Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Halloween w stylu Día de Muertos

Halloween w stylu Día de Muertos

reklama
   udostępnij tweetnij wykop

Día de Muertos czyli Dzień Zmarłych to święto obchodzone w głównie w Meksyku i Ameryce Centralnej oraz wielu miejscach USA. W 2003 roku obchody te zostały proklamowane Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a w 2008 roku wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Choć jest to święto związane ze wspominaniem zmarłych oraz pamięcią o śmierci, ma charakter radosnej zabawy - w tradycji meksykańskiej wierzy się, że zmarli nadal egzystują, a ich wywołane w ten dzień dusze, ucztują ze świętującymi, ciesząc się w towarzystwie swoich rodzin.

Początki Día de Muertos sięgają takich kultur jak m. in. Aztekowie i Majowie, czyli do epoki prekolumbijskiej. To właśnie konkwistadorzy oburzeni pogańskimi praktykami Indian, siłą chcący chrystianizować podbijane ludy, przesunęli odbywające się na początku sierpnia święto na początek listopada, żeby zatrzeć jego indywidualny charakter i z czasem zastąpić świętem katolickim. Zastąpić się nie udało, ale Hiszpańskie obrządki przemieszały się tematycznie z obrządkami tubylczymi, w ten sposób dając początek dzisiejszemu Día de Muertos.

Jednym z najważniejszych symboli Día de Muertos jest czaszka. Ludzkie czaszki zrobione z cukru, czyli calaveras de dulce, często doprawione tequillą, czekoladą albo amarantusem, opatrzone imionami zmarłych (jak i czasami imionami osób nadal żyjących, jako niewinny dowcip w istocie nieobrażający takiego "zmarłego"), są spożywane przez rodzinę i przyjaciół.

Dzień Zmarłych w nietypowej konwencji

Jeśli bliska jest Ci koncepcja Dnia Zmarłych jako radosnego święta, zorganizuj Halloween w stylu Día de Muertos. Także w USA, gdzie Halloween wydaje się być najpopularniejszą formą świętowania Dnia Zmarłych, wiele społeczności kultywuje Día de Muertos - ta druga tradycja nie ulega tak szybkiej i nachalnej komercjalizacji. Meksykańska tradycja Dnia Zmarłych jest pozbawiona elementu grozy. Smutek zaś przekuto w radość z możliwości przywołania dusz bliskich zmarłych na wspólną biesiadę.

W sklepie mellilu.com znajdziesz dekoracje, które z powodzeniem będziesz mógł wykorzystać, jeśli zdecydujesz, że w tym roku sięgasz po inspiracje do innego kręgu kulturowego i zamiast Halloween organizujesz tajemniczy i radosny Día de Muertos.

U nas znajdziesz:

  • niezwykłe maski w kształcie czaszek - kolorowe, kwieciste, perfekcyjnie oddające nastrój tego radosnego święta podszytego jednak refleksją o umieraniu i przemijaniu;
  • dekoracyjne girlandy z tym samym motywem graficznym, wprowadzające do pomieszczenia nastrój tyle tajemniczy i mistyczny, co niemal karnawałowy;
  • talerzyki i kubeczki papierowe, idealne na świąteczne słodkości; hitem będą zapewne foremki na słodycze w kształcie trumien - forma, czarne tło oraz kwiatowe nadruki doskonale oddają wielowymiarowość, niejednoznaczność oraz bogactwo Día de Muertos;
  • balony z nadrukiem czaszek; białe i pastelowe podkreślają radosny charakter święta, czarne przypominają o jego eschatologicznym charakterze.

Aranżując pomieszczenie na Halloween w stylu Día de Muertos możesz stworzyć autentyczny klimat pradawnego Święta Zmarłych, w którym obok czaszek jest miejsce na dekorowanie grobów bliskich kwiatami - różami, słonecznikami i aksamitkami. Te ostatnie kwiaty nazywa się w Meksyku Kwiatami Zmarłych (Flor de Muertos). Aksamitkom przypisuje się moc wzywania i prowadzenia dusz osób zmarłych do ołtarzy ku ich czci. Charakterystyczne dla Día de Muertos są także ołtarze w domach. To opcja dla osób, które z jakichkolwiek powodów nie mogą w tym dnu odwiedzić grobów bliskich. Na takich ołtarzach składa się rytualne pokarmy i trunki, cygara, a dla dusz dzieci – nawet zabawki.

Świętowanie Dnia Zamarłych to zawsze, także podczas zabawy, okazja do wspominania bliskich. Día de Muertos daje okazję do sięgnięcia po gadżety z kultury bardzo odległej i odmiennej, ale i bardzo dającej do myślenia. Bo Día de Muertos to dzień, w którym jak na dłoni widać, że nasza egzystencja to codzienna walka postu z karnawałem - czyli radości ze smutkiem oraz szalonej zabawy z zadumą.

reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!