Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Oprawa obrazów - jak to zrobić dobrze

Oprawa obrazów - jak to zrobić dobrze

reklama

Oprawianie zdjęć i obrazów to doskonały sposób nie tylko na wyeksponowanie ich, ale również zabezpieczenie przed zniszczeniem. Co prawda proces oprawiania może wydawać się nieco skomplikowany, ale dzięki naszym wskazówkom zrobisz to bez problemu! Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrać ramę do obrazu oraz jak sprawić, żeby Twoje ulubione dzieła sztuki prezentowały się jeszcze lepiej.

Jak wybrać odpowiednią ramę?

W przypadku wyboru ramy sprawa może być nieco skomplikowana. Oprawa powinna pasować nie tylko do obrazu, lecz również do wystroju pomieszczenia. Idealnie dobrana rama podkreśla walory znajdującej się w jej objęciach pracy, a także harmonijnie uzupełnia aranżację pokoju. Przykładowo jeśli chcemy oprawić zdjęcie zachodu słońca, warto wybrać pass-partout w ciepłym odcieniu bieli lub écru oraz ramkę nawiązującą do kolorystyki pracy.

Rzeczą, o której zawsze musimy pamiętać, to, że to rama ma być dopełnieniem obrazu, a nie na odwrót. Rama nigdy nie powinna odciągać uwagi od swojej zawartości. Wydaje się to oczywiste, jednak często zdarza się, że podczas samodzielnego oprawianiu obrazów dajemy się ponieść fantazji.

Oprawianie zdjęć lub rysunków w mniejszych formacie

Najczęściej samodzielnie oprawia się zdjęcia lub rysunki. W takim przypadku mamy dwie opcje - możemy dobrać ramkę pasującą rozmiarem do obrazka, który chcemy oprawić, lub umieścić go na dodatkowym podkładzie, czyli rodzaju papierowej ramki nazywanej z francuskiego pass-partout. Ten drugi sposób pozwoli nam wyeksponować grafikę i na przykład dopasować ją rozmiarem do innych obrazków już znajdujących się na ścianie.

Podczas oprawiania z użyciem podkładu najczęściej zostawia się od 3 do 5 cm pass-partout. Taki rozmiar najlepiej pozwala wyeksponować pracę. Kolor podkładu z pass-partout powinien oczywiście pasować zarówno do ramy, jak i samej pracy. Warto przygotować sobie kilka wariantów kolorystycznych.

Jak oprawić obraz olejny?

Samodzielna oprawa obrazu olejnego to spore wyzwanie. Idealnym rozwiązaniem byłoby zamówić ramę, jednak również z produktami dostępnymi w sklepie można sobie poradzić. Załóżmy, że już znaleźliśmy idealną ramę. Co należy zrobić?

Przede wszystkim zaczynamy od usunięcia ewentualnego szkła oraz tyłu ramy. Obrazy olejne nie potrzebują tego rodzaju zabezpieczenia. Następnie warto wygładzić ramkę od środka, tak żeby żadne ostre fragmenty nie uszkodziły płótna. 

Po tym zabiegu, kładziemy ramę ozdobną częścią do dołu na czystej powierzchni, a w środku umieszczamy nasz obraz. Powinien znaleźć się idealnie w środku ramy. Płótno warto zabezpieczyć dodatkowymi blaszkami z wkrętami.

Następnie trzeba zabezpieczyć tył obrazu przed kurzem. Żeby to zrobić, do ramy obrazu przyklejamy papier. Warto wybrać specjalne taśmy do oklejania tyłów obrazów, która nie tylko zabezpiecza pracę przed czynnikami zewnętrznymi, lecz także maskuje elementy montażowe.

Na koniec pozostaje nam już tylko powiesić obraz w wybranym miejscu na ścianie. Warto upewnić się, że haczyk lub haczyki, na których wieszamy pracę, są w stanie utrzymać ciężar dwa razy większy, niż nasz obraz.

Samodzielne oprawianie obrazu a profesjonalna usługa

Jak widać, samodzielna oprawa obrazów może być sporym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z prawdziwymi dziełami sztuki, jak obrazy na płótnie lub na desce. Oczywiście tak jak każda inna czynność, tak również oprawa obrazów w ramy wymaga praktyki i można się jej nauczyć. Jeśli jednak chcesz oprawić wyjątkowo cenną pracę, nie warto ryzykować!

Wybierając pracownię, warto znaleźć kogoś, kto zajmuje się nie tylko oprawą, lecz także produkcją ram. W ten sposób możesz mieć pewność, że efekt pracy specjalisty będzie idealnie dopasowany zarówno do pracy, jak i Twoich oczekiwań. Takim miejscem jest na przykład pracownia Euro-Rama, która zajmuje się projektowaniem i wyrobem ram oraz oprawą obrazów.

Produkty Euro-Ramy to wyroby najwyższej jakości, wykonywane przy użyciu prawdziwego drewna, które sprawia, że nawet prosta minimalistyczna rama prezentuje się ciekawie i elegancko, nie wspominając już o znajdującej się w niej pracy!

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama