W wielu przypadkach, okazuje się również jedynym skutecznym lekiem. Czym jest marihuana medyczna? Na czym polega leczenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak uzyskać receptę na konopie lecznicze i w jakich chorobach przynoszą rezultaty.
[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
Czym jest medyczna marihuana?
Medyczna marihuana to susz otrzymywany z żeńskich kwiatostanów roślin konopi. Za jej działanie lecznicze odpowiadają głównie kannabinoidy, takie jak THC i CBD, które wykazują liczne właściwości zdrowotne.
THC, czyli tetrahydrokannabinol, wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i poprawiające apetyt. Ponadto odpręża organizm i łagodzi nudności oraz wymioty, które są skutkiem ubocznym leczenia farmakologicznego.
CBD, czyli kannabidiol, posiada zdolność zmniejszania stanów lękowych i depresyjnych, pobudzania odporności oraz łagodzenia napadów drgawkowych. Dodatkowo redukuje nudności, ból i korzystnie wpływa na samopoczucie.
W jakich chorobach stosuje się medyczną marihuanę?
Terapia medyczną marihuaną może być stosowana w takich chorobach jak:
- anoreksja,
- borelioza,
- choroba Alzheimera,
- choroba Parkinsona,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- fibromialgia,
- jaskra,
- nowotwory,
- padaczka,
- przewlekły ból,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- stwardnienie rozsiane,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- zaburzenia lękowe,
- zespół stresu pourazowego,
- zespół Tourette’a.
Marihuana na receptę – czy każdy może ją otrzymać?
Medyczna marihuana wykazuje ogromny potencjał leczniczy, który można wykorzystać w łagodzeniu wielu dolegliwości i chorób. O tym, czy terapia konopiami przyniesie korzyści terapeutyczne dla pacjenta decyduje lekarz, na podstawie wywiadu medycznego, występujących objawów i ogólnego stanu zdrowia.
W związku z tym receptę na medyczną marihuanę może otrzymać każda osoba, której objawy kwalifikują się do leczenia konopiami. Najaktualniejsze informacje na temat recepty na medyczną marihuanę są zawsze pod tym linkiem.
Kto może przepisać receptę na medyczną marihuanę?
Receptę na konopie lecznicze może przepisać każdy lekarz, z wyjątkiem lekarza weterynarii, który posiada aktualny numer prawa wykonywania zawodu. W teorii może to być lekarz rodzinny czy lekarz specjalista, np. gastroenterolog, ortopeda, psychiatra.
Jednak w praktyce, najlepiej udać do kliniki zajmującej się leczeniem konopiami i skorzystać z konsultacji z lekarzami specjalizującymi się w terapii medyczną marihuaną, którzy mają odpowiednie doświadczenie i wiedzę o działaniu konopi.
Medyczna marihuana – ile kosztuje?
Koszt medycznej marihuany może się różnić w zależności od wyboru apteki, ponieważ konopie lecznicze nie podlegają refundacji i trzeba za nie zapłacić pełną odpłatność, czyli 100% ceny.
Ceny leków pełnopłatnych nie są regulowane przez państwo i każda apteka narzuca swoją własną marże, co sprawia, że koszt marihuany medycznej może być inny. Jednak średnia cena 1 grama suszu konopnego wynosi 60 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że dostępne opakowania zawierają 5, 10 lub 15 gramów, to za jedno opakowanie pacjent będzie musiał zapłacić od 300 do nawet 900 złotych.
Dodatkowo jeśli lekarz zaleci waporyzację, to do kosztów opakowania suszu konopnego, warto również dodać cenę sprzętu potrzebnego do stosowania medycznej marihuany, w którego skład wchodzi waporyzator, młynek i waga.