Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak frezowanie to tylko ze skrawanie24 - sprawdź nasze fazowniki

Jak frezowanie to tylko ze skrawanie24 - sprawdź nasze fazowniki
Fazownik to przyrząd, który umożliwia precyzyjne przygotowanie otworów, w których następnie zostaną umieszczone śruby. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie estetycznych i trwałych efektów pracy. Proces fazowania ułatwia montaż podzespołów i akcesoriów, które są niezbędne w wielu gałęziach przemysłu. Jak uzyskać trwałe połączenie materiałów za pomocą załamywania krawędzi? O tym jest nasz artykuł.

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama

Charakterystyka fazowników

Fazowniki to narzędzia, które wykorzystywane są w procesie załamywania krawędzi, obróbki rowków typu V oraz faz. Są niezbędne podczas frezowania podcięć i ukosowania blach, które jest etapem poprzedzającym spawanie. Fazownik do metalu ułatwia usuwanie zadziorów, jakie powstają wzdłuż krawędzi obrabianego przedmiotu. Zależnie od tego, jaka obrabiarka jest używana i jakie ma ustawienia, powyższe czynności wykonuje się na wiele sposobów. Na ogół używa się:

  • frezu trzpieniowego,
  • frezów fazujących,
  • małego frezu czołowego,
  • frezu z długimi krawędziami skrawającymi.

Odpowiedni fazownik wybierany jest po uwzględnieniu:

  • kąta fazy,
  • materiału, który ma podlegać obróbce,
  • strony, na której ma być wykonane fazowanie i strony umiejscowienia wrzeciona napędzającego narzędzie,
  • głębokości fazowania.

Fazownik do metalu ma zastosowanie przy nawiercaniu otworów, usuwaniu zadziorów w stali, odlewach i metalach nieżelaznych. Poza fazownikami do metalu, w naszym sklepie skrawanie24.pl możesz się zaopatrzyć również w fazownik do drewna oraz fazownik do płyt gk. Są one wykorzystywane np. podczas produkcji mebli, schodów, drzwi.

Warto pamiętać, że przebieg procesu fazowania w dużej mierze zależy od zaplanowanego otworu do wykonania, a tym samym doboru narzędzia. Niewielkie frezowanie w obróbce wewnętrznej odbywa się zwykle przy użyciu narzędzia z węglika spiekanego. Jeśli konieczne jest uzyskanie większych elementów, warto wykorzystać frezów na płytki wymienne.

Jak przebiega fazowanie?

Fazowanie obejmuje czynności mające na celu załamywanie krawędzi, eliminację wypustek, które znajdują się na krawędzi obrabianych elementów, frezowanie podcięć, a także ukosowania arkuszy blachy. Dzięki temu można wygładzić i wyeliminować elementy, które są zbędne, a które występują w obrabianym elemencie. Dobór odpowiednich narzędzi w sklepie skrawanie24.pl pozwoli na przeprowadzenie fazowania optymalną metodą.

Fazowanie może się odbywać za pomocą frezowania na głębokość. Frezowanie CNC pozwala na obrobienie wielu różnych krawędzi. Odbywa się ono przy pomocy wierteł, noży tokarskich i pilników, które dobiera się pod względem kształtu i rozmiaru.

Frezowanie CNC pozwala ponadto na uzyskanie krawędzi między dwoma bokami materiału, również pod kątem innym niż prosty. Efekt taki jest niezbędny np. w przypadku montażu części maszyn oraz konieczności poprawy estetyki niektórych elementów, np. otworów lub wałków. Fazowanie może się również odbywać już po zakończeniu obrabiania gwintu, przy zastosowaniu tego samego narzędzia. Dzięki temu powierzchnia zewnętrzna jest estetyczna, bez zadziorów.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama