Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pytania behawioralne, które mogą sprawić kłopot kandydatom na rozmowie o pracę

Pytania behawioralne, które mogą sprawić kłopot kandydatom na rozmowie o pracę

reklama
Oprócz standardowych pytań, dotyczących wykształcenia i doświadczenia zawodowego, rekruterzy bardzo często sprawdzają również charakter i usposobienie kandydatów. Najczęściej robią to, zadając pytania behawioralne. Warto poznać te najważniejsze i przygotować swoje odpowiedzi tak, by pokazać siebie od jak najlepszej strony.

Proszę opisać konkretną sytuację, w której wystąpił konflikt, między panem a przełożonym lub współpracownikami.

To pytanie sprawdza naszą zdolność rozwiązywania problemów, to jakie sytuacje uważamy, za konfliktowe, to jak ostatecznie wychodzimy z kryzysów i czy gromadzimy w sobie żal, czy zapominamy o przykrych sytuacjach. Pracuj.pl zapewnia nam stały dostęp do najlepszych ofert pracy, dzięki czemu możemy swobodnie aplikować do firm, w których chcemy pracować, a potem umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne. Jeśli na takiej rozmowie otrzymamy pytanie dotyczące konfliktów, jakie miały miejsce na poprzednim stanowisku, powinniśmy koniecznie ukryć negatywne emocje, które im towarzyszyły. Jeśli tego nie zrobimy, zostaniemy odebrani, jako osoby roszczeniowe, konfliktowe i nieumiejące iść naprzód, co nie sprzyja tworzeniu przyjaznego środowiska pracy.

Proszę opisać konkretną sytuację, w której musiał pan przekonać współpracowników lub przełożonego, do swojego pomysłu, którego oni nie aprobowali.

Praca na niemal każdym stanowisku wymaga umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi. Gdy chcemy przekonać współpracowników, do naszego punktu widzenia, te umiejętności muszą być bardzo rozwinięte. Poprawne i rzeczowe argumentowanie świadczy o naszych dobrze rozwiniętych umiejętnościach interpersonalnych. Zapytani na rozmowie o pracę o sytuacje, w której przekonaliśmy inną osobę, do swoich racji, zostajemy sprawdzeni pod kątem naszej siły perswazji, siły charakteru i charyzmy. Tego typu pytania sprawdzają również to, jak kandydat radzi sobie z odmową i jakich argumentów używa, do przekonywania innych.

Pytania behawioralne, są na tyle ważne, że mogą uniemożliwić nam zdobycie pracy naszych marzeń, albo ułatwić jej dostanie mimo za niskich kwalifikacji. Wielokrotnie zdarza się, że kandydaci z gorszymi kwalifikacjami zostają przyjęci, gdyż ich zachowanie i sposób wysławiania się sprawiają, że praca z takim kandydatem będzie dużo przyjemniejsza i łatwa. Osoby niepogodzone ze swoją sytuacją, negatywnie nastawione i roszczeniowe, mogą zostać odrzucone, nawet jeśli mają wspaniałe kwalifikacje i doświadczenie. Oferty pracy często zawierają wyszczególnione różne cechy charakteru, które są pożądane u konkretnych kandydatów. Warto dokładnie je przeanalizować, gdyż na tej podstawie, możemy wywnioskować, jakie pytania behawioralne otrzymamy na rozmowie kwalifikacyjnej.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama