Planując budowę obiektu rekreacyjnego dla najmłodszych, każdy staje przed trudnym wyborem - metalowy czy drewniany plac zabaw dla dzieci? W tym artykule przedstawimy mocne i słabe strony każdego z tych rozwiązań oraz podpowiemy, czym należy się kierować, wybierając wykonawcę inwestycji. Czy zawsze musimy stawiać na drewniany plac zabaw z atestem? Na co jeszcze zwrócić uwagę w kwestii bezpieczeństwa maluchów? Po czym poznać, że dany producent drewnianych placów zabaw jest naprawdę godny zaufania? Zapraszamy do lektury.
[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama
Drewniane place zabaw - czemu zawdzięczają swoją popularność?
Drewniany plac zabaw dla dzieci ma w sobie pewną swojskość i ponadczasowy urok. Drewno pasuje niemal do wszystkiego, świetnie też komponuje się z zielenią roślinności. Jest materiałem ekologicznym i niepowodującym alergii czy podrażnień, w przeciwieństwie do niektórych tworzyw sztucznych. To najważniejsze powody, dla których drewniany plac zabaw dla dzieci jest tak popularnym wyborem.
Drewniane place zabaw a wykonane z metalu - które lepsze?
Zarówno metalowy, jak i drewniany plac zabaw dla dzieci mają swoje zalety i wady. Warto mieć ich świadomość, aby dokonać przemyślanego wyboru, zgodnego z naszymi potrzebami oraz oczekiwaniami. Metalowe urządzenia zabawowe uchodzą za trwalsze. Dużym atutem jest przede wszystkim brak konieczności tak starannej, systematycznej konserwacji jak w przypadku drewna. Poza tym metal łatwo wyczyścić. Wiele osób ceni też nowoczesny wygląd metalowych placów zabaw, które idealnie wpasowują się zwłaszcza w styl industrialny.
A jakie są ich wady? Metal ma tendencję do silnego nagrzewania się oraz równie mocnego wychładzania. Może to znacząco obniżać komfort zabawy, a w skrajnych sytuacjach nawet stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci, stwarzając ryzyko poparzeń czy odmrożeń. Urządzenia metalowe mogą też być ,,chłodniejsze" w bardziej metaforycznym sensie. Jest to tworzywo, które wzbudza raczej skojarzenia z zimnem i brakiem przytulności, zupełnie odwrotnie niż przyjemne dla oka drewno.
Każdy producent drewnianych placów zabaw podkreśli liczne zalety drewna, ale czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenia wykonane z tego surowca? Ważne, by było to drewno klejone warstwowo - takie ma największą wytrzymałość. Ogromną rolę odgrywa także wspomniana już impregnacja. Optymalnie, gdy zabezpieczając plac zabaw drewniany, producent wykonał ją ciśnieniowo. Zastosowanie takiej metody umożliwia wniknięcie impregnatu także w głębsze struktury surowca.
Urządzenia z drewna mogą być poza tym malowane. Poza względami estetycznymi farba daje dodatkową warstwę ochronną, maksymalizując odporność elementów drewnianych na niekorzystne warunki atmosferyczne (zwłaszcza wilgoć i silne nasłonecznienie). Duże znaczenie dla wytrzymałości poszczególnych konstrukcji ma sposób ich montażu. Zaleca się, by ich słupy nośne zostały umieszczone w stalowych kotwach. Dzięki temu nie mają tak dużej styczności z gruntem, więc drewniany plac zabaw dla dzieci jest bardziej odporny na próchnienie.
Czym kierować się przy wyborze firmy stawiającej drewniane place zabaw - mini poradnik
Jaki powinien być producent drewnianych placów zabaw? Z całą pewnością musi oferować bezpieczne urządzenia i posiadać doświadczenie w projektowaniu przestrzeni rekreacyjnych dla najmłodszych. Na co konkretnie trzeba zwrócić uwagę, aby wybrać naprawdę funkcjonalne i atrakcyjne dla dzieci wyposażenie placów zabaw? Jak powinna się układać współpraca z projektantem? Wyjaśniamy to w poniższych akapitach.
Szeroki wybór wyposażenia placów zabaw
Oferując plac zabaw drewniany, producent powinien przedstawić nam różne opcje jego wyposażenia. Znane i cenione firmy przeważnie mają bardzo rozbudowane katalogi produktowe z możliwością modyfikacji poszczególnych zestawów pod indywidualne wymagania klienta.
Oczywiście, nie każdy rodzaj urządzeń zabawowych może być zbudowany z drewna. Przykładowo, podstawowym surowcem do produkcji linariów są specjalnie wzmocnione liny, a ślizgi zjeżdżalni produkuje się z odpowiednio wyprofilowanego metalu. Zresztą, oferując produkt o nazwie plac zabaw drewniany, producent przeważnie wykorzystuje w nim także elementy wykonane z innych tworzyw. Poprawiają one funkcjonalność i komfort korzystania z urządzeń (np. gumowe uchwyty), a często także wzbogacają kolorystykę całości.
Atestowane konstrukcje
Czy koniecznie trzeba wybrać drewniany plac zabaw z atestem/certyfikatem bezpieczeństwa? Przepisy są w tej kwestii jasne - jeśli ma to być publiczny obiekt, to jego wyposażenie musi być zgodne z normą PN-EN 1176 (dzieli się ona na części dotyczące poszczególnych konstrukcji zabawowych).
Oferując plac zabaw drewniany, producent może też potwierdzić jego zgodność z normą poprzez tzw. deklarację zgodności. Uważać należy jednak na pojęcie ,,atest". Sprawdzajmy uważnie, co się pod nim kryje, bo choć na ogół atest uznawany jest za synonim certyfikatu, to ściśle rzecz biorąc, nie jest tym samym. Certyfikat wystawiany jest na całe urządzenie, natomiast atest na konkretne tworzywo.
Jeśli producent oferuje nam drewniany plac zabaw z atestem, mając na myśli zgodność z normą PN-EN 1176, to wszystko w porządku. Takie wyposażenie można bez obaw instalować w miejscu publicznym, bo zostało przebadane pod kątem stanowienia zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci. Kupując plac zabaw na użytek prywatny, wiele osób postanawia wybrać tańsze urządzenia bez certyfikatów/atestów. Taki wybór jest ryzykowny, bo nie mamy żadnej gwarancji, że zabawa będzie dla dziecka bezpieczna, a na dobru naszych pociech nie warto oszczędzać.
Komplementarne wyposażenie placów
Jeśli już wiemy, że dana firma oferuje drewniany plac zabaw z atestem/certyfikatem bezpieczeństwa, zwróćmy uwagę, by wyposażenie było poza tym jak najbardziej funkcjonalne. Warto dobierać urządzenia, które wzajemnie się uzupełniają, pozwalając na różnorodną zabawę i wspierając różne aspekty rozwoju dzieci.
Dobrym przykładem mogą być rozbudowane zestawy zabawowe, które ma w swojej ofercie chyba każdy producent drewnianych placów zabaw. Łączą one w sobie zalety wielu urządzeń zabawowych na mniejszej powierzchni, np. zjeżdżalnie, drabinki, mostki czy elementy dydaktyczne.
Projektując drewniany plac zabaw dla dzieci, należy ponadto wziąć pod uwagę jego dopasowanie do innych elementów małej architektury, znajdujących się już w danej przestrzeni, np. ławek i stołów parkowych. Optymalnie, jeśli one także wykonane są z drewna, ale jeśli tym surowcem jest metal, to estetyczne ich skomponowanie również może się udać. Tak naprawdę to kwestia indywidualnego designu poszczególnych konstrukcji.
Możliwość sprawdzenia realizacji
Bardzo dobrze, kiedy producent drewnianych placów zabaw oferuje możliwość przygotowania wizualizacji danego projektu. Jeśli już na etapie planowania będziemy mieć w głowie dokładny obraz przyszłego obiektu rekreacyjnego, to istnieje większa pewność, że finalny efekt dokładnie spełni nasze oczekiwania.
Dobra współpraca na linii projektant-klient pozwala firmie na bieżąco reagować na zgłaszane uwagi i wprowadzać poprawki do projektu. Większość osób nie ma na tyle rozwiniętej wyobraźni przestrzennej, aby móc przewidzieć na podstawie samego opisu, że coś jej się nie spodoba w danej aranżacji, np. układ poszczególnych elementów. Jeśli to zobaczymy, najlepiej w 3D, pewne rzeczy od razu rzucą nam się w oczy.
Warto też sprawdzić, czy producent drewnianych placów zabaw udostępnia gdzieś zdjęcia lub filmiki z dotychczasowych realizacji. Gdy są udane, a klienci zadowoleni, firma z pewnością się tym pochwali na swojej stronie w social mediach! Jeżeli realizowała jakieś projekty w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, można się tam nawet wybrać i zobaczyć wszystko na własne oczy. Czytajmy też opinie, jakie ma w sieci dany producent.
Czy drewniane place wymagają dodatkowego zabezpieczenia?
Nawet jeśli kupiliśmy drewniany plac zabaw z atestem/certyfikatem, to nie znaczy, że wszystko w kwestii bezpieczeństwa mamy już z głowy. Istnieje wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę, m.in. dostosowanie urządzeń zabawowych do wieku użytkowników. Przykładowo, dla przedszkolaków zbyt wysokie konstrukcje o zbyt dużym rozstawie szczebelków, stopni czy uchwytów mogłyby okazać się niebezpieczne i po prostu niewygodne.
Producent drewnianych placów zabaw może też oferować niektóre urządzenia zabawowe w specjalnych wersjach zwiększających ich bezpieczeństwo. Na przykład, huśtawka wahadłowa może mieć zabudowane siedzisko, dzięki czemu maluch nie jest zagrożony upadkiem podczas huśtania się.
Mając drewniany plac zabaw z atestem czy też certyfikatem, nie wolno ponadto zapominać o dodatkowym wymogu związanym z bezpieczeństwem, jakim jest stosowanie podłoży amortyzujących upadki dzieci. W niektórych przypadkach (gdy istnieje zagrożenie spowodowane wysokością jakiejś konstrukcji) konieczne jest zastosowanie np. mat przerostowych, nawierzchni wylewanych z granulatu czy też miękkich, gumowych płytek o odpowiedniej grubości.
Aby nawierzchnie bezpieczne zostały właściwie dobrane, należy mieć ekspercką wiedzę na temat właściwości amortyzacyjnych poszczególnych tworzyw, znać sztukę budowlaną oraz umieć stosować w praktyce różne przepisy prawa. To kolejny powód, dla którego mający dla nas wykonać plac zabaw drewniany producent nie może być wybrany w przypadkowy sposób. Godna zaufania firma będzie czuwała nad każdym etapem przebiegu inwestycji i już na samym początku zadba o to, by projekt obiektu był w każdym aspekcie zgodny z obowiązującymi normami.
Drewniany plac zabaw również na Twoim osiedlu!
Teraz pewnie już wiesz, czy chcesz mieć drewniany plac zabaw dla dzieci czy może jednak bardziej przekonują Cię konstrukcje metalowe. Jeśli zaciekawiła Cię tematyka doboru urządzeń zabawowych, przeczytaj także: Wyposażenie placu zabaw – w co warto zainwestować?
Materiał powstał we współpracy z lubelską firmą Activeline. Ten producent już od wielu lat buduje na terenie całej Polski bezpieczne obiekty rekreacyjne dla najmłodszych, dbając o każdy etap realizacji inwestycji. Kto wie, może niebawem zbuduje drewniany plac zabaw dla dzieci także na Twoim osiedlu?