Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Koszty życia w Warszawie

Koszty życia w Warszawie

reklama
fb tt w msg wa tm em cp
Warszawa kusi atrakcyjnymi zarobkami, perspektywą rozwoju i zdecydowanie większymi możliwościami niż inne duże aglomeracje. Jest też druga strona medalu – życie w stolicy jest pod wieloma względami droższe. Jak tłumaczą eksperci z Mikrorata, warszawski ekosystem sprawia, że osoby ze stolicy chętniej niż inni korzystają z usług instytucji pozabankowych

Największe zarobki w kraju

Na początku czerwca Główny Urząd Statystyczny opublikował Przegląd Statystyczny Warszawy, zawierający dane za I kwartał bieżącego roku. Wynika z niego, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło w tym czasie 6104,54 zł. Dla porównania średnia dla całego województwa mazowieckiego wynosiła 5723,32 zł, a w przypadku Polski – 4622,84. Dane GUS uwzględniają tylko informacje pochodzące z przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. W całym kraju w takich firmach pracuje prawie 6,2 mln osób, z czego 1,1 mln właśnie w Warszawie. Również stopa bezrobocia w stolicy jest jedną z najniższych w Polsce. Pod tym względem lepiej sytuacja wygląda tylko w Poznaniu. Zagraniczny kapitał wchodzi do stolicy drzwiami i oknami, a nowoczesne biurowce wyrastają jak grzyby po deszczu. To właśnie do stolicy Polski jeden ze swoich głównych oddziałów przenosi amerykański gigant finansowy JP Morgan, to właśnie tutaj powstaje najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej, który wraz z iglicą będzie mierzyć 310 metrów.

Fakt, że mieszkańcy stolicy zarabiają najlepiej w skali kraju nie jest równoznaczny z tym, że w każdej chwili są w stanie zaspokoić wszystkie swoje zachcianki. A pokus nie brakuje. Chwilowy brak pieniędzy nie zawsze oznacza jednak, że odkładają swoje plany na później. Z naszych informacji wynika, że to właśnie osoby zamieszkałe w Warszawie chętniej niż mieszkańcy innych wielkich miast wspierają swoje budżety pożyczką, finansując w ten sposób część swoich wydatków – mówią eksperci z Mikrorata. Nie mówimy tu o niewielkiej różnicy wynoszącej 2-3 proc. Dysproporcja sięga nawet kilkunastu procent – dodają.

Najdroższe mieszkania

Wszystko to – i wiele innych czynników - sprawia, że Warszawa słusznie postrzegana jest jako najdroższe miasto do życia w Polsce. Średnia cena mieszkania na rynku wtórnym przekracza już 8 tys. zł za metr kwadratowy. Oczywiście mniej wymagający znajdą tańsze opcje – nawet poniżej 6 tys. zł za mkw. Standard, jak i lokalizacja takich nieruchomości pozostawiać będzie wiele do życzenia. Kupując mieszkanie w najdroższych dzielnicach trzeba liczyć się z wydatkiem powyżej 10 tys. zł. Dla porównania średnia cena lokum w Krakowie to ok. 6300 zł za mkw, a w Gdańsku ok. 5500 zł. Kwota, która w innych miastach pozwala kupić dwupokojowe mieszkanie, w Warszawie ledwie wystarcza na kawalerkę. Różnica jest więc diametralna. Również wynajęcie całego mieszkania lub pojedynczego pokoju w stolicy nie należy do najtańszych. W pierwszym wypadku miesięczny czynsz za kawalerkę to ok. 2 tys. złotych. W przytoczonych już miastach, czyli Krakowie i Gdańsku na takiej transakcji można zaoszczędzić miesięcznie mniej więcej 400 złotych. Wynajęcie pokoju to wydatek rzędu 700-100 złotych.

Rozrywka

Życie nie ogranicza się jednak do pracy i spędzania czasu w czterech ścianach. Pocieszeniem dla mieszkańców Warszawy może być to, że opłaty za wodę, ogrzewanie czy zakupy (niezależnie czy mówimy o zakupach spożywczych czy wycieczce do galerii handlowej) nadszarpną budżet w podobnym stopniu jak w innych miastach. Inaczej przedstawia się kwestia wydatków na mieście. Za bilet na sobotni seans do najpopularniejszej sieci kin trzeba w Warszawie zapłacić 37 złotych. W Poznaniu natomiast 29 zł, a w Łodzi tylko 25 zł. Natomiast obiad dla dwóch osób w stolicy jest o 15-25 proc. droższy niż w innych wielkich ośrodkach Polski.

Miesięczny bilet na komunikację miejską w stolicy to wydatek w wysokości 110 zł. Tylko w Poznaniu ta cena jest zbliżona i wynosi 100 zł. W innych dużych miastach najczęściej kształtuje się ona w granicach 90 zł. Nieco inaczej wygląda sytuacja w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w której obowiązuje jeden bilet umożliwiający podróżowanie w obrębie GZM wszystkim mieszkańcom, pochodzącym w istocie z różnych miejscowości. Jego cena wynosi 138 zł. Średni koszt karnetu na siłownie w Warszawie to 117 złotych i pod tym względem również jest to najdroższa tego typu usługa w Polsce.

Do portfela warszawiaka wpada średnio najwięcej pieniędzy, z drugiej strony poziom cen w stolicy jest zdecydowanie większy niż w innych miastach. To między innymi kwoty, którymi obracają warszawiacy sprawiają, że gdy już decydują się pożyczać środki robią to świadomie i mają dużo mniejsze problemy ze spłatą zobowiązań – twierdzą eksperci z Mikrorata.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę