Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak pakować prezenty i nie szkodzić planecie?

Jak pakować prezenty i nie szkodzić planecie?
Święta, urodziny, rocznice - okazji do obdarowywania bliskich nigdy nie brakuje. Jednak tradycyjne opakowania prezentów, choć piękne i efektowne, już od dawna są prawdziwym utrapieniem dla naszej planety. Na szczęście istnieje wiele efektownych sposobów na obdarowywanie bliskich, które nie szkodzą środowisku. Sprawdź, jak pakować prezenty i nie szkodzić przy okazji planecie.

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama

Idą święta… czas pomyśleć o prezentach



W niektórych domach prezenty to raczej symboliczne drobnostki, podczas gdy w innych spełnia się za ich pomocą realne marzenia. Niezależnie od tego, jak to wygląda u Ciebie, każdy prezent trzeba wcześniej zapakować. Zazwyczaj sięgamy w tej sytuacji po laminowane torebki ozdobne, kolorowy papier i wstążki z tworzywa sztucznego. Ale można przecież inaczej! Jak to zrobić, aby ograniczyć do minimum generowanie odpadów, a jednocześnie zadbać o wizualną stronę upominku?

Opakowania z recyklingu i odzysku



Wbrew pozorom, nie każdy papier, szczególnie ozdobny, jest biodegradowalny. Wybierając papier z recyklingu lub wyprodukowany z materiałów biodegradowalnych, możesz ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

“Klientom poszukującym ekologicznych alternatyw dla klasycznych opakowań ozdobnych, chętnie polecamy produkty z papieru Kraft. Obecnie jest on wytwarzany z różnych rodzajów drewna iglastego, w tym sosnowego i jodłowego, a także z drzew liściastych. Posiada też kilka ciekawych wariantów kolorystycznych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.” - mówi ekspert NEOPAK - czołowego dostawcy opakowań w Polsce.

Do owijania upominków można również wykorzystać gazety, stare mapy czy sznurek do ozdobienia paczki - to pomysłowe i ekologiczne rozwiązania. Alternatywą dla tradycyjnych opakowań ozdobnych są tkaniny, takie jak bawełna, len czy jedwab. Kawałek tkaniny można z powodzeniem zastosować do zawinięcia prezentu w elegancki lub artystyczny sposób. Co więcej, tkaninowe woreczki wielokrotnego użytku lub bawełniane torby (tzw. tote bags) mogą być wykorzystywane wielokrotnie podczas każdej wizyty na mieście.

Papierowe torebki prezentowe, kartonowe pudełka czy drewniane skrzyneczki na butelki to opakowania, po które najchętniej sięgają osoby mający na uwadze dobrostan środowiska. Można również zainwestować w eleganckie pudełka z materiałów biodegradowalnych, które posłużą wiele lat jako domowe organizery na klucze, albo pasmanteryjne akcesoria.

Ekologiczne dekoracje są trendy



Ozdoby i dekoracje z tworzywa sztucznego, choć atrakcyjne wizualnie, stanowią poważny problem dla środowiska naturalnego. Pakując prezenty warto więc sięgnąć po produkty wykonane z materiałów ekologicznych, takich jak wiolina (wełna drzewna), sznurki sizalowe i bawełniane, papierowe taśmy świąteczne, czy dekoracyjne wypełniacze z papieru, takie jak Sizzlepak. W okresie świątecznym doskonale sprawdzają się także naturalne dekoracje takie jak laseczki cynamonu, świerkowe gałązki, czy suszone plasterki pomarańczy ozdobione aromatycznymi goździkami.

Liczy się kreatywne podejście



Najważniejsza przy zrównoważonym podejściu do pakowania prezentów jest kreatywność. Można dowolnie eksperymentować z różnymi materiałami i dodatkami, tworząc unikalne opakowania, jakich nie znajdzie się w żadnym sklepie. Personalizacja, poprzez ręcznie malowane czy własnoręcznie wykonane ozdoby, nadaje im jeszcze bardziej unikalny wygląd i gwarantuje niezapomniane wrażenia wizualne. Warto zatem popuścić wodze fantazji i stworzyć opakowanie, które będzie się wyróżniać wśród innych nie tylko wyglądem, ale też rodzajem zastosowanych materiałów.

Opakowania przyszłości



Jest oczywiste, że niektóre opakowania po prezentach trzeba po prostu zutylizować, ale pojawiła się nadzieja, że już wkrótce jeszcze więcej z nich trafi do pełnego recyklingu. Naukowcy z University of Warwick pracują nad stworzeniem innowacyjnej metody przetwarzania tworzyw sztucznych poprzez rozkład w bardzo wysokiej temperaturze, ale bez udziału tlenu. Takie informacje napawają optymizmem, szczególnie przed nadejściem Bożego Narodzenia, które jest wielkim świętem rodziny i… konsumpcjonizmu.

Warto natomiast pamiętać, że nawet najmniejsze działania mają znaczenie dla ochrony środowiska. Wybierając ekologiczne sposoby pakowania prezentów, możemy wprowadzić pozytywne zmiany w naszych codziennych nawykach. Przygotowując upominki w sposób przyjazny dla planety, możemy jednocześnie celebrować ulubione okazje w bardziej zrównoważony sposób.

Bądź eko nie tylko od święta!



Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym obdarowujemy się wzajemnie upominkami. Z drugiej strony to także świetna okazji, aby zrobić prezent naszej planecie. Można to zrobić na różne sposoby, a wystarczy zacząć już na etapie pakowania. Każdy ma wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Wybierając ekologiczne opcje pakowania prezentów, pokazujemy, że dbamy nie tylko o naszych bliskich, ale także o Matkę Naturę.

Współtworząc ten artykuł, korzystaliśmy z wszechstronnej wiedzy i doświadczenia firmy Neopak, będącej przodującym dostawcą opakowań e-commerce w Polsce. Neopak jest również znanym producentem kartonów i pudełek ozdobnych, które świetnie sprawdzają się podczas sezonu świątecznego. Szczegółowe informacje o działalności firmy Neopak znajdują się na stronie neopak.pl.

Kartony ozdobne świąteczne

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧