Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak urządzić domowe biuro?

Jak urządzić domowe biuro?

reklama
Lockdown co prawda już za nami, ale niektóre zmiany, jakie wywołał zostały z nami na dobre. Również te związane z trybem pracy. Obecnie coraz więcej zadań wykonujemy online w naszych czterech ścianach. Osiągnięcie w domu odpowiedniego poziomu skupienia nie jest jednak łatwe. Hałas, dzieci, dźwięk telewizora... By praca w domowych warunkach była efektywna, musimy zagwarantować sobie odpowiednią przestrzeń. Nadszedł więc najwyższy czas, by zaprojektować nasze domowe biuro. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

1. Dobra lokalizacja drogą do sukcesu

Im więcej prywatności tym lepiej, więc najlepiej ulokować nasze domowe biuro w oddzielnym pokoju. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki luksus. Sytuacja komplikuje się zwłaszcza, gdy dysponujemy mieszkaniem o niewielkim metrażu. Wtedy pozostaje nam już tylko możliwość wydzielenia strefy do pracy w jednym z użytkowanych pomieszczeń. Które z nich najlepiej nadaje się do tego celu? Wybór nie jest prosty. Salon to zazwyczaj największy pokój w mieszkaniu, więc najłatwiej wygospodarować w nim przestrzeń na biurko i sprzęty. Niestety to właśnie tu najczęściej gromadzą się domownicy i goście. Sterty zabawek, włączony telewizor (tcl), radio, głośne rozmowy... odpowiednia koncentracja w takich warunkach zakrawa na cud. W takim razie może sypialnia? Tutaj będziemy mieć więcej spokoju, jednak widok łóżka w czasie pracy dla niektórych osób może być zbyt nęcący. Ponadto oglądanie miejsca pracy w trakcie szykowania się do snu, nie pozwoli nam zapomnieć o naszych obowiązkach i należycie wypocząć. W tym przypadku nie ma idealnych rozwiązań. Warto poszukiwać różnych możliwości. Dysponujesz dużą wnęką pod schodami w przedpokoju? Może to właśnie tam znajdzie się idealne miejsce na biurko, fotel i komputer.

2. Oddziel strefy

Jeżeli nie masz żadnego wyboru i musisz ulokować swój kącik do pracy w salonie, zadbaj o oddzielenie strefy pracy od strefy relaksu. Posłużą do tego ścianki działowe, duży regał, drzwi harmonijkowe czy ścianki ażurowe. To tanie i proste rozwiązania, które zapewnią nam odrobinę prywatności w trakcie wykonywania naszych obowiązków.

3. Dobre meble to podstawa

Biurko i fotel to podstawowe wyposażenie biura, ale ich wybór wcale nie jest taki oczywisty. Zakup przypadkowych mebli może przynieść zdecydowanie więcej szkód niż pożytku. Zła wysokość biurka i fotela spowoduje dodatkowe obciążenie kręgosłupa w trakcie pracy. Zawsze należy więc brać pod uwagę kilka podstawowych parametrów. Fotel biurowy powinien posiadać podłokietniki, regulację wysokości i dodatkowe wsparcie odcinka lędźwiowego. Dobrym pomysłem w przypadku domowego biura jest także fotel gamingowy. Jego charakterystyczny design nieco ożywi wygląd wnętrza, a ponadto fotele dla graczy posiadają ergonomiczny kształt, zapewniający komfort podczas wielogodzinnego siedzenia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób umieszcza je w pomieszczeniu służącym do pracy. Takie fotele nabędziesz w różnych wariantach chociażby na stronie eHokery.pl. Biurko także powinno być dostosowane do naszych potrzeb. Najlepiej wybierać modele z regulacją wysokości i wysuwaną półką na klawiaturę, która zapewni nam właściwe ułożenie rąk. Trzeba także zwrócić uwagę na liczbę dodatkowych szafek i szuflad. Te z pewnością przydadzą się do przechowywania dokumentów i segregatorów.

obraz

4. Postaw na dobre oświetlenie

Sztuczne oświetlenie może męczyć wzrok, dlatego najlepiej, by nasze biurko znajdowało się w pobliżu naturalnego źródła światła. Musimy jednak pamiętać, by nie umieszczać monitora naprzeciwko okna. W przeciwnym razie promienie będą odbijać się od ekranu i utrudniać widoczność. Najlepiej ustawić więc biurko tyłem lub bokiem do okna. Praca w godzinach popołudniowych, a nawet wieczornych to codzienność wielu osób, dlatego nad biurkiem należy umieścić dodatkowe źródło światła. Lampa wisząca powinna znajdować się w odległości ok. 40-50 cm nad blatem biurka. Nie powinniśmy jednak wybierać zbyt intensywnych żarówek, ponieważ będą oślepiać nas w trakcie pracy.

5. Kolory i dodatki

W tym przypadku, podobnie jak w kwestii oświetlenia, lepiej kierować się umiarem. Pomalujmy ściany na stonowane barwy. Idealnie sprawdzą się beże, pastele i szarości. Jaskrawe kolory będą nas rozpraszać, więc lepiej z nich zrezygnować. Nie należy także przesadzać z dodatkami. Ich nadmiar również znacząco utrudni osiągnięcie odpowiedniego poziomu koncentracji. Stylowy obraz, nowoczesna lampa czy naklejka na ścianę z mapą świata będą w tym przypadku wystarczającym rozwiązaniem. Możliwości jest wiele, ale warto postawić na minimalizm.
Niezależnie od tego czy dysponujesz dużą przestrzenią czy też jesteś ograniczony małym metrażem, możesz zaaranżować w swoim domu idealne miejsce do pracy. Urządzenie domowego biura wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko kilka wskazówek i odrobina wyobraźni.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧