Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Koronawirus: po 3. maja w Warszawie nadal pozostaną zamknięte ośrodki kultury i sportu

Koronawirus: po 3. maja w Warszawie nadal pozostaną zamknięte ośrodki kultury i sportu

reklama
Kto cieszył się na otwarcie w poniedziałek bibliotek, muzeów i galerii sztuki, będzie zawiedziony... Jak czytamy na stronie Urzędu miasta stołecznego Warszawy "ze względu na brak szczegółowych wytycznych, stosownych rozporządzeń wykonawczych ze strony rządowej oraz czasu na przygotowanie, stolica podjęła decyzję o powstrzymaniu się z otwarciem placówek kulturalnych, sportowych, żłobków i przedszkoli".

- W Warszawie otwarcie miejskich muzeów i bibliotek publicznych nastąpi w późniejszym terminie, o czym będziemy na bieżąco informować. Otwarcie instytucji kultury wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie naszych mieszkańców - czytelników, zwiedzających oraz pracowników instytucji. Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancje bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom związanym z epidemią - mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

W przypadku działalności bibliotek niezbędne jest zastosowanie rekomendacji Biblioteki Narodowej. Natomiast otwarcie muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa, według informacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, należy przeprowadzać według trzystopniowego procesu. Wcześniej placówki muszą m.in. doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia (w tym plastikowe przegrody), dokonać zmiany trybu pracy, by pracownicy mogli zachować dystans i pracować w systemie zmianowym, czy przeprowadzić przegląd sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Wdrożenie tych działań nie jest możliwe z dnia na dzień. Każde z działań wymaga odpowiedniego przygotowania, czasu, ale i dodatkowych środków.

Brak szczegółowych wytycznych, w tym także sanitarnych, wydanych w formie rozporządzenia Ministra Zdrowia, jest problemem również w przypadku obiektów sportowych. Aktualnie do publicznej wiadomości podane zostały jedynie ogólne założenia łagodzenia wprowadzonych wcześniej obostrzeń. - Szczątkowe wytyczne znajdują się z projekcie rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do którego nanieśliśmy szereg uwag - mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧