Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerów miejskich? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerów miejskich? Podpowiadamy!

reklama

Rower miejski to towarzysz krótkich przejażdżek i ekologiczny środek transportu: czy to do sklepu, urzędu czy miejsca pracy. Ma być przede wszystkim wygodny, a przy tym atrakcyjny wizualnie. Jest jednak kilka ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Jakich?

Solidny, wygodny i stylowy rower miejski

Wiele osób poszukujących swojego idealnego roweru do miejskich przejażdżek, kieruje się głównie jego stylowym wyglądem. Rozglądając się za odpowiednim modelem zwraca się też uwagę na rozmiar, aby był on jak najlepiej dopasowany do wzrostu. 

Jednak kiedy trzeba wyprowadzić jednoślad po raz pierwszy na chodnik może okazać się, że jest on bardzo ciężki. Trudno się go rozpędza, a jeszcze większy problem sprawia pokonanie choćby niewielkiej górki. Taką konstrukcję trudno też zanieść na piętro w bloku czy wprowadzić do piwnicy. Właśnie dlatego ważnym kryterium, szczególnie dla kobiet i osób o drobnej budowie, jest niska waga pojazdu. 

Aby rower miejski był lekki, ale jednocześnie wytrzymały, warto zdecydować się na konstrukcję wykonaną z aluminium. Zapewnia ona łatwe manewrowanie i bezproblemowe rozpędzanie jednośladu – także pod górkę.

Znacznie cięższa jest stal, przynajmniej w teorii, bo wielu producentów stosuje nowoczesne rozwiązania mające na celu obniżyć całkowitą masę do minimum i np. cieniuje rury. Na całkowitą wagę ma też wpływ materiał wykonania części, jednak w przypadku jednośladów miejskich, nie trzeba aż tak się mu przyglądać. Wystarczy lekka rama.

Oczywiście wygląd nie powinien schodzić na zbyt daleki plan, bo dla niektórych użytkowników jest to bardzo ważny aspekt, który wręcz może zaważyć na wyborze konkretnego roweru. Warto jednak pamiętać nie tylko o stylowym wyglądzie i ciekawym kolorze ramy. Przyjrzyj się bliżej wyposażeniu pojazdu. Podczas jazdy docenisz koszyk, błotniki i osłony na napęd (w razie mokrej nawierzchni, kałuży i błota w lesie), oświetlenie, dzwonek czy podpórkę. 

Nieskomplikowany, ale wysokiej jakości napęd

Choć rower miejski damski nie musi mieć zaawansowanego napędu, warto wybrać taki, który ma komponenty od znanych producentów. To dlatego, że takie części później łatwiej jest konserwować i wymieniać. Często zdarza się, że zakupiony w supermarkecie rower, który nie ma takich podzespołów, trudno jest później naprawić. 

Jest to spowodowane wyposażeniem w produkty anonimowego pochodzenia, najczęściej słabej jakości. Cena takiego roweru miejskiego może być zachęcająca, ale późniejsza konserwacja raczej nie będzie należała do najtańszych. Lepiej wybierać znane na rynku marki – na przykład rowery miejskie Romet.

To sprawdzona firma, która w dużej mierze bazuje na komponentach od Shimano, co gwarantuje niezawodną pracę i łatwą obsługę jednośladu. Podczas rekreacyjnych przejażdżek wystarczy od jednego do trzech biegów, ale bardziej rozbudowane napędy mogą mieć ich nawet siedem.

Im więcej przerzutek, tym łatwiej dopasować charakter jazdy do warunków terenowych. Przyda się też skuteczny hamulec gwarantujący błyskawiczną reakcję na przeszkodę – tutaj nie warto decydować się na półśrodki. Idealnym wyborem będzie V-brake.

Komfort, który docenisz podczas jazdy

Miejskie rowery są tak wyprofilowane, aby usiąść na nich w pozycji wyprostowanej. Sprzyja to podziwianiu krajobrazów, a także przyjemnej i zdrowej dla naszego ciała, jeździe rekreacyjnej. Większość modeli ma obniżoną górną ramę, co jest ukłonem w stronę pań. 

Łatwiej usiąść na takim rowerze np. w letniej sukience czy spódnicy. Do kobiecej anatomii dopasowane są też szerokie siodełka, które świetnie sprawdzą się na krótkich i średnich dystansach. 

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama