Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

W jaki sposób można sprawdzać umiejętności techniczne pracowników?

W jaki sposób można sprawdzać umiejętności techniczne pracowników?
Prowadzisz rekrutację na stanowiska techniczne i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zweryfikować umiejętności kandydatów? Dzięki odpowiednim zadaniom rekrutacyjnym szybko przekonasz się, jak potencjalny specjalista IT radzi sobie w praktyce. Warto zwrócić uwagę chociażby na kodowanie w czasie rzeczywistym, dzięki którym można szybko zweryfikować, czy osoby zainteresowane pracą w IT mają niezbędne kompetencje. Poznaj najlepsze metody na sprawdzenie umiejętności technicznych pracowników!

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama
Live coding - sposób na sprawdzenie umiejętności technicznych

Obecnie w firmach IT bardzo popularną metodą weryfikowania umiejętności technicznych kandydatów jest tak zwany live coding. W ramach tej techniki osoby zainteresowane pracą w IT otrzymują od rekrutera zadanie, które sprowadza się do programowania w czasie rzeczywistym. W praktyce, podczas wykonywania tej czynności na bieżąco są sprawdzane błędy. Zazwyczaj kandydaci są wcześniej poinformowani o tej formie rekrutacji. Jak najlepiej przygotować się do live codingu? Warto nauczyć się kodowania etapami małych kroczków, aby samemu na bieżąco sprawdzać poprawność kodu. Rekruterzy zwracają uwagę również na komentowanie przez kandydata kolejno wykonywanych kroków. Informowanie o podejmowanych czynnościach będzie też dowodem na to, że dana osoba dobrze zrozumiała treść zadania.

Zadanie do wykonania w domu - czy to dobre rozwiązanie?

Jednym ze sposobów na sprawdzenie umiejętności technicznych pracowników jest powierzenie im wykonania konkretnego zadania rekrutacyjnego w domu. Należy ustalić ostateczny termin jego realizacji i dokładnie opisać niezbędne szczegóły. Zadanie może mieć formę testu z kodowania. Ta metoda weryfikacji umiejętności technicznych wciąż jest powszechna w wielu firmach z branży IT. Należy jednak podkreślić, że wiąże się z pewnym ryzykiem. Wykonywanie zadania w domu nie daje stuprocentowej gwarancji, czy kandydat nie skorzysta z pomocy kogoś z zewnątrz.

Wejdź na the:pro i zapoznaj się z ofertami pracy, w których wymagane są konkretne umiejętności techniczne!

Pogłębiona rozmowa techniczna - na czym polega?

W wielu firmach z sektora nowoczesnych technologii standardem jest prowadzenie z kandydatami na stanowisko specjalisty IT tak zwanej pogłębionej rozmowy technicznej. Sprowadza się ona do nie tylko do samej rozmowy na temat konkretnych technologii, ale także do wykonania określonych zadań. Ten etap procesu rekrutacyjnego zazwyczaj odbywa się w towarzystwie senior developera, który ocenia umiejętności kandydatów.

Należy podkreślić, że w wielu firmach pogłębiona rozmowa techniczna trwa nawet kilkanaście godzin - w takim przypadku osoba ubiegająca się o pracę może liczyć na otrzymanie wynagrodzenia za dzień spędzony na rekrutacji. To jedna z najbardziej miarodajnych metod sprawdzenia umiejętności pracowników. Ich techniczne kompetencje są oceniane na bieżąco zarówno przez rekrutera, jak i senior developera.

Najnowsze oferty pracy z branży IT znajdziesz na stronie Pracuj.pl – aplikuj już teraz na wymarzone stanowisko!

Podsumowanie

Dokładne przetestowanie umiejętności technicznych potencjalnych pracowników pozwala sprawdzić, jak w praktyce dany kandydat odnajdzie się na stanowisku. Potencjalny rekruter ma do dyspozycji wiele skutecznych metod na weryfikację twardych kompetencji. Poza live codingiem czy pogłębioną rozmową telefoniczną warto też wspomnieć o platformach testowych, na których można skorzystać z gotowego testu (przykładem jest platforma Gorilla Tests).
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę