Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak wygląda rynek mieszkań w Warszawie

Jak wygląda rynek mieszkań w Warszawie

reklama

Od pewnego czasu obserwujemy systematyczny wzrost cen mieszkań w Warszawie. Epidemia koronawirusa nie zatrzymała tego trendu. Jak prezentują się ceny na rynku mieszkań w Warszawie? Co prognozują specjaliści na przyszłość?

Ceny mieszkań w Warszawie - jest drogo

W roku 2020 ceny mieszkań z rynku pierwotnego wzrosły średnio o 7 procent, a na rynku wtórnym - 8 procent. Aktualne ceny za metr kwadratowy mieszkania w połowie dzielnic Warszawy zapłacimy ponad 10 tysięcy złotych - dotyczy to głównie mieszkań "od dewelopera", ale w niektórych lokalizacjach tego samego możemy spodziewać na rynku wtórnym.

Stolica pozostaje na drugim miejscu pod względem najdroższych lokum w naszym kraju - mediana ceny transakcyjnej za metr kwadratowy zbliża się już powoli do 11 tysięcy złotych. Mieszkania na sprzedaż w Warszawie wystawiane są średnio po 10,8 tysięcy złotych za metr kwadratowy na rynku pierwotnym, na wtórnym - 9,8 tysiąca. Jedynym miastem, które jest jeszcze droższe, pozostaje Sopot. Mediana ceny transakcyjnej w tym nadmorskim mieście wynosi 16,7 tysięcy złotych. Trzecie miejsce na podium zajmuje Kraków, który "nawet" nie przekracza 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - jego mediana to 9,8 tysiąca.

Które dzielnice Warszawy są najdroższe?

Jak łatwo się domyślić, najbardziej kosztowną dzielnicą jest Śródmieście, w którym mediana cen metra kwadratowego w ubiegłym roku wzrosła o 4 procent. To tu znajdują się najdroższe mieszkania na sprzedaż w Warszawie. Zastanawiając się nad zakupem lokum w tym miejscu możemy spodziewać się cen rzędu 20 tysięcy złotych za metr.

Dużym wydatkiem jest także zakup mieszkania w innych dzielnicach centralnych, w okolicy I i II linii metra oraz na Woli. Tutaj mediana cen transakcyjnych wzrosła w ubiegłym roku aż o 9 procent, co przekłada się na kwotę 13,4 tysiąca złotych za metr kwadratowy.

Jednak najwyższą podwyżkę cen przypisuje się lokalom na Bielanach - rok 2020 przyniósł wzrost o 16 procent względem wcześniejszego. W tym miejscu zapłacimy 12,6 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Specjaliści jednak informują że jeśli chodzi o tę dzielnicę, deweloperzy stawiają tutaj na luksusowe apartamenty, co także wpływa na ich cenę.

Praga i Praga-Północ pozostają drogie - 13,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy jest jednak kwotą wyższą o 11 procent, niż miało to miejsce w roku 2019.

Doskonała sytuacja na rynku mieszkań z rynku pierwotnego nie pozostaje bez znaczenia na rynek wtórny. Największym powodzeniem cieszą się dzielnice odznaczające się dobrą komunikacją z centrum, co przekłada się na 9 procentowe zwyżki cen.

Gdzie najłatwiej kupić mieszkanie w Warszawie?

Najwięcej mieszkań na sprzedaż w Warszawie budowanych jest w dzielnicy Białołęka. W grudniu 2020 roku to tutaj znajdowało się ok. 19 procent wszystkich niezamieszkanych i dostępnych dla kupców mieszkań. W samym roku 2020 deweloperzy oddali tu 3 tysiące lokali, znajdujących się głównie na osiedlach mieszkaniowych. Najintensywniej rozwija się Żerań, Tarchomin, Nowodwory, ale także Mokotów, Stegny i Służewiec. Jeśli zatem planujemy zakup mieszkania np. pod wynajem, te dzielnice będą prawdopodobnie najlepszym i najłatwiejszym wyborem.

Czy ceny mieszkań w Warszawie będą rosnąć?

Kolejne lata, a na pewno ten rok, nie przyniosą zmian na rynku mieszkaniowym. Co więcej, kwoty za metr kwadratowy będą prawdopodobnie jeszcze bardziej wzrastać. Popyt jest na tyle duży, że galopujące zwyżki nie mają powodu do hamowania. To z pewnością ucieszy sprzedających, jednak dla kupujących nie jest to dobra nowina.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama