Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak rozpoznać szkarlatynę u dziecka?

Jak rozpoznać szkarlatynę u dziecka?
Objawy szkarlatyny u dzieci są dość charakterystyczne. Jako że jest to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych, każdy rodzic powinien wiedzieć, na jakie symptomy zwrócić uwagę i kiedy udać się do lekarza. Z tego artykułu dowiesz się, jak odróżnić szkarlatynę od innych chorób i jak wygląda leczenie szkarlatyny u dzieci!

Szkarlatyną może zarazić się niemowlak, ale najczęściej ta choroba dotyczy dzieci w przedziale wiekowym 5-15 lat. Co ważne, na szkarlatynę można zachorować więcej niż jeden raz, a więc przechorowanie nie oznacza nabycia odporności. Jak dochodzi do zakażenia? Jakie są charakterystyczne objawy szkarlatyny? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama

Malinowy język i szkarłatne policzki



Nazwa szkarlatyna (inaczej płonica) wzięła się od szkarłatnego koloru, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby. Taką barwę przyjmuje bowiem skóra na twarzy zakażonego dziecka – w obrębie policzków, ale z bladą skórą pomiędzy nosem a ustami. Ciemniejszą barwę można zauważyć także zaglądając do jamy ustnej chorego – ujrzymy wówczas tak zwany malinowy język, czyli język żywoczerwony z wyraźnie widocznymi brodawkami.

Charakterystyczna wysypka przy szkarlatynie



Kolejnym z symptomów szkarlatyny jest wysypka, która zaczyna pojawiać się na skórze dziecka wraz ze wzrostem temperatury. Są to drobne plamki o barwie od bladoróżowej po czerwoną, które są lekko uniesione ponad powierzchnię skóry. Najwięcej plamek można zauważyć w obszarach skóry, które cechuje najwyższa temperatura, a więc w pachach, pachwinach, na brzuchu czy przy fałdach skórnych. Po kilku dniach choroby skóra zaczyna robić się szorstka, a następnym etapem jest jej złuszczanie.

Oprócz malinowego języka, czerwonych policzków i charakterystycznej wysypki, szkarlatyna objawia się także bólem głowy i wysoką gorączką, której mogą towarzyszyć dreszcze. Może zdarzyć się też ból brzucha oraz wymioty.

Na co najczęściej chorują dzieci? Dowiedz się więcej!

Leczenie szkarlatyny u dzieci



Niestety, na szkarlatynę nie ma szczepionki, a do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową (kichanie, kaszel) lub przez zanieczyszczenie wydzieliną z dróg oddechowych zranionej skóry u dziecka.

Zauważenie objawów szkarlatyny powinno od razu prowadzić do wizyty z dzieckiem u lekarza. Ten zadecyduje o zastosowaniu odpowiedniego antybiotyku i sposobie leczenia objawowego – bo na tym głównie polega leczenie szkarlatyny u dzieci. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe pomogą złagodzić objawy choroby, takie jak ból gardła, głowy czy brzucha. Z kolei w celu pielęgnacji skóry z wysypką zaleca się stosowania delikatnych środków myjących, na przykład dedykowanych dla alergików.

Przy antybiotykoterapii zawsze warto pamiętać o probiotyku. Oprócz tego ważne jest, żeby dziecko piło dużo wody lub płynów nawadniających. W pewnych przypadkach lekarz może zadecydować o hospitalizacji dziecka chorego na szkarlatynę. Najczęściej dzieje się to w wypadku, gdy antybiotyk trzeba podawać dożylnie.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱