Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jakie lampy ogrodowe sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni?

Jakie lampy ogrodowe sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni?

reklama

Wybór oświetlenia do ogrodu to zadanie, które wielu ludziom przysparza kłopotów – szczególnie jeśli chodzi o mały ogródek. Wystarczy jedna latarnia, czy zainwestować w kilka punktów oświetlenia? W którym miejscu ustawić lampy, by spełniły swoją funkcję? Jakie lampy ogrodowe wybrać? 

Może wydawać się, że skoro powierzchnia ogródka jest niewielka, to wystarczające będzie jedno, góra dwa źródła światła: przy alejce prowadzącej do domu oraz nad drzwiami.

Warto jednak pamiętać o tym, że oświetlenie ogrodu służy nie tylko bezpieczeństwu oraz zapewnia najwyższą funkcjonalność użytkowania przestrzeni. Starannie dobrane lampy mogą być także jednym z głównych elementów dekoracyjnych. Odpowiednie oświetlenie niewielkich powierzchni może w znaczący sposób wpłynąć na ich charakter – optycznie zwiększyć przestrzeń, pokreślić poszczególne elementy, nadać jej lekkości lub przytulnego, romantycznego klimatu.

Nie inaczej jest w przypadku ogródków i ogrodów. Czasem wystarczą 2-3 lampy, by danemu miejscu nadać zupełnie innego charakteru.

Dlatego projektując mały ogródek, warto wziąć pod uwagę dwa typy oświetlenia:

  • funkcjonalne: a więc wzdłuż alejek, przy bramie czy drzwiach wejściowych;
  • dekoracyjne: przy oczku wodnym, w kąciku z ławeczką czy altaną, a nawet obok chodnika. 

Jakie lampy ogrodowe sprawdzą się w niewielkich ogródkach?

Wybór różnych rodzajów lamp zewnętrznych jest ogromny. Aby nie zagubić się w gąszczu propozycji, warto najpierw ustalić, jaki typ urządzenia będzie nam potrzebny.

Wśród lamp ogrodowych znajdziesz:

  • lampy stojące (słupki),
  • kinkiety,
  • lampki punktowe (najczęściej gruntowe),
  • naświetlacze (reflektory),
  • lampy wiszące,
  • lampki dekoracyjne (najczęściej solarne).

Do oświetlenia niewielkiej przestrzeni doskonale będą nadawać się lampy stojące (szczególnie właśnie w formie słupka) oraz lampki punktowe.

Jedna, nawet niewielka lampa – słupek, może zapewnić oświetlenie nawet do 20 m2. Warto umieścić ją w centralnym miejscu ogródka (jeśli wybierzesz jedną) lub ustawić po jednej na przeciwległych jego końcach (jeśli zdecydujesz się na dwie lub więcej).

Wzdłuż alejki/chodnika warto umieścić kilka małych lamp punktowych (zamocowanych w gruncie), a nad drzwiami wejściowymi zamontować kinkiet.

Takie rozwiązanie pozwoli na równomierne i satysfakcjonujące oświetlenie ogródka przy minimalnym nakładzie pracy i finansów.

Jednocześnie pozwoli na stworzenie przyjemnego klimatu, dbając przy tym o bezpieczeństwo poruszania się po ogródku po zmroku.

obraz

Jakie lampy do ogrodu wybrać? Porównujemy technologię LED i solarną!

Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia, zarówno do domu, jak i ogrodu, to trudne zadanie. Lampa lampie nierówna i nie chodzi w tym przypadku o wygląd i inne walory estetyczne, ale przede wszystkim o funkcjonalność i sposób zasilania. Jakie lampy do ogrodu warto wybrać, jeśli zależy Ci na połączeniu przyjemnego z pożytecznym, a więc estetyki i oszczędności energii?

LED-y to rozwiązanie wybierane bardzo często nie tylko do domu, ale również do zastosowań zewnętrznych. Przemawia za tym wiele faktów.

Po pierwsze – diody LED mają bardzo długą żywotność. Mogą bezawaryjnie pracować nawet kilkanaście lat. Po drugie – nawet jeśli uszkodzeniu ulegnie jedna z nich, pozostałe będą działać niezależnie od siebie. Po trzecie – diody LED zapewniają stabilne, wyraźne światło, bez mrugania i przerywania (pod warunkiem jednak, że są produktami wysokiej jakości i pochodzą od sprawdzonych producentów).

Co istotne z punktu widzenia ekologii – żarówki LED nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby być szkodliwe dla dzieci, zwierząt i środowiska ogólnie, gdyby wydostały się poza obudowę.

Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jakie lampy do ogrodu wybrać, pomyśl o tych w technologii LED. Są one:

  • energooszczędne – dzięki niskiemu poborowi energii elektrycznej mogą być załączone każdego dnia, przez nawet całą noc, a Ty nie musisz drżeć w obawie przed wysokością rachunków;
  • estetyczne i nowoczesne – dzięki szerokim możliwościom zastosowania diod LED, lampy wyposażone w tę technologię dostępne są w wielu kształtach i wymiarach. Mogą to być zarówno skromne słupki, jak i okazałe lampiony – stojące lub wiszące;
  • wodoszczelne i odporne na warunki atmosferyczne – wszystkie lampy LED dedykowane do użytkowania na zewnątrz mają określoną klasę przepuszczalności.

Doskonale sprawdzają się lampy ogrodowe LED w kształcie słupków. Jedna (w zależności od mocy żarówek) może zapewnić oświetlenie nawet 20 m2.

Jakie lampy do ogrodu wybrać spośród solarnych?

Drugą, równie często wybieraną opcją są lampy ogrodowe solarne. Zasilane są energią słoneczną, kumulowaną (dzięki panelom słonecznym) we wbudowanym akumulatorku.

Po zmierzchu urządzenie automatycznie przechodzi w tryb świecenia, zapewniając wyraźne światło nawet przez 10 godzin.

Lampy solarne ogrodowe również są dostępne w różnych wariantach: słupki, plafony, kinkiety oraz niewielkie lampki dekoracyjne. 

Najważniejszą zaletą lamp solarnych jest to, że ich użytkowanie jest zupełnie bezkosztowe!

Źródło: https://www.unilight.com.pl/oswietlenie-ogrodowe

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama