Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Piszczenie w uchu - czego może być objawem?

Piszczenie w uchu - czego może być objawem?
Jednym z uciążliwych wrażeń słuchowych, z jakimi muszą borykać się niektóre osoby, są piski w uszach. Dźwięki te pojawiają się mimo panującej wokół ciszy i braku zewnętrznych bodźców dźwiękowych oddziałujących na narząd słuchu. Aby można było wyeliminować lub złagodzić wspomnianą dolegliwość, istotne jest zrozumienie jej podłoża i przyczyny. Co może powodować piszczenie w uszach?

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama

Nadmiar woskowiny usznej

Piszczenie w uchu może być spowodowane nadmiarem woskowiny usznej, która nie tylko zatyka przewód słuchowy, ale także powoduje wzrost ciśnienia w uchu. W ten sposób dochodzi do napięcia błony bębenkowej. Występowanie woskowiny w nadmiarze może być spowodowane jej nadprodukcją lub niewłaściwą higieną uszu. Inną przyczyną jest wysiękowe zapalenie ucha. Płyn gromadzący się w przewodzie słuchowym wraz z woskowiną może przyczyniać się do wadliwego odbierania dźwięków z otoczenia, a także do powstawania pisków i trzasków w uchu.

Zaczopowanie nierzadko jest spowodowane niewłaściwym oczyszczaniem uszu, np. z pomocą patyczków. Niejednokrotnie może to prowadzić do przesunięcia się gromadzącej się woskowiny w głąb kanału słuchowego, a tym samym pogorszenia słuchu i pojawienia się omawianych dolegliwości dźwiękowych.

Niedrożność spowodowana ciałem obcym

Inną przyczyną piszczenia w uchu może być znajdujące się w nim ciało obce. Ten rodzaj niedrożności może przyczyniać się do powstawania pisków. Co więcej, ciało obce w przewodzie słuchowym może nie tylko powodować piszczenie, ale także w konsekwencji prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej i nerwu słuchowego.

Ubytki słuchu

Kolejną przyczyną nieprzyjemnych wrażeń dźwiękowych jest uszkodzenie komórek słuchowych. Kiedy ich delikatna struktura w uchu wewnętrznym zostanie naruszona, przesyłane za pośrednictwem nerwu słuchowego sygnały elektryczne do mózgu mogą być odbierane nieprawidłowo. Jednocześnie zmniejszone natężenie dźwięków wysyłanych do mózgu może powodować większe uwrażliwienie układu nerwowego, a to przyczynia się do powstawania szumów usznych. Najczęściej z tym problemem borykają się seniorzy oraz osoby, które systematycznie przebywają w głośnym otoczeniu. Mowa tutaj również o miłośnikach głośnego słuchania muzyki przez słuchawki.

Choroby uszu

Zdarza się, że nasilające się piszczenie w uchu ma swoją przyczynę w stanie chorobowym. Często ma ono związek z takimi schorzeniami jak zapalenie ucha środkowego (również o podłożu bakteryjnym) czy otoskleroza. To ostatnie jest schorzeniem spowodowanym nadmiernym rozrostem kości w okolicy strzemiączka, kowadełka i młoteczka. Bardzo często przy tym schorzeniu występują uciążliwe piszczenie i szumy uszne.

Urazy głowy i szyi

Urazy wewnętrzne i zewnętrzne mogą także powodować u pacjenta piszczenie w uszach. Gdy struktury ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego ulegną uszkodzeniu, może dojść do zakłóceń w ich funkcjonowaniu oraz w przesyłaniu sygnału dźwiękowego do mózgu. W konsekwencji może to skutkować piszczeniem w uszach.

Ogólne powody postępujących szumów usznych

Piszczenie w uszach może być skutkiem wielu innych chorób, które niekoniecznie w pierwszej kolejności wydają się mieć cokolwiek wspólnego z narządem słuchu. Mowa tutaj chociażby o cukrzycy, niedociśnieniu i nadciśnieniu tętniczym, a także anemii. Zdarza się, że piszczenie pojawia się u osób z niedoborami witaminy B12 w organizmie, a także często sięgających po napoje alkoholowe.

Należy również wspomnieć o alergii, niedrożności żył i tętnic, a także zapaleniu występującym np. w stawie skroniowo-żuchwowym.

Leki powodujące piszczenie w uchu

Niektórzy obserwują u siebie uciążliwe piszczenie w uszach po rozpoczęciu leczenia farmakologicznego. Taki objaw powodują chociażby leki psychoaktywne, antydepresyjne, przeciwbólowe, antybiotyki, przeciwnowotworowe, przeciwmalaryczne.

Odnalezienie przyczyny z pomocą laryngologa może okazać się pomocne w zmniejszeniu występujących szumów usznych lub ich całkowitym wyleczeniu. Postawienie diagnozy jest kluczowe w leczeniu i zapobieganiu pogarszającym się dolegliwościom.

Źródła:

  1. https://lix.com.pl/pisk-w-uszach-co-moze-byc-powodem-jak-sobie-z-nim-radzic/
  2. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105636,szumy-uszne
  3. https://www.nowaaudiofonologia.pl/pdf-129324-56296?filename=Wystepowanie%20szumow.pdf

LIX krople do uszu

Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.

Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

LIX/15639/04/24

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧