Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak muzyka wpływa na dzieci?

Jak muzyka wpływa na dzieci?

reklama
Rodzice często zastanawiają się, jak różne dźwięki wpływają na rozwój dziecka. Dotyczy to zarówno noworodków, które dopiero rozwijają swoje zmysły, jak i przedszkolaków, u których dźwięki otoczenia mają duży wpływ na nastrój i koncentrację. Czy wiesz, jaką muzykę warto włączać dzieciom?

Popularne jest przekonanie, że muzyka klasyczna jest najskuteczniejszym stymulatorem rozwoju u dziecka. Jej słuchanie zaleca się nie tylko niemowlętom, ale już kobietom ciężarnym. Dla starszych dzieci muzyka jest też formą zabawy Świadczy o tym popularność różnych dziecięcych wykonawców jak np. Majka Jeżowska czy Magda Fronczewska: https://spokeo.pl/muzyka/magda-fronczewska. Jak stworzyć najlepszą playlistę dla malucha?

Kołysanki dla dzieci



Tradycyjną formą kontaktu dzieci z muzyką od zawsze były kołysanki. Niemal każdy jest w stanie zanucić utwory takie jak Z popielnika na Wojtusia czy Ach, śpij kochanie: https://spokeo.pl/muzyka/z-wars/ach-spij-kochanie. Kołysanki charakteryzują się powolnym, miarowym rytmem i spokojną melodią, co ma na celu wyciszenie i uspokojenie. Często niosą też pewne wartości edukacyjne i przekazują różne morały.

Kołysanka śpiewana dziecku przed snem wzmacnia relację z rodzicem i poprawia poczucie bezpieczeństwa. Jak pokazują wieki doświadczeń – to skuteczny sposób na problemy z zasypianiem i różne dziecięce lęki. Z pewnością warto śpiewać swojemu dziecku kołysanki.

Muzyka klasyczna – czy to zawsze dobry pomysł?



W wielu zaleceniach podkreślany jest stymulujący wpływ muzyki klasycznej na rozwój dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że muzyka klasyczna to szeroka kategoria i znajdują się w niej bardzo różne utwory. Niektóre z nich mogą być przytłaczające, czy wręcz niepokojące. Dlatego warto wybierać raczej spokojniejsze kompozycje, które pozwalają się zrelaksować i wprowadzają w dobry nastrój.

Piosenki czy dźwięki przyrody?



Kolejną kategorią muzyczną są odgłosy natury. Wiele osób docenia ten rodzaj dźwięków i potwierdza, że ułatwiają zasypianie lub poprawiają koncentrację. Szczególnie często wykorzystywane są w tym celu np. odgłosy burzy, deszczu i wiatru, a także szum wody, czy śpiew ptaków. Takie dźwięki z pewnością mogą działać uspokajająco i wprawiać w dobry nastrój.

Muzyka dziecięca



Osobną kategorię stanowią także piosenki dla dzieci. Można wśród nich znaleźć zarówno znane od dekad przeboje, jak i nowe utwory. To zwykle dość proste kompozycje, których dziecko może się łatwo nauczyć i śpiewać je samodzielnie. Wiele z nich ma także wartość dydaktyczną – poruszają różne praktyczne kwestie związane np. zachowaniem, zdrowiem czy bezpieczeństwem. Zawsze warto jednak najpierw samodzielnie sprawdzić, czy treści zawarte w takiej piosence będą odpowiednie dla dziecka.

O czym należy pamiętać, wybierając muzykę dla dziecka?



Aby słuchanie muzyki było przyjemne, bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej głośności. Trzeba też pamiętać, że każdy człowiek ma swoje indywidualne preferencje dotyczące muzyki. Niektórym osobom pomaga ona w koncentracji, jednak inne potrafią skupić się jedynie w ciszy. Dlatego warto obserwować, jak dziecko reaguje na muzykę i odtwarzać te utwory, które budzą u niego pozytywne reakcje.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️