Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jaki falownik wybrać do fotowoltaiki w domu jednorodzinnym?

Jaki falownik wybrać do fotowoltaiki w domu jednorodzinnym?
Właściciele domów, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd, nie tylko wymieniają żarówki na bardziej energooszczędne, ale także inwestują w fotowoltaikę. Obecnie wybór odpowiedniego falownika jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na każdy element projektu związanego z energią odnawialną.

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama
Falownik to kluczowa część instalacji fotowoltaicznej. Odpowiada on za konwersję energii z paneli słonecznych na prąd, a ponadto wpływa na wydajność i stabilność całego systemu. Decyzja o wyborze tego urządzenia ma kluczowe znaczenie dla wydajności fotowoltaiki. Dlatego warto hurtownię fotowoltaiczną, w której możesz liczyć na pomoc w wyborze sprzętu dostosowanego, do parametrów technicznych planowanej instalacji.

Rodzaje falowników fotowoltaicznych



Dopasowanie falownika do systemu fotowoltaicznego to jeden z kluczowych aspektów, który wpływa na wydajność instalacji. Zrozumienie różnic pomiędzy inwerterami i ich specyfikacją jest ważne w kontekście decyzji zakupowej. Istnieje kilka kryteriów podziału tych urządzeń. Jednym z nich jest podział na on-grid, off-grid i falowniki hybrydowe, które działają w obu systemach.

System on-grid jest zintegrowany z siecią elektryczną. Oznacza to, że pozyskując energię ze słońca, wykorzystujesz ją na bieżąco, a ewentualne nadwyżki sprzedajesz do sieci, gdzie są magazynowane. W razie konieczności, np. po zmroku, gdy panele PV przestają produkować prąd, możesz kupić prąd od zewnętrznego dostawcy.

System off-grid przystosowany jest do wytwarzania energii, której nadwyżki może przekazywać do magazynu energii. Jest to instalacja wyspowa, co oznacza, że nie jest połączona z siecią żadnego dostawcy energii.

Falownik hybrydowy to urządzenia, które umożliwiają pracę instalacji w obu systemach. Jest to wygodne rozwiązanie, które łączy zalety systemu on-grid i off-grid.

Do czego służy falownik w instalacji PV?



Falownik to ważny element instalacji fotowoltaicznej, który decyduje o produkowanej energii i jej opłacalności. Urządzenia z funkcją monitorowania aktywnego minimalizują przerwy w pracy i zapewniają maksymalną ilość energii z paneli.

Rola inwertera nie ogranicza się wyłącznie do zasilania urządzeń domowych. W przypadku nadprodukcji energii odpowiada on za przesył jej do sieci lub do magazynu energii. Ponadto falowniki mają wbudowane zabezpieczenia, które redukują ryzyko pożaru lub awarii instalacji. Najlepsze modele obniżają wysokie napięcie do bezpiecznego poziomu w przypadku wyłączenia sieci.

Najważniejsze parametry falownika



Przed decyzją o wyborze konkretnego modelu inwertera, warto zwrócić uwagę nie tylko na maksymalną sprawność falownika. Co więcej, nie zapewnia ona maksymalnych uzysków, ponieważ na pracę urządzenia wpływa wiele różnych parametrów.

Najważniejsze parametry falownika:
• szybkość wyszukiwania i utrzymywania punktu mocy maksymalnej MPPT;
• odporność falownika na zmiany napięcia sieciowego AC;
• sprawność falownika przy częściowym obciążeniu;
• zakres temperatur, w których pracuje urządzenie (najlepiej -25°C do +60°C).

Falownik można porównać do komputera, który steruje procesami związanymi z produkcją i przekazywaniem energii elektrycznej, ale także szeregiem innych funkcji. Odpowiada za bezpieczeństwo i umożliwia działanie instalacji w określonych warunkach. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję, której skutki będą odczuwalne przez lata. Pomoże w tym konsultant w hurtowni fotowoltaicznej lub sklepie z tego rodzaju sprzętem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że urządzenie będzie kompatybilne i efektywne w połączeniu z pozostałymi elementami instalacji fotowoltaicznej.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę