Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Whooper, czyli wspaniała historia burgera, który podbił świat

Whooper, czyli wspaniała historia burgera, który podbił świat

reklama
Kiedy przeglądamy menu Burger Kinga i nie możemy zdecydować się, po jaki smakołyk dzisiaj sięgnąć – według wszelkiego prawdopodobieństwa nasz wybór padnie na Whoppera. Whopper to sztandarowy produkt Burger Kinga, kanapka, którą zamówiono już ponad miliard razy! Poznajcie historię kanapki, która stała się znakiem rozpoznawczym największej sieci burgerów na świecie.

„Whopper” to dosłownie „kolos”, „gigant”. James McLamore, pomysłodawca Whoppera, podkreślił w jednym z wywiadów, że firmie zależało na nazwie, która natychmiast będzie budziła skojarzenia z czymś ogromnym i nieprzeciętnym. Whopper trafił do sprzedaży w 1957 roku, za cenę 37 centów, co w przeliczniu na współczesne pieniądze równa się 3,26$. Żadna z konkurencyjnych sieci nie mogła wówczas pochwalić się równie imponującą kanapką. Restauracje spod znaku „żółtej literki M” próbę (czy udaną czy nie, oceńcie sami) stanięcia w szranki z Whopperem podjęły dopiero w 1971 roku, a nieistniejąca już i mało w Polsce znana, ale licząca się wówczas w USA, sieć Burger Chef w 1973.

W skład Whoppera wchodzi „Whopper Patty”, czyli duży kawałek 100% grillowanej na żywym ogniu wołowiny (110 gramów), soczysty pomidor, cebula, cztery plastry ogórka konserwowego, kremowy majonez i ketchup, a całość zamknięta jest w klasycznej bułce z sezamem. W pierwszych latach sprzedaży Whopper serwowany był w zwykłej bułce, na wariant z sezamem zdecydowano się około roku 1970. Przez 9 lat – między rokiem 1985 a 1994 – Whopper wyglądał odrobinę inaczej. Rozrósł się jeszcze bardziej (Whooper Patty osiągnęło wagę ponad 4 uncji, czy około 120 gramów) i po raz kolejny zmieniono pieczywo, zastępując bułkę z sezamem typową kajzerką. W 1994 nowy zarząd Burger Kinga zdecydował, że poprzedni wariant był bardziej optymalny i chętniej zamawiany przez klientów – Whopper powrócił więc do swojej wcześniejszej, doskonałej postaci.

Podawany od ponad 60 lat, znany i uwielbiany na całym świecie, Whopper doczekał się wielu oryginalnych wcieleń – niektóre zagościły w menu Burger King na stałe, inne pojawiają się okresowo lub w związku z jakimiś popularnymi, głośnymi wydarzeniami. Z okazji premiery oprogramowania Windows 7 w Japonii serwowany był Windows 7 Burger, a specjalne na Halloween w 2015 roku zaprojektowano całkiem czarną kanapkę Halloween Whopper. Do najpopularniejszych „whopperowych wariacji” należą bez wątpienia wprowadzony w 2008 roku pikantny Angry Burger oraz jego jeszcze ostrzejszy kolega – Angriest Whopper, debiutujący w 2016.

Ciekawa jest historia powstania kanapki Whopper Jr, czyli pomniejszonej wersji oryginału, klasycznej pozycji w menu Burger King. Whopper Jr został wynaleziony przez Luisa Arenasa-Péreza w restauracji w Puerto Rico w 1963. Stało się to w dniu uroczystego otwarcia lokalu. Wszystko było już gotowe, klienci ustawiali się przed drzwiami, kiedy okazało się, że nie dotarły do Puerto Rico standardowe whopperowe bułki. Czy można otworzyć Burger Kinga i nie podawać gościom flagowej kanapki sieci? Nie można. Sprytny Luis wpadł więc na pomysł, aby przygotować Whoppera według niezmienionych wytycznych, ale umieścić wszystko w mniejszych bułeczkach. Whopper Jr okazał się wielkim hitem.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama