Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Rozpoznanie i naprawa pękniętego kolektora wydechowego

Rozpoznanie i naprawa pękniętego kolektora wydechowego

reklama
   udostępnij tweetnij wykop

Układ wydechowy, to zespół współpracujących ze sobą części, które z pozoru wydają się mało istotne, co jest jednak bardzo złudne. Jednym z najważniejszych elementów układu jest kolektor wydechowy. Element ten dość często ulega uszkodzeniu, ze względu na drgania przenoszone przez silnik, który znajduje się bezpośrednio przy kolektorze. Konsekwencją takich drgań jest czasami pęknięcie kolektora. Ten rodzaj awarii dotyczy zazwyczaj silników z aluminiowymi blokami i głowicami, wyposażonymi jednocześnie w żeliwny kolektor.

Dlaczego w ogóle dochodzi do pęknięcia kolektora wydechowego? Zazwyczaj dlatego, że głowica rozszerza się szybciej niż wykonany z żeliwa kolektor. Nierozgrzany kolektor pęka najczęściej wzdłuż tzw. spoin, które powstają w procesie odlewania. Jak rozpoznać tego typu awarię? Czy można naprawić kolektro czy może konieczna jest wymiana?

Czy pęknięcie kolektora da się samodzielnie rozpoznać?

Jak najbardziej jest to możliwe. Pęknięty kolektor staje się głośny, co jest szczególnie słyszalne w momencie, w którym podniesiemy maskę. Dźwięk świadczący o pęknięciu kolektora jest metaliczny i niezwykle irytujący. Jeśli podejrzewamy, że kolektor wydechowy mógł ulec awarii, nie szukajmy pęknięć ani rys. Porowata, niejednolita struktura żeliwa sprawia, że ewentualne mechaniczne uszkodzenia mogą być bardzo trudne do znalezienia. Jeżeli okaże się, że układ wydechowy wymaga jakiejkolwiek naprawy, warto poszukać w internecie elementów, którymi będziemy mogli zastąpić uszkodzone części.

Kolektor wydechowy ze sklepu iParts.pl, jest gwarancją tego, że wybrany przez nas artykuł będzie oryginalny. Jest to o tyle istotne, że układ wydechowy projektuje się w taki sposób, aby każdy szczegół był dopracowany i pasujący do reszty elementów. Tylko dzięki temu opary powstające przy spalaniu benzyny mogą być usuwane w sposób optymalny. Warto dbać o to, żeby układ wydechowy był w dobrym stanie. Nawet niewielkie usterki związane z jego działaniem mogą prowadzić do problemów z pracą silnika. Dlatego też, jeśli zauważymy pierwsze oznaki awarii, udajmy się do mechanika i sprawdźmy, czy nie powinniśmy dokonać jakiejś naprawy lub wymiany któregoś z elementów wchodzących w skład układu wydechowego.

Naprawiać, czy wymieniać?

W momencie, kiedy dowiadujemy się, że nasz kolektor wydechowy uległ uszkodzeniu, bardzo często stajemy przed wyborem, czy oddajemy go do naprawy (polegającej najczęściej na zespawaniu ze sobą uszkodzonych części), czy też od razu decydujemy się na wymianę. W większości przypadków, naprawianie pękniętego kolektora jest nieekonomiczne. Dodatkowo, może przysporzyć sporo problemów od strony technicznej. Z tego powodu, w większości przypadków, kiedy kolektor ulegnie uszkodzeniu, mechanicy sugerują wymianę tego elementu. Jeżeli chcemy, możemy sami poszukać tej części, np. w sklepach internetowych. Jednym z takich sklepów jest wspomniany iParts.pl, posiadający w swojej ofercie szeroki wybór najróżniejszych części pozwalających na wymianę poszczególnych elementów lub naprawę usterek, pojawiających się podczas użytkowania pojazdu. Bardzo ważne jest, aby podczas zakupów online korzystać ze sprawdzonych witryn, cieszących się powszechnym zaufaniem.

reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!