Kto nie idzie naprzód ten się cofa – to stare porzekadło znakomicie oddaje współczesne realia, będąc dzisiaj bardziej aktualnym niż kiedykolwiek w przeszłości. Nieustanny samorozwój jest kluczem do zawodowego sukcesu, ponieważ to on w głównej mierze decyduje o tym jak szybko będziemy awansować na kolejne szczeble kariery.
Praca poparta doświadczeniem jest jednym z fundamentów zawodowego sukcesu, jednak nie mniej istotne jest systematyczne doskonalenie i poszerzanie własnej wiedzy, pozwalające na skuteczne podnoszenie kompetencji oraz wzrost efektywności w pracy. Zdobywanie nowej wiedzy wraz z innymi czynnikami, takimi jak charyzma oraz zaangażowanie, ma decydujące znaczenie dla osiągnięcia awansu zawodowego. Oferty Pracy bardzo często skierowane są właśnie do tych, którzy stawiają na wzmacnianie kompetencji twardych, wymagając posiadania odpowiednich kwalifikacji poświadczonych stosownym dokumentem, niedostępnych dla przeciętnych pracowników nie podejmujących działań ukierunkowanych na rozwój osobisty.
Zaniedbywanie tego aspektu pracy zawodowej jest wielkim błędem, ponieważ dzięki rozwojowi rynku szkoleń podnoszenie swoich kwalifikacji z niemal dowolnej dziedziny jest tak łatwe jak nigdy wcześniej. Co więcej, niektóre z nich gotowi są sfinansować w części lub całości pracodawcy, szczególnie wówczas, gdy widzą potencjał pracownika, a na rynku brakuje odpowiednio wyszkolonych fachowców posiadających konkretne umiejętności. Dodatkową korzyścią dla pracodawcy jest fakt, że prócz klasycznych szkoleń odbywających się w salach wykładowych z roku na rok zwiększa się liczba e-szkoleń, dostępnych online, które można realizować praktycznie w każdym miejscu (posiadając oczywiście urządzenie z dostępem do internetu).
Są jednak takie zawody, w których nieustanne podnoszenie kwalifikacji jest nie tylko sposobem na zwiększenie wynagrodzenia, czy awans, ale stanowi konieczność niezbędną dla utrzymania się w branży. W przypadku np. marketingu internetowego zmiany zachodzą bowiem tak szybko, że zaniechanie aktualizowania swojej wiedzy w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy może nas zepchnąć na przysłowiowy „boczny tor”. Samodoskonalenie ma równie niebagatelne znaczenie w przypadku osób decydujących się na prowadzenie własnej działalności – nie dotrzymując kroku konkurencji zwiększamy ryzyko tego, że świadczone usługi lub oferowane produkty utracą swoją przewagę nad ofertą konkurencji, a klienci zaczną stopniowo odpływać. Na koniec warto zauważyć jedno - nowa wiedza i umiejętności są zawsze wartością dodaną, która wzmacnia pozycję pracownika na rynku pracy.