Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa, konkursy i premiera poetyckich wideoklipów na półmetek 7. edycji akcji Wiersze w mieście!

Wystawa, konkursy i premiera poetyckich wideoklipów na półmetek 7. edycji akcji Wiersze w mieście!
„Życie, kochany, jest bez przerwy.”

Tak kończy swój wiersz portugalska poetka Filipa Leal. Utwór w przekładzie Wojciecha Charchalisa to jeden z 18 wierszy europejskich biorących udział w tegorocznej odsłonie akcji Wiersze w mieście, która trwa od 20 kwietnia pod hasłem przerwa. Na ostatniej prostej Wierszy w mieście organizatorzy zapowiadają premierę cyklu autorskich wideoklipów utytułowanej artystki Oli Wasilewskiej oraz konkursy z nagrodami na wiersz, film lub mem o przerwie.

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama
Trzeba przyznać rację Filipie Leal: „Życie jest bez przerwy” i nie weźmiemy od niego wolnego. Jednak nic nie nadaje mu takiej wyrazistości i pełni, jak momenty, w których zwalniamy tempo, łapiemy oddech i w codziennym biegu znajdujemy czas na najmniejszą nawet przerwę. Organizatorzy 7. edycji międzynarodowego festiwalu, który trwać będzie już tylko do 21 maja, wciąż namawiają do przerwy członkinie i członków społeczności skupionej wokół Wierszy w mieście. Na finał akcji kuratorka projektu, poetka Natalia Malek, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia, zachęca do czytania, słuchania i oglądania najnowszych wierszy europejskich, a także prezentowania własnej twórczości.

W poniedziałek 15 maja mają swoją premierę artystyczne wideoklipy, które wizualnie interpretują wiersze. Ich autorka, Ola Wasilewska, bazując na tekstach i dźwiękach, tworzy oryginalne miniatury wideo. Artystka od lat współpracuje z poetami i muzykami przy animacjach, wizualizacjach i projektowaniu książek. Jej klipy były wyróżnione na festiwalach animacji, m.in. Animafest Zagrzeb i O!PLA, czy pokazywane podczas m.in. Spoken Word Festival Warsaw, międzynarodowego festiwalu poezji performatywnej.
Dla Wierszy w mieście Wasilewska zinterpretowała wszystkie 18 utworów. Barwne graficzno-dźwiękowe kolaże, które od 15 maja można oglądać na kanale YouTube projektu: link oraz na stronie projektu: link i w mediach społecznościowych akcji, oddają ducha europejskiej poezji, wzbogacają jej przekaz i dopełniają interpretację.

Ponadto, w trakcie trwania akcji Wiersze w mieście, miłośnicy poezji z całej Polski mogli wziąć udział w konkursach, które odbywały się w na profilach na Facebooku i Instagramie. Organizatorzy zachęcali do czytania poezji i twórczego inspirowania się nią. Pytali „Co ci chodzi po głowie, gdy słyszysz hasło przerwa?”, namawiali do dzielenia się pomysłami i sposobami na przerwy na wiersze. Chętni do rywalizacji i zdobycia nagród książkowych mogli nadsyłać swoją twórczość: wiersze, zdjęcia, filmy lub memy zainspirowane utworami prezentowanymi w tegorocznej edycji akcji oraz hasłem przerwa.

Szczegóły konkursu nr 1: link
zgłoszenia do 10 maja g. 23:59, ogłoszenie wyników: 15 maja

Szczegóły konkursu nr 2: link
zgłoszenia do 15 maja g. 23:59, ogłoszenie wyników: 18 maja

Organizatorzy Wierszy w mieście zachęcają czytelników do odkrywania poezji podczas wiosennych spacerów, przerw od pracy i codziennych zajęć. Zapraszają na wystawę prezentującą Wiersze w mieście przy Rumuńskim Instytucie Kultury przy ul. Chopina 10. Utwory wybrane do akcji wyświetlane są też w Galerii Metro Świętokrzyska, czyli w przejściu podziemnym na stacji Świętokrzyska, gdzie krzyżują się dwie linie metra. Można się na nie natknąć w autobusach, tramwajach, przestrzeni publicznej Warszawy.

Wiersze w językach narodowych i w polskich przekładach, wraz z biogramami autorów i tłumaczy, dostępne są na wierszewmiescie.eu. Także na stronie internetowej projektu oraz w podcaście w serwisie Spotify wielbiciele poezji mogą posłuchać utworów czytanych przez aktorów, Annę Szawiel i Filipa Kosiora, oraz przez same poetki i poetów.

Festiwal Wiersze w mieście organizują europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w Stowarzyszeniu EUNIC oraz miasto stołeczne Warszawa. Partnerem jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Podczas akcji prezentowanych jest 18 wierszy z różnych krajów i regionów Europy. Do tytułowej przerwy – czasem dość przewrotnie – odnoszą się autorki i autorzy z Austrii, Estonii, Flandrii, Galicji, Irlandii, Kraju Basków, Krain Katalońskich, Litwy, Luksemburga, Malty, Mołdawii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz Ziemi Mirandyjskiej. A czytelnicy w całej Polsce poznają różne oblicza najnowszej poezji europejskiej i wyzwania, z jakimi mierzą się jej twórcy.

WIERSZE W MIEŚCIE 2023
PRZERWA
20 kwietnia do 21 maja 2023

Więcej informacji: wierszewmiescie.eu
Fanpage akcji na Facebooku: facebook.com/wierszewmiescie
Fanpage akcji na Instagramie: instagram.com/wiersze_w_miescie/
Podcast Spotify: link
Kanał YT: link

Organizator: Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Ambasada Estonii w Polsce, Ambasada Belgii – Delegacja Flandrii, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Litewski Instytut Kultury, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Instytut Camoesa, Rumuński Instytut Kultury, Słowacki Instytut Kultury

Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Grupa Badawcza Otra Iberia, Instytut Etxepare, Centrum Studiów Katalońskich UAM, Stowarzyszenie Języka i Kultury Mirandyjskiej, Centrum Studiów Galisyjskich, Xunta de Galicia

Partner honorowy: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę