel - przedstawiciel osób w spektrum autyzmu, kierownik naukowy i współzałożyciel Institutum Investigationis Scovorodianum (międzynarodowej, niezależnej organizacji badawczo-naukowej oraz Agnieszka Szeliga – przedstawicielka osób słabosłyszących; nagradzana aktywistka społeczna, wolontariuszka, lektorka i nauczycielka polskiego języka migowego.

Tworzenie miasta bez barier to jedno z priorytetowych działań prowadzonych w m.st. Warszawa. Kluczowymi narzędziami wdrażania są wprowadzone w 2017r. standardy dostępności architektonicznej m.st. Warszawy oraz w 2020 r. standard dostępności cyfrowej Urzędu m.st. Warszawy. Za prowadzone działania w zakresie dostępności Warszawa została nagrodzona przez Komisję Europejską prestiżową nagrodą Access City Award 2020”. Realizujemy szereg konkretnych programów, finansując zarówno niwelowanie barier architektonicznych, jak i podnoszenie kompetencji stołecznych urzędników i pracowników różnych instytucji w zakresie rozwoju usług dostępnych – podkreśliła Donata Kończyk, Pełnomocnik Prezydenta ds. dostępności.

Adres i kontakt do placówki DOM OTWARTY:
Dom Otwarty ul. Radzymińska 123 w Warszawie.
Więcej informacji o zajęciach, wydarzeniach i dostosowaniu można znaleźć na stronie domotwarty.com.pl, facebook/domotwartyradzyminska, instargam/dom_otwarty. Darmowe wydarzenia na pewno będą pojawiać się też na waw4free. :)
Tel. 571 225 505, e-mail: kontakt@domotwarty.com.pl

Jak dotrzeć do Domu Otwartego:
- przystanki autobusowe Gorzykowska 02 lub Gorzykowska 04 (uwaga! przystanki na żądanie),
- metro: stacja Metro Trocka 950 m, 11 minut pieszo.
- bezpłatne miejsca parkingowe pod lokalem, najbliższe miejsce parkingowe dla OzN ok. 40 m od lokalu, Radzymińska 119
- wejście do lokalu od strony ulicy Radzymińskiej, do wejścia prowadzi także pochylnia
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧