Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Smart city, czyli inteligentne miasto – przykłady nowoczesnych rozwiązań

Smart city, czyli inteligentne miasto – przykłady nowoczesnych rozwiązań

reklama
Pojemniki na śmieci, które wiedzą kiedy są przepełnione i wysyłają informację do firm zarządzających odpadami. Aplikacja pozwalająca na zapłacenie mandatów, rachunków i wezwanie taksówki w jednym miejscu. Światła drogowe, które dostosowują się do natężenia ruchu w danej części miasta. W większych aglomeracjach świata już wprowadzono wiele inteligentnych rozwiązań. Czym właściwie jest smart city? Jakie są przykłady inteligentnych miast na świecie?

Smart city – co to właściwie takiego?

Koncepcja inteligentnego miasta pojawiła się około dziesięciu lat temu w kontekście debaty na temat zrównoważonego rozwoju. Głównym założeniem smart city jest wprowadzenie nowoczesnych technologicznie rozwiązań mających na celu wyjście naprzeciw zagęszczaniu urbanizacji miast, które w połączeniu z innowacjami o charakterze politycznym i społecznym ma zapewnić postęp technologiczny i poprawę jakości życia mieszkańców.

Bazą smart city jest niezawodna sieć połączonych obiektów i maszyn, które przesyłają dane za pomocą technologii bezprzewodowej i chmury. Aplikacje odbierają i analizują dane, a następnie zarządzają nimi w czasie rzeczywistym. Do większości aplikacji inteligentnych miast dostosowane są rozwijające się technologie sieci rozległej małej mocy (LPWAN), takie jak LTE Cat M, NB-IoT, LoRa, Bluetooth. Oczekuje się, że wprowadzenie technologii 5G ma stanowić przełom w rozwoju inteligentnych miast.

Powszechność połączeń bezprzewodowych i wykorzystanie big data, czyli wielkich zbiorów danych na temat zachowań mieszkańców, stanowi nowe pole manewru dla hakerów. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z publicznych sieci WiFi i aktywacja usługi VPN, która uniemożliwi cyberprzestępcom włamanie się do smartfonów lub laptopów poprzez wirtualną zmianę lokalizacji urządzenia.

Smart city – wygoda mieszkańców i władz miasta

Dzięki rozwiązaniom inteligentnym lokalne władze mają możliwość usprawnienia wywozu śmieci, zmniejszenia korków, poprawę jakości powietrza czy optymalizację zużycia energii. Inteligentne śmietniki wysyłają automatycznie dane do firm zarządzających odpadami gdy poziom śmieci staje się wysoki.

Inteligentne oświetlenie ulic, które pozostaje włączone na 20% swojej mocy, a rozjaśnia się gdy wykryje przechodnia lub przejeżdżające auto i następnie ściemnia gdy ulica znowu staje się pusta. Inteligentne latarnie uliczne dostosowujące oświetlenie do aktywności na drodze funkcjonują już na przykład w Barcelonie.

Dla komfortu mieszkańców użyteczna jest aplikacja oferująca użyteczne informacje typu gdzie jest najtańsza benzyna, najbliższy punkt ładowania telefonów, kiedy przyjedzie następny autobus itp. Nowsze programy potrafią wykryć wolne miejsce parkingowe dostosowane do rozmiaru wybranego auta. Inteligentne światła drogowe wykorzystują dane wysyłane z czujników i dostosowują cykl świateł do natężenia ruchu w danym miejscu, aby zmniejszyć korki i zatory drogowe.

Inteligentne miasta – przykłady na świecie

W Singapurze wdrażane są systemów, potrafiące wykryć palenie tytoniu w zabronionych miejscach publicznych oraz czujniki monitorujące gęstość tłumów i ruchu drogowego. Władze miasta Amsterdamu udostępniają dane o ruchu i transporcie deweloperom, którzy następnie tworzą aplikacje do mapowania połączone z miejskim systemem transportowym. W Dubaju działa już aplikacja dla mieszkańców, która umożliwia zapłacenie mandatów za przekroczenie prędkości lub rachunków za prąd, odnalezienie pobliskich bankomatów, monitorowanie statusu wydania wizy, śledzenie przesyłki albo wezwanie taksówki.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstał projekt Masdaru – pierwszego miasta w pełni ekologicznego. We wszystkich kranach zainstalowano czujniki ruchu, a 80% wykorzystania wody poddawane jest recyklingowi. W energię miasto zaopatruje tysiące zainstalowanych kolektorów słonecznych, a zabudowa została zaprojektowana tak, aby zapewnić jak najwięcej cienia. Dzięki wąskim uliczkom i charakterystycznym budynkom oraz ogromnej wieży wiatrowej temperatura w mieście jest niższa nawet o 20 stopni niż na rozległej dookoła pustyni.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧