Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czym jest polisolokata? Najważniejsze informacje w pigułce

Czym jest polisolokata? Najważniejsze informacje w pigułce
Kwestie ubezpieczeń na życie oraz produktów inwestycyjnych na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Kapitałowego są dokładnie określone w definicji długoterminowego instrumentu finansowego, czyli polisolokaty. Chcesz dowiedzieć się, co to takiego i jak się z niej wycofać? Sprawdź ten artykuł i dowiedz się więcej!

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama
Choć produktów finansowych dostępnych na rynku jest mnóstwo, warto nieco bliżej przyjrzeć się połączeniu ubezpieczenia na życie i funduszu kapitałowego UFK. Z definicji polisolokata jest wyjątkowym produktem finansowo-ubezpieczeniowym, który ułatwia wypracowanie większych zysków z inwestycji.

Jak działa polisolokata w dzisiejszych czasach?



Ubezpieczenia na życie i dożycie z UFK jako produkty związane z długoterminowymi inwestycjami umożliwiały naliczanie dodatkowych opłat za wykup ubezpieczenia. Kwota takiego naliczenia najczęściej jest równa wartości środków zebranych na polisolokacie do momentu wycofania kapitału.

Na ten moment polisolokaty są coraz popularniejszą formą inwestowania wolnego kapitału przez konsumentów w całej Polsce. Według danych z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nawet ponad 5 mln Polaków podjęło decyzję o takiej inwestycji.

Co ciekawe, taka forma inwestycji nie podlegała opodatkowaniu, co oznacza, że po zakończeniu umowy całe zyski miały trafiać bezpośrednio do inwestora.

Wycofanie się z polisolokaty – jak to zrobić?



Jeśli zdecydowałeś się na taki instrument finansowy i masz problem z odzyskaniem należnych środków, koniecznie wykonaj kilka kroków:

1. Opisz sytuację do UOKiK i poczekaj na przeanalizowanie umowy oraz całej sytuacji pod kątem prawnym.
2. Złóż reklamację umowy u ubezpieczyciela wraz z wnioskiem o rozwiązanie polisolokaty.
3. W razie braku reakcji złóż pozew do sądu i zacznij dochodzić swoich praw przed sądem.

Do wycofania się niezbędna może okazać się pomoc doświadczonego adwokata. Warto wiedzieć, że umowę polisolokaty można unieważnić, jeśli:

● umowa zawierała niedozwolone klauzule,
● przepisy nadawały ubezpieczycielowi prawo do wiążących interpretacji prawa,
● przepisy uniemożliwiały złożenie żądania zwrotu zapłaty w przypadku wypowiedzenia umowy przez konsumenta,
● i wiele innych sytuacji…

W celu unieważnienia umowy, która zawiera klauzule niedozwolone, trzeba powołać się na Art. 405 i Art. 410 Kodeksu cywilnego.

Zjawisko polisolokaty a prawo – podsumowanie



W ciągu ostatnich lat prezes UOKiK wydał już kilka decyzji, które spowodowały nałożenie wysokich (milionowych) kar na instytucje, które naruszały zbiorowe interesy swoich klientów. Polisolokaty to dość ryzykowny instrument finansowy, który mimo to zachęcał wiele osób do skorzystania ze względu na możliwość wypracowania realnych zysków w stosunkowo krótkim czasie.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Legality, której specjalizacją jest prawo cywilne. Jeśli szukacie Państwo pomocy dotyczącej powyższej tematyki, zapraszamy do kontaktu z kancelarią w Warszawie. Kancelaria prowadzi sprawy na terenie całej Polski.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️