Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Rekrutacja pracownika – kiedy warto przeprowadzić ją samodzielnie, a kiedy skorzystać ze wsparcia agencji?

Rekrutacja pracownika – kiedy warto przeprowadzić ją samodzielnie, a kiedy skorzystać ze wsparcia agencji?

reklama

Wykwalifikowana kadra pracownicza to jeden z największych atutów każdego przedsiębiorstwa. W dużej mierze sukces biznesu zależy właśnie od pracowników, ich doświadczenia i podejścia do pracy.

Dlatego rekrutacja pracowników to element, któremu poświęca się coraz więcej uwagi. Ze względu na złożoność i wieloetapowość tego procesu, przeprowadzenie rekrutacji wymaga dużej ilości czasu.

I tu może pojawić się dylemat – czy zająć się tym samodzielnie, czy może skorzystać ze wsparcia agencji rekrutacyjnej?

Samodzielna rekrutacja – kiedy to dobry wybór?

Istnieją sytuacje, w których firma jest w stanie samodzielnie przeprowadzić procesy rekrutacyjne, a korzystanie z agencji pracy byłoby tylko zbędnym kosztem.

To sytuacje, w których poszukiwani są pracownicy na stanowiska podstawowe, bez konieczności posiadania specjalistycznych umiejętności czy kwalifikacji. Pracodawca jest w stanie sam przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną i w jej trakcie ocenić przydatność i kompetencje kandydatów na pracowników na dane stanowisko.

Samodzielna rekrutacja pracownika może mieć miejsce także wtedy, gdy pracodawca posiada szerokie kontakty biznesowe, a co za tym idzie, może liczyć na pracownika z polecenia, o sprawdzonych umiejętnościach.

Samodzielna rekrutacja będzie też dobrym rozwiązaniem, gdy firma dysponuje działem HR, który może się tym zająć w profesjonalny sposób.

Rozpoznanie potrzeb

Poszukiwania pracownika należy rozpocząć od analizy stanowiska, czyli określenia wymogów stanowiskowych, w tym oczekiwanych kompetencji, zakresu obowiązków czy potrzebnych uprawnień. Im precyzyjniej zostanie to nazwane, tym większa będzie efektywność rekrutacji.

Następnie trzeba rozważyć, czy spośród posiadanych zasobów ludzkich nie ma kogoś, kto mógłby objąć to stanowisko. Nazywamy to rekrutacją wewnętrzną. Jeżeli nie przyniesie ona rezultatów, można przejść do rekrutacji zewnętrznej, polegającej na poszukiwaniu pracowników na rynku pracy.

Narzędzia rekrutacyjne

Zanim dojdzie do rekrutacji pracownika na konkretne stanowisko, firma musi udostępnić ogłoszenie o pracę w miejscu przeznaczonym do pozyskiwania kandydatów. Obecnie siłą napędową rynku pracy jest w tym zakresie przede wszystkim Internet.

Internetowe serwisy ogłoszeniowe i platformy rekrutacyjne to najczęściej wybierane medium zarówno przez osoby poszukujące pracy, jak i przedsiębiorców poszukujących pracowników. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie przeglądanie ofert oraz aplikację on-line. To duża oszczędność czasu, zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy.

Pracodawca ma możliwość przeglądania zgłoszeń i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną tylko wybranych osób. Proces selekcji kandydatów przebiega znacznie sprawniej. Dużą rolę odgrywają także media społecznościowe, które często ułatwiają nawiązywanie kontaktów zawodowych.

Niektóre media społecznościowe mają dodatkowe funkcje biznesowe, na przykład możliwość zamieszczania ofert pracy czy zamieszczania ogłoszeń w tematycznych grupach branżowych, co może znacząco ułatwić rekrutację specjalistów na stanowiska kluczowe.

Zalety samodzielnej rekrutacji

Samodzielne pozyskiwanie pracowników niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim to oszczędność kosztów, gdyż firma może wykorzystać własne zasoby, aby przeprowadzić rekrutację.

Niejednokrotnie okazuje się, że osoby już zatrudnione w firmie posiadają wymagane umiejętności i rekrutację można przeprowadzić wewnątrz przedsiębiorstwa. Kolejną korzyścią jest to, że przedsiębiorca ma pełną kontrolę nad całym procesem rekrutacji i selekcji kandydatów. Może czuwać nad każdym etapem rekrutacji i mieć na nią realny wpływ.

Skorzystanie z opcji poleceń pracowniczych pozwala na dobór pracowników wpasowujących się w wewnętrzną kulturę firmy oraz zaangażowanych w swoją pracę.

Dzięki temu firma zyskuje zaufaną osobę, poleconą przez pracownika, który dobrze zna kulturę firmy i jej założenia, a nowy pracownik może podjąć zatrudnienie w przyjaznym środowisku, dostosowanym do jego potrzeb i oczekiwań.

Wsparcie agencji rekrutacyjnej – kiedy warto skorzystać?

Z pomocy specjalistów od rekrutacji warto skorzystać, gdy firma poszukuje pracownika na stanowisko kluczowe, od którego wymaga się specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

To dobre rozwiązanie także wtedy, gdy przedsiębiorstwo nie posiada własnego działu HR, a także, gdy poszukuje pracowników tymczasowych lub z zagranicy i chce zmniejszyć formalności do minimum.

Specjalistyczna wiedza i doświadczenie

Agencje pracy dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem w zakresie profesjonalnej rekrutacji pracowników. Eksperci do spraw rekrutacji wiedzą, w jaki sposób poszukiwać pracowników, jak przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne oraz jak znaleźć osoby o niestandardowych profilach pracowniczych.

Dysponują rozległą bazą pracowników o rozmaitych kwalifikacjach, mają także sieć kontaktów branżowych, często przeprowadzają rekrutacje międzynarodowe, oferują także leasing pracowników i działów HR.

Elastyczność i oszczędność czasu

Decydując się na współpracę z agencją rekrutacyjną, firma oszczędza czas i lepiej go wykorzystuje. W czasie, gdy agencja przeprowadza poszczególne etapy rekrutacji i selekcji kandydatów, firma może dalej skupiać się na swoich głównych założeniach i się rozwijać.

Sama rekrutacja przebiegnie sprawniej i będzie skuteczniejsza ze względu na szeroką bazę kandydatów na pracowników oraz ogromne doświadczenie w procesie pozyskiwania pracowników.

Gwarancja jakości

Agencje specjalizujące się w rekrutacjach pracowników oferują usługi na najwyższym poziomie. Poświęcają czas na staranną i precyzyjną selekcję najlepiej dopasowanych kandydatów, którzy spełnią oczekiwania pracodawcy.

Zapewniają wsparcie od strony formalnej, zwłaszcza gdy chodzi o zatrudnienie cudzoziemców. Poprzez agencję nie ma możliwości zatrudnienia kogoś w sposób nielegalny, co eliminuje ryzyko prawnych konsekwencji wynikających z niedopełnienia wszystkich formalności.

obraz

Podsumowanie

Wybór formy rekrutacji pracowników w dużej mierze zależy od specyfiki firmy, jej wielkości oraz potrzeb rekrutacyjnych. Współpraca z agencją pracy to dodatkowy koszy, ale też gwarancja efektywności i wysokiej jakości usług.

Agencja pracy AB OVO SOLUTIONS oferuje wieloletnie doświadczenie, szeroką bazę pracowników o rozmaitych kompetencjach i umiejętnościach oraz fachową pomoc w przeprowadzeniu każdego etapu rekrutacji – od pozyskania CV, po podpisanie umowy.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱