Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Jak wybrać dobry UPS do komputera?

Jak wybrać dobry UPS do komputera?

reklama
fb tt w msg wa tm em cp

Zasilacze UPS są łatwo dostępne już od wielu lat, jednak wciąż użytkownicy komputerów często rezygnują z ich zakupu. Nieco lepiej sytuacja wygląda w firmach, gdzie zasilacze są częściej stosowane.

  1. Za co odpowiada zasilacz UPS?
  2. Popularne rodzaje zasilaczy UPS
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza?
  4. Zasilacz UPS do biura
  5. Domowy zasilacz UPS

Czy nowoczesny komputer potrzebuje zasilacza UPS? Jeżeli tak, to jaki sprzęt wybrać, aby nie przepłacić, a jednocześnie dobrze zyskać odpowiednią ochronę?

Za co odpowiada zasilacz UPS?

Zasilacz UPS spełnia tak naprawdę dwie funkcje. Stosuje się go przede wszystkim po to, aby w przypadku wystąpienia przerwy w dostawie zasilania podtrzymał pracę urządzeń. Warto jednak zwrócić uwagę również na dodatkową zaletę związaną z jego używaniem, a mianowicie filtrowanie zakłóceń. Nawet podczas korzystania z nowoczesnej instalacji elektrycznej w dużym mieście mogą występować wahania parametrów napięcia, co negatywnie wpływa na sprzęt elektroniczny. UPS, dzięki wbudowanym akumulatorom, może w razie potrzeby wyrównać napięcie lub całkowicie przejąć funkcję zasilania. Trzeba oczywiście pamiętać, że chociaż korzystanie z UPS pozwoli zapisać otwarte dokumenty i bezpiecznie wyłączyć komputer lub inny sprzęt, to takie rozwiązanie nie umożliwi wielogodzinnego używania komputera podczas braku zasilania sieciowego. Im większa moc zasilacza, tym więcej urządzeń można do niego podłączyć. Jednocześnie konieczność podtrzymania pracy większej ilości sprzętów może skrócić czas działania zasilacza UPS.

Popularne rodzaje zasilaczy UPS

W zależności od zastosowanej konstrukcji i przeznaczenia zasilacza, można wyodrębnić trzy popularne rodzaje takich sprzętów. W każdym z nich stosowany jest prostownik odpowiedzialny za zmianę napięcia zmiennego na stałe oraz falownik, który odpowiada za przeprowadzanie odwrotnego procesu. Najpopularniejsze modele UPS:

  • zasilacze UPS off-line - idealne dla użytkowników, którzy chcą zabezpieczyć komputer w domu lub miejscu pracy. Tego typu zasilacze można obecnie znaleźć w bardzo przystępnych cenach.
  • zasilacze online UPS - zaawansowane modele do profesjonalnych zastosowań. W tym przypadku energia przez cały czas pobierana jest ze stale ładowanych akumulatorów, co pozwala uzyskać optymalne parametry zasilania.
  • zasilacze UPS line-interactive - najczęściej stosowane zasilacze w serwerowniach, ponieważ pozwalają uzyskać krótszy czas reakcji niż przy zasilaczach typu off-line.

Przy wyborze zasilacza warto kierować się nie tylko ceną i parametrami, ale też realnymi potrzebami użytkownika. Jeżeli planujesz zabezpieczyć tylko jeden komputer osobisty, to nie ma sensu kupować zasilacza UPS za kilka tysięcy złotych. Z drugiej strony, jeżeli korzystasz z drogich i wydajnych serwerów, to zabezpieczenie ich zasilaczem UPS za kilkaset złotych będzie niewystarczające, co w przypadku awarii zasilania może przełożyć się na duże straty. Wszystkie popularne modele takich marek jak Eaton, Ever i APC możesz znaleźć w sklepie https://www.euro.com.pl/ups-y-zasilanie-awaryjne.bhtml, gdzie przy każdym zasilaczu UPS znajdują się opinie klientów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza?

Można znaleźć wiele wskazówek na temat tego, jak wybrać ups, ale najlepszym rozwiązaniem jest zaczęcie od wybrania typu zasilacza. W większości standardowych przypadków będzie to UPS off-line. Kolejnym krokiem powinno być oszacowanie, jaką moc ma zapewniać zasilacz. W tym celu powinieneś zsumować moc pobieraną przez urządzenia, które chcesz do niego podłączyć. Dobry komputer może zużywać nawet 500-600W energii, natomiast monitor LCD około 40W. Dokładne informacje na temat poboru mocy znajdziesz w instrukcji lub na stronie producenta każdego sprzętu. Tanie i wydajne UPS oferuje między innymi firma Power Walker. Znajdziesz je w zakładce https://www.euro.com.pl/ups-y-zasilanie-awaryjne,_Power-Walker.bhtml.

Zasilacz UPS do biura

Na potrzeby zabezpieczenia komputerów biurowych warto kupić zasilacz UPS o nieco większej mocy, ponieważ może się okazać, że konieczne będzie podpięcie do niego również drukarki, telefonu lub routera. Upewnij się, że wybrany przez ciebie model zapewni przynajmniej kilka minut podtrzymywania pracy urządzeń. Zwróć również uwagę, ile gniazdek wyjściowych ma UPS. Jedno stanowisko pracy może wymagać nawet 4-5 gniazdek (komputer, monitor, telefon stacjonarny, drukarka).

Domowy zasilacz UPS

Początkowo użytkownicy rezygnowali z zakupu UPS, ponieważ ceny takiej ochrony były porównywalne z tańszymi zestawami komputerowymi. Obecnie jednak można kupić UPS za niewielkie pieniądze, czego przykładem są zasilacze APC dostępne na stronie https://www.euro.com.pl/ups-y-zasilanie-awaryjne,_APC.bhtml. Tańsze modele - które potrzymają komputer nawet przez 6 minut - kupisz już za 300-500 złotych, a więc za 1/10 ceny dobrego komputera. Nawet jeżeli w twojej okolicy nie dochodzi do awarii sieci, zasilacz zabezpieczy cię przed niezauważalnymi na pierwszy rzut oka przepięciami (ich czas trwania liczony jest w milisekundach, ale mogą uszkodzić twoje dane), wahaniami napięcia oraz interferencjami elektromagnetycznymi.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę