Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czy warto suplementować siarkę?

Czy warto suplementować siarkę?
Siarka to pierwiastek chemiczny, który naturalnie występuje w licznych produktach spożywczych. Mimo to wiele osób może doświadczać zbyt niskiego poziomu siarki w organizmie. Taki stan daje różnorodne objawy, ponieważ siarka wspiera zdrowie człowieka na wielu obszarach. Rosnącą popularnością cieszą się suplementy diety z siarką. Na opakowaniach tego rodzaju preparatów znaleźć można skrót MSM. Co dokładnie on oznacza i kogo powinien zainteresować?

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama

Siarka – właściwości

Siarka jest ważnym makroelementem w zdrowym odżywianiu każdego człowieka:

  • Jako składnik licznych aminokwasów (między innymi kolagenu i keratyny) pełni kluczowe funkcje budulcowe w wielu tkankach: skórze, chrząstkach, włosach oraz paznokciach.
  • Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania niektórych układów w organizmie. Ponieważ wchodzi w skład insuliny, wspomaga prawidłowy metabolizm węglowodanów, a tym samym regulację poziomu cukru we krwi.
  • Charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, w tym przeciwreumatycznym, co ma wpływ w szczególności na układ kostno-stawowy człowieka.
  • Właściwości antybakteryjne oraz antyoksydacyjne siarki wpływają natomiast na kondycję skóry i paznokci.

Źródła pokarmowe siarki

Istnieje wiele źródeł pokarmowych siarki. W głównej mierze są one pochodzenia zwierzęcego: mięso, podroby, ryby oraz nabiał (jaja, mleko i produkty mleczne). Siarkę zawierają jednak także niektóre warzywa, między innymi cebula, czosnek, rzeżucha, rośliny strączkowe, kapusta, kukurydza, pomidory, ziemniaki, papryka, dynia i seler. Ponadto siarka występuje w owocach: porzeczkach, figach, truskawkach oraz gruszkach.

Przyczyny niskiego poziomu siarki w organizmie:

  • niskie spożycie białka,
  • mało urozmaicona dieta,
  • wysoko przetworzone produkty spożywcze,
  • nadmierna obróbka termiczna.

Suplementy diety z siarką – dla kogo?

Ze względu na liczne właściwości siarki i jej szeroki wpływ na zdrowie suplementacja tego pierwiastka może być wskazana z wielu przyczyn, takich jak:

  • Ból stawów – ponieważ siarka stanowi jeden ze składników budulcowych chrzęści stawowej oraz ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, wspiera kondycję układu stawowego w organizmie. Co więcej, skuteczność suplementacji siarki w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów potwierdzają badania kliniczne. Siarka może również wspierać regenerację stawów w przypadku przeciążeń i urazów.
  • Intensywna aktywność fizyczna – siarka ma właściwości anaboliczne, wspierając regenerację włókien mięśniowych u sportowców.
  • Nadmierne wypadanie włosów – prawidłowy poziom siarki we włosach przyczynia się do ich pożądanej miękkości i elastyczności. Koreluje także z właściwym cyklem życia włosa, co ogranicza nadmierne wypadanie kosmyków.
  • Trądzik, łuszczyca, egzema – siarka na wielu płaszczyznach poprawia kondycję skóry, wspierając jej regenerację, a także zmniejszając jej podatność na różnego rodzaju dermatozy. To zasługa przede wszystkim właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych siarki.
  • Podatność skóry na zmarszczki – pierwiastek ma pozytywny wpływ na syntezę kolagenu w organizmie, który to z kolei odpowiada za gęstość oraz elastyczność skóry.
  • Łamliwe paznokcie – siarka bierze udział w syntezie także keratyny, która stanowi budulec płytki paznokciowej.
  • Dolegliwości żołądkowo-trawienne – siarka wiąże metale ciężkie, dzięki czemu ułatwia wydalanie toksyn z organizmu. Wspomaga wydzielanie kwasów żółciowych, co wspomaga prawidłowe trawienie. Ponadto przyczynia się do regulacji pH żołądka i przeciwdziała stanom zapalnym jelit.
  • Rany, oparzenia, owrzodzenia – wśród właściwości siarki wymienia się działanie wspierające procesy regeneracyjne skóry. Tym siarka ułatwia gojenie skóry i ogranicza powstawanie blizn oraz rozstępów.
  • Nadciśnienie i wysoki cholesterol – pierwiastek przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi (występuje w heparynie) i regulacji poziomu cholesterolu we krwi. Przeciwdziała także powstawanie zakrzepów.
  • Przewlekłe zmęczenie – ponieważ siarka wchodzi w skład insuliny i przyczynia się do prawidłowego metabolizmu węglowodanów, ma wpływ także na odczuwany poziom energii.
  • Gorsza pamięć i koncentracja – siarka to również składnik kwasu glutaminowego, który stanowi neuroprzekaźnik uczestniczący w procesach zapamiętywania i uczenia się.

Siarka a interakcje z lekami

Przed rozpoczęciem suplementacji siarki w związku z wyżej wymienionymi dolegliwościami warto odbyć konsultację lekarską. Wywiad medyczny przeprowadzony przez specjalistę może pomóc ustalić dokładną przyczynę problemów ze zdrowiem. Suplementację siarki należy traktować jedynie jako wsparcie zaleconych terapii leczniczych. Trzeba przy tym wykluczyć ewentualne interakcje pomiędzy przyjmowanymi lekami a suplementami diety. W celu diagnostyki niedoboru siarki w organizmie wykonuje się badanie krwi pod kątem profilu aminokwasów.

Co to jest MSM?

Wysokiej jakości suplementy diety z siarką zawierają metylosulfonylometan (w skrócie MSMS). Co to jest MSM? To najlepiej przyswajalna forma siarki, która stanowi utlenioną formę dimetylosulfotleneku. Jej atutem jest również postać białego proszku, który nie ma charakterystycznego zapachu, dobrze rozpuszcza się w wodzie i nie powoduje nadmiernych gazów. Badania dowiodły także, że MSM jest dobrze tolerowany przez organizm i nie odnotowano przypadków jego toksyczności. Do wyboru pozostają suplementy diety z siarką MSM zarówno jedno-, jak i wieloskładnikowe. W przypadku preparatów na stawy dobre połączenie stanowi MSM między innymi z kolagenem, witaminą C, glukozaminą, chondroityną, cynkiem i magnezem, które dopełniają właściwości siarki.

Suplementacja siarki – ile brać MSM

Ludzki organizm nie ma zdolności do magazynowania siarki, dlatego konieczna jest jej stała podaż w ramach codziennego odżywiania. Przy prawidłowo funkcjonujących nerkach nadmiar siarki jest natomiast wydalany wraz z moczem. Z tego względu zalecana suplementacja bazuje na stosunkowo wysokich dawkach MSM. Można rozpocząć ją nawet od 1000 mg siarki na dobę, a następnie stopniowo zwiększać dawkę. Na ogół przyjmuje się, że optymalna dawka suplementacji siarki wynosi 50 mg na 1 kg masy ciała, co przy wadze 60 kg oznacza przyjmowanie 3000 mg MSM dziennie.

Po jakim czasie działa siarka?

W porównaniu z większością suplementów diety siarka cechuje się szczególnie szybkimi rezultatami stosowania. Pierwsze efekty są odczuwalne już po 24 godzinach od przyjęcia pierwszej dawki suplementu z MSM, dlatego warto postawić na ten preparat. Dla wyraźnej ulgi w dolegliwościach ze strony układu stawowo-mięśniowego należy odczekać około 2 tygodnie.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama