Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pisanie relacji z wydarzeń kulturalnych – jak do tego podejść?

Pisanie relacji z wydarzeń kulturalnych – jak do tego podejść?

reklama
Relacja to nic innego jak sprawozdanie z danego wydarzenia kulturalnego. To opis, który swoją formą ma zachęcić innych użytkowników do zapoznania się z jego treścią. Poznaj wskazówki, dzięki którym stworzysz profesjonalną relację.

Relacja z wydarzeń kulturalnych – co to?



Najczęściej mówi się o „zdawaniu relacji”, czyli przekazywaniu informacji na temat jakiegoś wydarzenia, którego jest się świadkiem. Zazwyczaj jest to takie zdarzenie jak mecz sportowy, koncert, konferencja czy też spektakl w teatrze. W internecie można spotkać się z relacjami z wydarzeń takich jak obrady sejmu, wydarzenie sportowe lub konferencja prasowa. Relacja powinna przyciągać czytelnika i zachęcać do lektury także za pomocą najróżniejszych dodatków.

Jak napisać relację z wydarzeń kulturalnych?



Niezależnie od tego, jakie wydarzenie kulturalne chcesz opisać, musisz wiedzieć, jak się do tego zabrać. Przede wszystkim zadbaj o przejrzystość zapisu. Pisanie rozpocznij od podstaw – nadaj swojej relacji tytuł, aby czytelnik w jasny sposób zrozumiał tematykę Twojej treści. Chwytliwy tytuł może także przyciągnąć dodatkowych czytelników.

Koniecznie poinformuj czytelnika o dacie i miejscu wydarzenia, a także jego uczestnikach. Dzięki takim informacjom łatwiej będzie czytelnikowi poznać kontekst Twojej relacji. W swojej relacji pamiętaj też o porządku chronologicznym. To bardzo ważne, aby przedstawić wydarzenia w kolejności, w której się odbyły. Zdecydowanie zwiększy to autentyczność tekstu.

W relacji warto skupić się na konkretnych informacjach. Relacja powinna zawierać kluczowe fakty, które zachęcą czytelnika do jej lektury. Jeżeli udało Ci się w trakcie wydarzenia przeprowadzić wywiady z innymi uczestnikami, to możesz śmiało zamieścić je w relacji. Umożliwi to czytelnikowi poznanie perspektyw innych osób.

Niezbędny warsztat



Do pisania jakiegokolwiek artykułu potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Oczywiście podstawą jest wydajny komputer. Przydać się może też drugi monitor, który w wielu sytuacjach znacząco ułatwia pracę przed komputerem. Weź też pod uwagę zakup akcesoriów takich jak mysz, podkładka pod mysz, klawiatura, a także słuchawki, które ułatwią koncentrację.

Możesz też pomyśleć o nagraniu wydarzenia. To ułatwi Ci późniejsze spisanie relacji i powracanie do jej konkretnych momentów. Nagranie pomoże także w odtworzeniu prawidłowych imion i nazwisk lub nazw własnych, które mogą nie być łatwe do zapamiętania przy pierwszym kontakcie z nimi. W tym celu warto kupić sobie profesjonalny dziennikarski dyktafon.

Jeżeli chcesz zainteresować potencjalnego czytelnika, to koniecznie zamieść w relacji zdjęcia. Dzięki zdjęciom unikniesz konieczności opisywania różnych detali. Zdjęcia możesz wykonać samemu podczas wydarzenia. W tym celu przyda Ci się aparat fotograficzny. Zakup profesjonalnego aparatu fotograficznego może być sporym wydatkiem dlatego na początek dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie zdjęć za pomocą telefonu komórkowego.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę