Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Na co zwrócić uwagę przy nawiązywaniu współpracy z software housem?

Na co zwrócić uwagę przy nawiązywaniu współpracy z software housem?

reklama

Znalezienie software house’u nie stanowi problemu – na rynku polskim i zagranicznym działa wiele firm tego typu. Trudności przysparza wybór konkretnego partnera, bowiem to od niego zależy sukces biznesowy Twojej firmy. Podpowiadamy, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy!

Co to jest software house – krótka definicja

To firmy, które specjalizują się w tworzeniu oprogramowania na zlecenie klienta lub rozwijające własne oprogramowanie komercyjne. Powstały w efekcie specjalizacji branży interaktywnej, więc na rynku IT są stosunkowo nowym tworem. 

Nie należy ich mylić z agencjami interaktywnymi, z którymi bywają błędnie utożsamiane. W tym zestawieniu zakres działań software house jest znacznie szerszy. Korzystają z nich zarówno duże korporacje, jak i MŚP – dowodzi to bardzo dużej uniwersalności Software House jak Gloo.pl.

Profil działalności nie ma tutaj większego znaczenia – zespół fachowców znajdzie odpowiednie rozwiązania dla każdej branży. Nad realizacją projektów informatycznych czuwają specjaliści z zakresu wielu dziedzin. Zaliczymy do nich m.in. programistów specjalizujących się w określonym języku kodowania, projektantów UX/UI, architektów oprogramowania, grafików i testerów.

Nie sposób pominąć Project Managerów, którzy koordynują pracę zespołu, czuwają nad budżetem oraz dbają o zgodność projektu z wymaganiami klienta. W software house mogą pracować również analitycy biznesowi, specjaliści ds. marketingu i sprzedaży czy specjaliści ds. bezpieczeństwa IT.

Dobry software house – zdefiniuj potrzeby swojej firmy

Jak wybrać software house, który zaoferuje usługi idealnie dopasowane do potrzeb Twojego biznesu? Na samym początku trzeba przeanalizować i sprecyzować swoje wymagania. Następny etap polega na zgromadzeniu jak największej ilości informacji na temat potencjalnych kandydatów do współpracy.

Warto podkreślić, że software house’y mają różne specjalizacje. Przykładowo specjalizują się w tworzeniu sklepów internetowych, aplikacji mobilnych czy wykorzystują określony język programowania.

Do przykładowych projektów realizowanych przez software house można zaliczyć:

  • aplikacje mobilne,
  • aplikacje webowe,
  • platformy e-commerce,
  • platformy B2B,
  • systemy wspomagające CRM,
  • systemy ERP,
  • serwisy i portale.

Jak wybrać software house – na co zwrócić uwagę? 

Stoisz przed wyborem software house i nie wiesz, od czego zacząć? Po pierwsze – określenie potrzeb swojej firmy z pewnością zawęża krąg poszukiwań. Cenną wskazówką z pewnością okażą się polecenia od osób lub firm, które miały okazję współpracować z danym software house. W takich przypadkach możesz zapytać o przebieg współpracy czy zadowolenie z uzyskanych efektów.

Koniecznie zapoznaj się z portfolio przedsiębiorstwa. Sprawdź, czy interesujący Cię software house wykonywał już projekty dla Twojej lub pokrewnej branży. Miej jednak na uwadze, że każda wcześniejsza realizacja była dostosowana do wymagań konkretnego klienta i musiała mieścić się w określonym budżecie.

Kolejnym krokiem jest porównywanie ofert. Pamiętaj, aby nie sugerować się tutaj ceną i unikać podejrzanie tanich usług. Przykładowo firma programistyczna proponująca niskie stawki godzinowe może potrzebować więcej czasu na wykonanie usługi. W efekcie, zamiast zaoszczędzić, wydasz więcej.

Przed podpisaniem umowy zapytaj o skład zespołu, jaki zostanie przydzielony do Twojego projektu. Dowiedz się, czy zostanie Ci przydzielony opiekun klienta lub Project Manager oraz ilu programistów weźmie udział w pracach. Warto też wiedzieć, czy software house korzysta z usług podwykonawców, czy całość projektu wykonuje we własnym zakresie.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama