Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Jak wybrać fotelik dla noworodka?

Jak wybrać fotelik dla noworodka?

reklama
   udostępnij tweetnij wykop

Wybór fotelika dla noworodka to jedna z najważniejszych rzeczy, które należy zrobić przed narodzinami. Zgodnie z prawem, by przetransportować dziecko ze szpitala do domu, trzeba mieć w samochodzie prawidłowo zainstalowany fotelik samochodowy. Na rynku dostępnych jest wiele marek i modeli, dlatego wybór odpowiedniego sprzętu dla dziecka potrafi zająć dużo czasu i wymaga wysiłku.

Tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia

Fotelik według prawa polskiego musi być zamontowany tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia dziecka, ponieważ szyja niemowlaka nie jest wystarczająco mocna, aby wytrzymać nacisk zderzenia czołowego w pozycji przodem do kierunku jazdy. Dla niemowląt przeznaczone są modele z grupy wagowej 0 (do 10 kg, można z nich korzystać od urodzenia dziecka do ukończenia 6-9 miesięcy) oraz 0+ (do 13 kg, od urodzenia dziecka do ukończenia 12-15 miesięcy).

Fotelik dla noworodka to jedyny fotelik, który można zakupić przed narodzinami dziecka – bez przymiarki. Pozostałe grupy wagowe należy mierzyć, żeby upewnić się, że są odpowiednio dopasowane do ciała pasażera.

Na co zwracać uwagę w trakcie wyboru fotelika dla niemowlaka?

Koszt fotelika samochodowego, choć niewątpliwie ważny, nie powinien być jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze modelu. Wszystkie foteliki powinny spełniać te same normy bezpieczeństwa i muszą przejść te same testy zderzeniowe. Droższy fotelik dla noworodka zwykle ma dodatkowe funkcje, ale niekoniecznie oznacza to, że jest bezpieczniejszy lub łatwiejszy w użyciu.

Nigdy nie należy korzystać z fotelika, który był używany podczas wypadku, ma brakujące części lub jest w jakikolwiek sposób uszkodzony. Kupując fotelik samochodowy z „drugiej ręki”, trudno jest stwierdzić czy był prawidłowo przechowywany lub brał udział w wypadku, dlatego zakup używanego modelu bez znajomości jego historii nie jest zalecany.

Biorąc pod uwagę poszczególne elementy fotelika, należy zwrócić uwagę na:

  • Sposób zamontowania urządzenia: przed pierwszą podróżą dziecka należy się upewnić, że fotelik jest poprawnie zainstalowany w pojeździe. Istnieją dwa sposoby montażu – z użyciem pasów samochodowych lub bazy Isofix. Pierwsze rozwiązanie dostępne jest dla wszystkich, ponieważ każdy pojazd posiada wbudowane pasy bezpieczeństwa. Należy pamiętać, żeby pasy poprawnie ułożyć i pilnować, żeby były wyprostowane, a także odpowiednio napięte. Natomiast system Isofix to dodatkowe akcesorium. Składa się z metalowych zaczepów, umieszczonych między siedziskiem a oparciem kanapy, a także w przednim fotelu pasażera. Najczęściej są połączone z nadwoziem. Fotelik z bazą Isofix łączy się z uchwytami w samochodzie. Charakterystyczne kliknięcie informuje o prawidłowym montażu modelu.
  • Kąt nachylenia oparcia: fotelik dla noworodka powinien posiadać kąta odchylenia około 45 stopni. Opadanie głowy do przodu może zwężać drogi oddechowe, co powoduje problemy z oddychaniem u niemowlaka.
  • Wkładka dla niemowlaka: pomaga ustabilizować położenie dziecka w foteliku. Gdy noworodek z niej wyrośnie, można ją swobodnie wyjąć i dalej korzystać z zakupionego fotelika. Większość modeli posiada wkładkę w swoim wyposażeniu, jednak czasami trzeba ją dokupić osobno.

Wybierając fotelik samochodowy dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Każdy model z upływem czasu będzie poddawany zabrudzeniom – poplamienia po jedzeniu czy piciu, zarysowania po kredkach itp. Przy mniejszym dziecku utrzymywanie fotelika w czystości może stanowić wyzwanie, dlatego warto sięgnąć po modele z możliwością zdejmowania tapicerki. Warto pamiętać, że również struktura materiału ma znaczenie.

Decydując się na zakup fotelika dla niemowlęcia, na początku warto wybrać model 0-13 kg, który jest najlepiej dopasowany do ciała pasażera. Pozostałe warianty (np. 0-18, 0-25 czy 0-36) są odpowiednie po wyrośnięciu dziecka z nosidełka, ponieważ nie zapewniają najwygodniejszej pozycji leżącej.

Idealny fotelik samochodowy dla niemowlaka to taki, który najlepiej pasuje do wzrostu  i wagi dziecka, a także rodzaju pojazdu. Nie wszystkie modele są takie same i nie wszystkie można poprawnie zainstalować w posiadanym samochodzie, dlatego należy uważnie przeczytać instrukcje producenta.

reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę