Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak sprawidzić recepte online?

Jak sprawidzić recepte online?

reklama

Czasy tradycyjnych papierowych recept, powoli odchodzą w niepamięć. E-recepta to innowacja, która szturmem weszła na polski rynek medyczny. Dzięki temu rozwiązaniu, dokument pozwalający wykupić przepisane leki, mamy zawsze przy sobie - w swoim telefonie, tablecie, laptopie a nawet zegarku elektronicznym. Niewątpliwie jest to wygodna forma, która znacznie ułatwia dostęp do leków oraz przyśpiesza czas realizacji.

Czym jest recepta online?

Recepta online to elektroniczny dokument, umożliwiający wykupienie leku w aptekach stacjonarnych oraz internetowych. Realizowana jest na podstawie czterocyfrowego kodu, który zostaje przesłany na numer telefonu bądź adres e-mail, wskazany w systemie medycznym. Dostęp do kodu recepty można uzyskać również za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Do jej realizacji oprócz wskazanego wcześniej kodu, będzie potrzebny numer PESEL osoby na którą została wystawiona e-recepta. Warto mieć na uwadze, że usługa jest całkowicie darmowa. Na życzenie pacjenta może zostać wydany także dokument w formie papierowej.

Gdzie mogę otrzymać receptę online?

Recepta online może zostać wystawiona na wizycie stacjonarnej, zarówno przez lekarza rodzinnego, jak również lekarza specjalistę oraz w trakcie hospitalizacji szpitalnej. Wystawiane są zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz prywatnej opieki zdrowotnej. Uzyskanie recepty jest możliwe także, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem konsultacji telefonicznej bądź internetowej. Istniej szereg wirtualnych stron, które oferują wizyty, w ramach których możliwe jest świadczenie usług medycznych, w tym wystawiania e-recept. Szybkie tempo życia, brak czasu oraz długi czas oczekiwania na tradycyjną wizytę powoduje, że pacjenci szukają innych, wygodnych form leczenia.  Przykładem portalu, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów jest https://e-recepta.net/recepta, zrzeszający lekarzy specjalistów z wieloletnią praktyką. Rejestracja polega na podaniu danych pacjenta oraz objawów chorobowych. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, analizuje wyniki wykonanych badań, proponuje dostępne metody leczenia oraz wystawia stosowne skierowania i recepty. Strony tego typu cechuje przejrzystość zasad i cen oraz krótki czas oczekiwania na wizytę. Z  tego względu są one coraz częściej wybierane przez pacjentów, którzy nie mogą czekać wiele tygodni na pomoc medyczną.

Gdzie mogę znaleźć receptę online?

Jak już wcześniej wspomniano recepta wysyłana jest za pośrednictwem wiadomości SMS bądź poczty elektronicznej. Zdarza się jednak, że wiadomość zostanie usunięta przed realizacją recepty. W takiej sytuacji dostęp do niej można uzyskać za pośrednictwem aplikacji IKP, stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia. Dostęp do platformy jest całkowicie bezpłatny. Jedyny wymóg stanowi rejestracja, a każde kolejne logowanie jest wykonywane przy użyciu dostępnych opcji takich jak, profil zaufany lub dowód osobisty z elektroniczną warstwą. W Internetowym Koncie Pacjenta znaleźć można dane dotyczące stanu zdrowia oraz historie leczenia. Ponadto widnieją na niej podstawowe informacje dotyczące recepty online. Najważniejsze z nich to nazwa przepisanych leków, sposób dawkowania, dane pacjenta oraz lekarza konsultującego, a także informacja o tym, czy dana e-recepta została skutecznie zrealizowana. Istotna jest również informacja w jakiej aptece została zrealizowana recepta. Należy pamiętać, że częściowo zrealizowaną receptę trzeba ponownie użyć w tej samej aptece. Nie istnieje bowiem możliwość, wykupienia tego samego leku w innym miejscu.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama