Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Loty w tunelu aerodynamicznym – poczuj się jak podczas skoku ze spadochronem!

Loty w tunelu aerodynamicznym – poczuj się jak podczas skoku ze spadochronem!

reklama
Tunele aerodynamiczne to doskonały wybór dla osób szukających niecodziennej rozrywki – dzięki nim można poczuć się jak podczas skoku ze spadochronem!

Wykorzystywane są przy badaniach aerodynamiki, ale znalazły jeszcze jedno zastosowanie – tunele aerodynamiczne pozwalają na imitowanie warunków podczas swobodnego spadania w przestworzach w trakcie skoku ze spadochronem. Jak dokładnie działa tunel aerodynamiczny? Gdzie można z niego skorzystać? Ile to kosztuje?

Pionowy tunel aerodynamiczny – co to jest?

Przy badaniach aerodynamiki różnych obiektów stosuje się poziome tunel aerodynamiczne. Przy imitacji warunków swobodnego spadania wykorzystuje się z kolei pionowe konstrukcje.

Pionowy tunel aerodynamiczny jest wyposażony w kilka wentylatorów pozwalających na rozpędzenie strug powietrza do prędkości nawet 300 kilometrów na godzinę. Osoba stojąca na ażurowej platformie tunelu może wtedy unieść się w górę za sprawą tak dużego pędu powietrza.

Efekt podobny jest do swobodnego spadania podczas skoku spadochronowego, czyli spadania jeszcze bez otwartej czaszy spadochronowej. Wtedy uczestnik skoku spada z zawrotną prędkością w kierunku ziemi bez żadnych ograniczeń. Tunel aerodynamiczny doskonale imituje te warunki, a przy tym jest bezpieczniejszy i tańszy od skoku ze spadochronem.

Tunele aerodynamiczne – szkolenia i dobra zabawa

Przez długi czas aerotunele używane były głównie jako wsparcie w szkoleniach spadochroniarskich. Dzięki nim początkujący skoczkowie mogli zyskać nowe umiejętności, a ci doświadczeni szlifować je wtedy, gdy skoki nie były możliwe, na przykład w okresie zimowym.

Ze względu na swoją sporą średnicę tunele aerodynamiczne często używane są także jako element grupowych treningów, na przykład przy ćwiczeniu różnych układów akrobatycznych.

Aktualnie, oprócz wsparcia w szkoleniach spadochroniarskich, tunel aerodynamiczny jest używany również do dobrej zabawy. Praktycznie każdy, kto chciałby poczuć się jak podczas skoku spadochronowego, może skorzystać z tej niesamowitej rozrywki, która dodatkowo wcale nie jest bardzo droga!

Jak lata się w tunelu aerodynamicznym?

Aby wziąć udział w locie w aerotunelu, należy przede wszystkim dokonać wstępnej rezerwacji na dogodny termin. Można zrobić to za pośrednictwem stron internetowych organizatorów. W Warszawie loty w tunelu aerodynamicznym są oferowane przez profly.pl.

Po rezerwacji i opłaceniu lotu (można kupić go także jako voucher upominkowy) należy przyjechać na miejsce w wyznaczonym czasie. Przed lotem uczestnik nie musi brać udział w długich szkoleniach czy treningach – wystarcza tylko krótki instruktaż bezpieczeństwa. Na miejscu otrzymuje się także odpowiednie wyposażenie – kombinezon i kask. Osoby mające długie włosy powinny je spiąć, ponieważ silny wiatr może je poplątać.

Lot w tunelu aerodynamicznym składa się z najczęściej z dwóch części, z których każda trwa po 1,5 minuty, co razem daje 3 minuty loty. Chociaż może wydawać się, że to bardzo mało, to jednak tak naprawdę to znacznie dłużej niż podczas swobodnego spadania ze spadochronem. Dodatkowym atutem lotu jest możliwość odwiedzenia tunelu kilka razy pod rząd.

Początkujący użytkownicy tunelu przebywają w nim cały czas pod opieką instruktora, który dba o ich bezpieczeństwo.

Ile kosztuje lot w tunelu aerodynamicznym?

Wbrew pozorom, tunel aerodynamiczny to wcale nie taki wysoki wydatek Za rozrywkę tego rodzaju osoba dorosła będzie musiała zapłacić 249 złotych za 3 minuty lotu, natomiast osoba poniżej 18. roku życia – 219 złotych za lot trwający tyle samo.

Do wyboru są także różne pakiety pozwalające na zmniejszenie kosztów jednego lotu, na przykład wtedy, gdy wykupimy cały pakiet lotów dla rodziny czy dla grupy znajomych. Do wyboru są także szkolenia w tunelu, podczas których uczestnik może dowiedzieć się więcej o technice lotu.

Zatem loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie to kapitalny pomysł na rozrywkę dla uwielbiających adrenalinę. To także kapitalny pomysł na prezent na wiele różnych okazji. Rezerwację można wykonać już teraz przez internet!
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama