Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

SŁOWO, LITERA, ZNAK – FESTIWAL LITERY I OBRAZU W SIECI

Kontynuacja w sieci przerwanego w marcu przez covid-19 wydarzenia „Słowo, litera, znak – Festiwal Litery”, profesjonalnego, konceptualnego przedsięwzięcia artystycznego dotyczącego języka (mówionego, pisanego), do którego impuls wyszedł ze środowiska artystów wizualnych . Pomysłodawczynią i kuratorem festiwalu jest artystka konceptualna, grafik i malarka - Joanna Korecka. Temat podchwycili ludzie pióra – lingwiści (prof. Teresa Dobrzyńska IBL PAN), poeci (Tristan Korecki) oraz muzycy (chór Bemcanto -Michał Haber, duet Improwizacje-K .P Karbownik), którzy zainspirowani działaniami artystów wizualnych przygotowali odczyty, wieczory poetyckie, muzyczne działania performatywne. Nawet te które nie zostały zrealizowane podczas Festiwalu z powodu koronawirusa, zostały udostępnione w internecie, jako dokumentacja działań po-festiwalowych. Festiwal nie tylko nie został unicestwiony przez koronawirusa, ale nawet rozwinął się, wzbogacił o nowe formy i kreacje. Po goszczeniu w Galerii Lufcik w DAP miał swoją drugą odsłonę w Galerii Metamorfozy. Od marca do chwili obecnej powstają nowe filmy, dzieła plastyczne, muzyczne, poetyckie etc.

Zrealizowano w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci". Festiwal można oglądać do końca lutego 2021:
- panorama wystawy
- filmy z wystaw i działań performatywnych na platformie youtube
- Festiwal Litery - artyści, idee , kreacje

"Wejście w tkankę słów i znaków – rozebranie ich na czynniki pierwsze, bądź wręcz przeciwnie – zsyntetyzowanie skłębionych pojęć – ma na celu dotarcie do pierwotnych symboli, dostrzeżenie ich pierwotnego piękna. Inspirujemy się zarówno Stanisławem Dróżdżem – twórcą poezji konkretnej i kształtów pojęć, który próbował dotrzeć do wnętrza słowa i je ukonkretyzować, jak i ogólnie rozumianą semantyką – nauką o znaczeniu słów, a także dekonstruktywizmem j. Derridy, który kwestionuje tradycyjne podejście do niezmienności znaczenia tekstu, będącego tworem wiecznie ewoluującym, antystatycznym, wciąż wytwarzającym nowe sensy. Interesuje nas też przenikanie się języków i słów, tworzenie nowych, tak jak to czynił Tolkien, wskrzeszając magiczne, pradawne światy. Niech słowa i pojęcia zabrzmią na nowo, a wtedy ich piękno stanie się źródłem inspiracji i wiedzy.
Joanna Korecka

Artyści, biorący udział w wystawie, to grono różnorodne. Są wśród nich malarze, graficy, scenografowie. Ukończyli różne szkoły artystyczne, niektórzy zagraniczne, ale właśnie ta odmienność daje szansę na wnikliwe ujęcie tematu. Dla jednych grafika liter – dekonstrukcja typografii, jest swojego rodzaju manifestem (Joanna Korecka - metamorfoza “k” w “n”)), dla innych dekonstrukcja prowadzi do abstrakcji i nowych kompozycji barw i kształtów (Stanisław Młodożeniec), lub nowej geometrii przedmiotów (Magdalena Pastuszak). Roman Kirilenko maluje słowa niepotrzebne, Bożenna Leszczyńska – nieskończoność sztuki . Abstrakcyjna, drgająca grafika Marii Kalety jest jakby spojrzeniem przez mikroskop na żywą tkankę słowa, a Bożena Korulska w swoich graficzno-malarskich kompozycjach zaklina chaos i nadaje mu nowy porządek. Proste, z daleka wręcz abstrakcyjne kręgi malarza-symbolisty Arnolda Ananicza, po wnikliwej obserwacji „przeobrażają się” w “krąg nicości, dysk z fajstos i medalion księcia Gesualdo z Venosy” (tak brzmi tytuł tego intrygującego obrazu). Jacek Dittwald sięga po pierwsze znaki, jakie zna ludzkość, czerpie z symboli ludowych i szamańskich. Obrazy-symbole Mariusza Szymańskiego, komentatora rzeczywistości - wydarzeń politycznych i społecznych, krzyczą ekspresyjną kreską i kolorem. Puentą tej twórczości staje się w film animowany, powstały z obrazów olejnych, który zostanie przedstawiony na wystawie.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama