Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czy wiesz jaki powinien być kompletny projekt domu jednorodzinnego?

Czy wiesz jaki powinien być kompletny projekt domu jednorodzinnego?

reklama

Jak w każdym przypadku, realizacja takiej inwestycji jak budowa domu, wymaga wielu formalności. Chcąc postawić na kompleksowe usługi, powinniśmy udać się do takiej firmy, która zapewni nam projekt domu jednorodzinnego zawierający kompletną dokumentację. Niestety, najczęściej inwestorzy szukają już na tym etapie oszczędności, zakupując typowe projekty domów, które mają w sobie wiele ukrytych kosztów.

Czy w Twoim projekcie domu jednorodzinnego znajduje się dokumentacja geotechniczna?

To pierwsza rzecz, która obnaży tani projekt domu jednorodzinnego. Jeśli wydałeś średnio 2 000 – 3 000 tys zł na ten cel, to niemal zawsze zabraknie w nim opinii geotechnicznej. Na tym etapie można popełnić kardynalny błąd, robiąc typową opinię pod projekt, bez uzyskania specyfikacji i przeprowadzenia dogłębnych badań.

Brak dobrze wykonanej ekspertyzy geologa może mieć opłakane skutki. Najdotkliwsze to spękania ścian oraz sufitów, a także woda w piwnicy. Jeśli projekt domu jednorodzinnego nie przewiduje oceny geologicznej, to musimy doliczyć do pierwotnych kosztów około 2 000 zł. Jeśli grunt okaże się wymagający, to potrzebna będzie dodatkowa dokumentacja warta około 1 500 zł. Także umiejscowienie projektu domu jednorodzinnego na planie zagospodarowania przestrzeni to kolejne 1 500 zł.

obraz

Źródło: Projekty domów Pracownia-projekty.dom.pl

Istotną kwestią jest także to, czy projekt domu jednorodzinnego posiada zatwierdzone przez branżystę przyłącza. Za każde z nich zapłacimy około 1 000 zł. Przypominamy, że dokumentacja ta nie jest rzeczą opcjonalną czy dodatkową – projekt domu jednorodzinnego nie zostanie zaakceptowany, jeśli będzie brakować w nim jakichkolwiek danych.

Potrzebna będzie jeszcze mapa do celów projektowych. Nabędziesz taką od geodety. Z jej pomocą będzie można w pełni usytuować i rozplanować położenie obiektów na działce do zagospodarowania. Jest to swoista baza projektu domu jednorodzinnego i nie sposób bez niej przeprowadzić jakichkolwiek szacunków.

Czy projekt domu jednorodzinnego jest edytowalny?

Oczywiście, że jest, ale nie za darmo. Musimy liczyć się z tym, że każda, nawet najmniejsza zmiana w projekcie musi zostać zatwierdzona przez architekta. Kosmetyczne przeróbki, które nie wpływają na konstrukcję, to koszt około 1 500 zł. Składają się na to zmiana lokalizacji drzwi, okien, zmiany w usytuowaniu pomieszczeń. Jeśli zmiany są bardziej odczuwalne i mają wpływ na konstrukcję, wówczas koszt naniesienia ich na projekt domu jednorodzinnego przez architekta będzie wynosił sporo powyżej 2 000 zł. Mamy tutaj na myśli przestawienie ścian konstrukcyjnych, działowych, czy zmiany w zadaszeniu budowli.

obraz

Nie zdawałeś sobie sprawy o tym, jak wiele kosztów ukrytych jest wraz z projektem domu jednorodzinnego? To jeszcze nie koniec. Musisz liczyć się z uzyskaniem certyfikatu energetycznego. Dla gotowych projektów domów jednorodzinnych wyniesie on niewiele, jednak każda zmiana w projekcie niesie za sobą ponowne uzyskanie certyfikatu, czyli ponowne koszta.

Płacisz także za zawarcie w projekcie domu jednorodzinnego projektu zjazdu indywidualnego z drogi. Koszt ten to nawet do 2 000 zł. Łącznie za kompletny projekt domu jednorodzinnego z dokumentacją zapłacimy więc około 12 – 15 tys zł.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama