Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jesienne alergie - jak sobie z nimi radzić?

Jesienne alergie - jak sobie z nimi radzić?
Z alergiami najczęściej kojarzy się wiosna. Jednak również jesień bywa uciążliwa dla alergików. Pomimo tego, że temperatura spada, zaś wilgotność rośnie, a do tego drzewa, trawy i krzewy przestają pylić, to wciąż występują inne alergeny. Warto dowiedzieć się więcej na temat jesiennej alergii i tego, jak sobie z nią radzić.

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama

Jesienna alergia - objawy

Jesienne alergie mogą być naprawdę bardzo uciążliwe i to tak samo dokuczliwe jak te występujące wiosną czy latem. Ich objawy są charakterystyczne. Najczęściej pojawia się katar. Kolejnym symptomem świadczącym o alergii może być łzawienie oczu, kaszel czy obrzęk gardła. Wiele osób mając takie objawy sądzi, że przyczyną jest przeziębienie, a nie alergia. Jednak nie zawsze jest to prawda. Jeżeli objawy pojawiają się nagle, np. podczas spaceru, to mogą świadczyć właśnie o alergii. Charakterystycznym objawem, powszechnym właśnie przy alergii, jest swędzenie zarówno nosa, jak i gardła czy też oczu.

Dolegliwości na pewno nie należy bagatelizować. Najlepiej jak najszybciej udać się do alergologa. Tutaj pojawia się pytanie - ile kosztuje wizyta u alergologa w Warszawie? Cena konsultacji zaczyna się od około 200 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt testów alergologicznych, które zleca lekarz. Na ich podstawie alergolog dokona pełnej diagnostyki i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Co uczula jesienią?

Wiele osób zmaga się z pyłkowicą. Jest to alergia na pyłki roślin wiatropylnych. Nie kończy się ona latem. Stanowi również duże zagrożenie jesienią. Najczęściej alergia pojawia się we wrześniu lub w październiku. Największą aktywność pylną dla alergików wykazują chwasty, a szczególnie bylica. Silnym alergenem jest też ambrozja, pokrzywa czy babka lancetowata. Szczególnie niebezpieczna jest alergia krzyżowa. W tym przypadku objawy mogą zaostrzyć się po spożyciu rumianku, cukinii, ogórków czy nawet arbuzów.

Kolejną przyczyną jesiennych alergii są również grzyby pleśniowe. Rozmnażają się one gdy wilgotność powietrza jest duża i wynosi ok. 70%. Jesienią często pada deszcz, a przez to grzyby pleśniowe mają wręcz idealne warunki do rozwoju. Pleśnie żywią się roślinnymi i zwierzęcymi resztkami. Znajdują się w lasach, parkach, a nawet w domu, szczególnie gdy mury nasiąkają wodą. Pleśń możecie bardzo łatwo poczuć, gdyż emituje ona zapach stęchlizny. Często znajduje się pod tapetami czy w doniczkach z roślinami.

Kolejnymi alergenami występującymi w domu są roztocza. Znajdują się one w łóżkach, pościeli czy nawet meblach tapicerowanych. Odżywiają się złuszczonym naskórkiem. Ich rozwojowi sprzyja duża wilgotność powietrza, centralne ogrzewanie, ale też zbyt szczelna stolarka okienna, gdyż zakłóca ona właściwą cyrkulację powietrza.

Jak radzić sobie z jesienną alergią?

Przede wszystkim należy udać się do lekarza, który wprowadzi właściwe leczenie. Warto również regularnie sprzątać dom czy mieszkanie - usuwać wyschnięte liście roślin a kurze ścierać wilgotną szmatką. Poza regularnym praniem pościeli czy zasłon należy też spryskiwać je specjalnym środkiem przeciwko roztoczom. Zaleca się też stosowanie odkurzaczy, które wyposażone są w filtry HEPA. Szczyt pylenia w lesie występuje w godzinach od 9 do 15, dlatego w tych godzinach warto unikać długich spacerów.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama