Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Odżywki białkowe i najistotniejsze informacje, które warto posiadać!

Odżywki białkowe i najistotniejsze informacje, które warto posiadać!
Choć wiele osób utożsamia białko przede wszystkim z zawodowymi sportowcami, odżywki białkowe stają się coraz bardziej popularne wśród osób aktywnych fizycznie, ćwiczących na siłowni i nie tylko. Niezależnie od poziomu sprawności fizycznej, zalety stosowania odżywek białkowych są powszechnie znane. Poniżej przedstawiamy najważniejsze szczegóły ich dotyczące. Sprawdź, czym są odżywki proteinowe i kiedy warto je stosować!

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama
Czym są odżywki białkowe i dlaczego zaleca się ich stosowanie? Poniższy artykuł to bogactwo wiedzy i rzetelne odpowiedzi na najważniejsze pytania! Dodatkowo dowiesz się, jak stosować prawidłowo odżywki białkowe!

Czym właściwie są odżywki proteinowe?Białko jest niezbędnym budulcem mięśni, tkanek, hormonów i enzymów. Jest to makroskładnik odżywczy, który wspomaga również odporność organizmu i służy jako źródło energii. Czym zatem są suplementy białkowe?

Żywność uzupełniająca, która oferuje skoncentrowane źródło białka, nazywana jest formułami białkowymi. Są to suplementy diety, które dostarczają organizmowi znaczną ilość białka w prosty, szybki i nieskomplikowany sposób. Jest to szczególnie korzystne dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ ich organizm potrzebuje więcej tego niezbędnego makroskładnika odżywczego.

Niemal wszyscy entuzjaści aktywnego trybu życia, którym zależy na osiągnięciu celów treningowych, sięgają po produkty bogate w białko, w tym odżywki białkowe. Jakie korzyści może przynieść stosowanie odżywek wysokobiałkowych?

Korzyści płynące ze stosowania odżywek proteinowychUzupełniające białko może pomóc zaspokoić wyższe zapotrzebowanie na proteiny i ułatwić zrównoważenie makroskładników w regularnym planie posiłków. Co więcej, suplementy te mogą wspomagać wzrost siły i mięśni u osób aktywnych fizycznie, jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami producenta. Mogą także pobudzać aktywność anaboliczną organizmu, jednocześnie hamując katabolizm.

Koktajle białkowe mogą zwiększać termogenezę poposiłkową i sprzyjać utracie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo mogą przyspieszyć zdolność organizmu do regeneracji po treningu, pozwalając na krótszy okres regeneracji przed kolejnym treningiem.

Kiedy stosować odżywki?Najczęściej zadawane pytanie związane z odżywkami proteinowymi brzmi: białko przed czy po treningu? Ponieważ białko jest najlepiej wchłaniane w trzech do czterech porcji dziennie (20 g na porcję), możesz zasilać swoje ciało białkiem zarówno przed, jak i po ćwiczeniach. Zaleca się spożywanie 1,8-2,2 g białka na kg masy ciała dziennie, aby zmaksymalizować wzrost mięśni i wspomóc regenerację po ćwiczeniach.

Nie jest konieczne zmuszanie się do spożywania odżywki białkowej lub innego rodzaju źródła białka tuż przed treningiem (a w szczególności należy tego unikać, jeśli rutyna zaczyna się od ćwiczeń brzucha). Podobnie, nie musisz biec do szatni, aby zjeść baton proteinowy lub sięgnąć po koktajl bezpośrednio po treningu.

Dieta sportowca — na jakie składniki i suplementy warto zwrócić uwagę? Sprawdź!
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę