[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
Czy samodzielne odłowienie kuny jest możliwe?
Jeśli podejrzewamy, że w naszym domu pojawiła się kuna, pierwszym krokiem jest zlokalizowanie miejsca, w który się ukrywa. Zazwyczaj wybiera pomieszczenia, w których nie ma towarzystwa, a do tego jest sucho i ciepło – najczęściej są to przybudówki oraz strychy.
Miejsca przebywania kuny rozpoznamy po nieprzyjemnym zapachu jej odchodów (albo samych odchodach) oraz zniszczeniach, jakich dokonuje ten gryzoń. Można powiedzieć, że lubuje się w izolacji cieplnej, którą potrafi zdewastować w imponującym tempie (rekordzistom zajmuje to kilka dni, względnie tygodni).
Powodem takiego zachowania jest naturalna potrzeba gryzienia, robienia tuneli lub zbierania materiału, np. wełny izolacyjnej, w celu budowania gniazda. Skutki jej obecności w naszym domu są uciążliwe, niehigieniczna, a przede wszystkim bardzo kosztowne. Zasikana wełna, utrata ciepła spowodowana zniszczeniem izolacji pod dachem, pogryzione kable, zrujnowana instalacja, a do tego pozostawione wszędzie odchody to potężny problem dla właściciela budynku. Co więc powinniśmy zrobić?
Tutaj pojawia się ważne pytanie: czy kuna jest pod ochroną w naszym kraju? Polskie prawo zezwala na odłowienie jej z naszego terenu oraz wypuszczenie jej z daleka od naszego domu. Dlatego próbę usunięcia zwierzęcia z naszej posesji możemy zacząć od odstraszania kuny przy użyciu narzędzi emitujących ultradźwięki lub sprayu z nieprzyjemnym dla niej zapachem. Jeśli to nie zadziała, idziemy dalej.
Następnym krokiem może być próba złapania tego gryzonia przy wykorzystaniu specjalnej pułapki dostępnej w marketach. Przynętę możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub zwabić kunę do pułapki wykorzystując jej ulubione przysmaki – np. miód, owoce, jajka (absolutnie nie sklepowe, kuna jest szalenie wybredna) lub surowe mięso.
Ważne, aby nie dotykać niczego dłońmi, żeby nie pozostawić swojego zapachu. Wywabianie i złapanie kuny w ten sposób jest trudne dla osób niedoświadczonych, więc szanse na zrealizowanie tego planu w jeden albo nawet kilka dni są mało realne. Jaką mamy alternatywę?
Profesjonalne zwalczanie kun
Firmy likwidujące kuny posiadają nie tylko odpowiedni sprzęt, ale i doświadczenie, co umożliwia im szybsze oraz skuteczniejsze działanie w tej materii – o wiele lepiej zdecydować się na zwalczanie kun przez zawodowców z firmy Stander.
Ile kosztuje odłowienie kuny przez firmę DDD? Około 1000-1200 zł (wyceny są przygotowywane indywidualnie). Ile kosztuje położenie nowej instalacji lub całkowita wymiana zniszczonej izolacji pod dachem? Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To dość prosta kalkulacja, prawda?
Nawet jeżeli odłowienie kuny zajmie technikom z branży DDD więcej niż jeden dzień, to ich działania na pewno będą skuteczniejsze, niż nasze dotychczasowe próby pozbycia się z domu gryzonia. Szczególnie że mogą oni przeprowadzić także oczyszczanie miejsce dotychczasowego bytowania kuny i udzielić nam bezcennych rad na przyszłość, aby sytuacja się nie powtórzyła.