Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Teatr bez granic, czyli lalki dla dorosłych

Teatr bez granic, czyli lalki dla dorosłych

reklama
Już po raz czternasty do Warszawy zawita jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych teatrowi alternatywnemu. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” zaprezentuje przegląd najciekawszych przedstawień z całego świata, które udowodnią, że granice wyobraźni nie istnieją. Grając światłem i mrokiem, dźwiękiem i ciszą, zatrą różnice pomiędzy ciałem aktora, a tym co poddane będzie magicznemu ożywieniu. Spektakle wystartują 5 października w Instytucie Teatralnym, wstęp jest wolny.

Świadomość, że w teatrach lalek znajdują się przedstawienia skierowane do dzieci, ma niemal każdy. Z kolei o tym, że w repertuarze są też spektakle tylko dla dorosłego widza, wie garstka osób odwiedzająca teatr – ze stratą dla obu stron. Niepowtarzalną okazją na poznanie szerokiego spektrum teatru lalkowego jest festiwal „Lalka też Człowiek”, za sprawą którego na ponad tydzień do Warszawy zjadą teatralni twórcy ze Słowenii, Białorusi, Czech Francji, Niemiec, Włoch i oczywiście Polski. Zgromadzona publiczność od podniesienia kurtyny wyruszy w niezwykłą podróż, prezentującą możliwości teatru lalkowego – od tradycyjnych środków wyrazu, aż po nowe, często nieoczekiwane technologie, na pograniczu różnych dziedzin sztuki, a nawet... światów. Lalki bowiem nie zawsze są człekokształtne. Czasami ich rolę pełni rulon tekstury, innym razem – blaszane wiadro. To za sprawą animatów publiczność przekracza granice świata doskonale znanego – ludzkiego – by odkrywać ten surrealistyczny, niewyrażalny w tradycyjnym teatrze.

Tak będzie w przypadku włoskiego spektaklu „Ziemskie Anioły”, w którym zgromadzona publiczność usłyszy – powstającą na żywo – muzykę. Jej istnienie nie będzie jednak wywodzić się z klasycznych instrumentów, a z transformacji gleby. Ziemia będzie stale przesiewana, mieszana, formowana, a powstałe dźwięki zwrócą uwagę widza na to, co obecnie jest w największym niebezpieczeństwie – życie roślin. Anna Fascendini oraz towarzyszący jej muzyk – Diego Dioguardi – przy pomocy specjalnego nagłośnienia, tanecznego rytuału i… niezwykłego wiadra oddadzą hołd planecie.

Słowenia, kraj, który od początku politykę równości płci określił jednym z najważniejszych postulatów, obecnie zaliczany do najszybciej rozwijających się pod tym względem państw globu. W kontraście do tego słoweński teatr Ljubljana Puppet Theatre zabierze widzów do świata, w którym zobaczymy kontrolę – wyrażoną w jej najbardziej ekstremalnej formie. Kobieta, sprowadzona do pozbawionego autonomii obiektu, którego jedynym celem jest podążanie za pragnieniami mężczyzny, pokaże zgromadzonej publiczności reakcję społeczeństwa na próbę niezależności płci. Zwracając przy tym uwagę, że podobne zależności panują także w trakcie spektaklu, gdzie aktorka – lalka – ulega relacji z reżyserem, który to dyktuje jej każdy ruch.

Polskę reprezentować będzie, wielokrotnie nagradzany i uznany przez miesięcznik „TEATR” za jeden z najlepszych spektakli teatrów alternatywnych w kraju – Toporland. Podszyty czarnym humorem i podzielony na ciąg zaskakujących scen spektakl, w którym emocje kreowane są przez wykonywaną na żywo kompozycję muzyczną, inspirowaną twórczością Rolanda Topora i Johanna Sebastiana Bacha. Główną rolę odegra tu kontrabas i olbrzymi… rulon tekstury. Ten, zaprezentuje zgromadzonej publiczności, swoje zaskakujące wnętrze. Przedstawienie targa emocjami, do tego stopnia, że słowa okazują się być zbędne – przez 50 minut nie padnie ani jedno.

Festiwal dowodzi, że teatr lalkowy umożliwia podejmowanie tematów ważnych, często kontrowersyjnych bądź po prostu trudnych, jakie bliskie są dorosłemu człowiekowi. Na wszystkie spektakle wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy.

XIV Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, 5-13 października, LOKALIZACJE: Instytut Teatralny, Teatr Warszawa, Służewski Dom Kultury ul. Jana Sebastiana Bacha 15, wstęp wolny, obowiązują zapisy
szczegóły: tutaj :)

Organizator: Unia Teatr Niemożliwy
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama