Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pomoc drogowa – kiedy warto wezwać?

Pomoc drogowa – kiedy warto wezwać?

reklama

Każdego dniach kierowcom przytrafiają się różne sytuacje. W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy wezwanie pomocy drogowej jest konieczne. Podpowiadamy również, jak zabezpieczyć miejsce wypadku.

Kiedy holowanie jest konieczne?

Istnieje wiele powodów, dla których holuje się pojazdy. Często kierowcy decydują się robić to na własną rękę, choć w wielu przypadkach warto wezwać pomoc drogową. Obecność fachowców z firmy takiej jak Zakrzewski Pomoc Drogowa może się przydać m.in. w trakcie:

  • Odholowania pojazdu do mechanika;
  • Wypadku samochodowego;
  • Problemów z uruchomieniem pojazdu;
  • Zatankowania niewłaściwego paliwa;
  • Zerwania paska wieloklinowego;
  • Zepsucia cewki zapłonowej;
  • Zatrzaśnięcia kluczyków w aucie;
  • Uszkodzenia stacyjki do kluczyków. 

Kiedy trzeba wezwać lawetę?

Warto wspomnieć o tym, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce prawem holowanie pojazdów w niektórych sytuacjach, jest możliwe jedynie poprzez pomoc drogową. Dotyczy to m.in.:

  • Holowania na autostradzie;
  • Pojazdów bez świateł;
  • Samochodów w zepsutym układem kierowniczym;
  • Pojazdów bez sprawnych hamulców.

obraz

Niestety istnieją sytuacje, w których przy holowaniu niezbędna będzie pomoc fachowców.

Złamanie tych przepisów grozi kara w postaci mandatów i punktów karnych. Należy także wspomnieć o tym, że niektórych modeli aut pod żadnym pozorem nie można holować. Dotyczy to samochodów:

  • Z napędem hybrydowym i elektrycznym;
  • Z automatyczną skrzynią biegów – wyłącznie na długich trasach;
  • Z zawieszeniem pneumatycznym;
  • Wyłącznie z napędem na 4 koła – wyjątek stanowią modele, w których napęd można przełączyć na 1 oś.

Holując wymienione powyżej pojazdy, można narazić je na poważne uszkodzenia.

Jak się przygotować do holowania?

Samodzielnie holowanie auta wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim do holowania należy wybrać pojazd o sprawnych hamulcach, układzie kierowniczym, światłach, lepszym silniku itp. Potrzebne jest do tego również odpowiedni sprzęt.

Co jest potrzebne do holowania?

Poza samochodem holującym w trakcie holowania potrzebne są także:

  • Linka do holowania – o długości min. 4-6 metrów oraz w kolorze biało-czerwonym z kolorowymi chorągiewkami;
  • Trójkąt ostrzegawczy – wykonany z materiałów odblaskowych. W przypadku postoju należy ustawić go z tyłu, na lewo od auta. W trakcie holowania trójkąt składa się za tylną szybę samochodu;
  • Sztywny hol – o max. 3 m długości.

obraz

Po wyjściu z samochodu pamiętaj o tym, by ustawić trójkąt ostrzegawczy za samochodem.

Holowanie pojazdów bez posiadania wyżej wymienionego sprzętu jest niezgodne z prawem. Za złamanie przepisów Kodeksu drogowego kierowcom grozi mandat oraz przyznanie punktów karnych.

Bezpieczeństwo w trakcie holowania

W trakcie holowania należy także pamiętać o tym, by przestrzegać Kodeksu drogowego. Z jego zapisów wynika m.in., że w trakcie holowania w terenie zabudowanym nie można przekraczać prędkości 30 km/h. Na terenie niezabudowanym samochody mogą poruszać się z prędkością do 60 km/h. Należy pamiętać również o tym, by zachować inne środki ostrożności. Mowa m.in. o:

  • W obu pojazdach używać świateł mijania;
  • Kierowcy ustalili pomiędzy sobą znaki, które ułatwią im komunikacji;
  • Wybrać mało uczęszczane drogi;
  • Omijać autostrady – kierowanie na nich jest niedozwolone;
  • Auto holujące ruszało z miejsca powoli i bez szarpania;
  • Podczas holowania linka była napięta;
  • Trzymać się prawego pasu ruchu;
  • Sygnalizować skręcanie oraz zatrzymywanie pojazdów.

Przestrzegając wszystkich powyższych wskazówek, zapewnisz bezpieczeństwa sobie, drugiemu kierowcy, a także innym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętaj o tym, a unikniesz ryzyka wypadku w trakcie holowania.

Jak zabezpieczyć miejsce wypadku?

Jeżeli zdecydowałeś się poczekać na pomoc drogową, musisz pamiętać o tym, by zjechać na pobocze i zabezpieczyć miejsce postoju trójkątem ostrzegawczym. Przed wyjściem z pojazdu należy także nałożyć kamizelkę odblaskową. Dzięki temu staniesz się lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Dopiero później można wezwać pomoc drogową. Jeżeli przyczyną Twojego postoju jest wypadek samochodowy – musisz również zadzwonić po karetkę i udzielić pomocy potrzebującym. W tym celu najlepiej jest zgłosić wypadek pod numerem 112. Pamiętaj o tym, by w trakcie rozmowy z osobą po drugiej stronie słuchawki podać swoją dokładną lokalizację, zapamiętane nazwy mijanych miejscowości, ilość osób poszkodowanych w wypadku, ich stan itp. Jeżeli nie jesteś pewien, co do swojego położenia, możesz także wykorzystać informacje zapisane na słupkach kilometrażowych, które umieszczone są przy drodze.

Jak otworzyć auto z zatrzaśniętym w środku kluczykiem?

Wbrew pozorom problem z zatrzaśniętymi drzwiami samochodu może zdarzyć się w zarówno posiadaczom starszych, jak i nowych modeli samochodów. Na szczęście jednak nie zawsze musi skończyć się wybiciem szyby. W przypadku, gdy nie masz zapasowego klucza, dobrą alternatywą jest odholowanie auta do mechanika. Pomocne może okazać się pomocy drogowej. Wiele z firm oferuje swoim klientom awaryjne otwieranie pojazdów. Odradzamy jednak otwierania zamka na własną rękę – słuchanie do niego ostrych przedmiotów może zakończyć się trwałym uszkodzeniem zamka. Jeżeli wiec nie chcesz narazić się na większe koszty naprawy – bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wezwanie pomocy drogowej.

obraz

Sprawdzona pomoc drogowa w Warszawa

W Warszawie nie brakuje firm, które oferują pomoc drogową, w tym usługi holowania. Należy jednak pamiętać o tym, że jakość usług w różnych przedsiębiorstwach bywa sobie nierówna. Dlatego przed skorzystaniem z usług pierwszej lepszej firmy, warto zapoznać się ze szczegółami danej oferty. Jeżeli jednak zależy Ci na czasie – skontaktuj się z Zakrzewski Pomoc Drogowa. To rzetelna i godna polecenia firma, która od lat zajmuje się udzielaniem pomocy drogowej w Warszawie i jej okolicach. Pracownicy firmy udzielą Ci kompleksowej pomocy na drodze – o każdej porze dnia i nocy. Skontaktuj się z Zakrzewski Pomoc Drogowa, podaj swoją lokalizację, a następnie opisz naszemu, co się wydarzyło. Pomoc drogowa zostanie błyskawicznie do Ciebie wysłana. Załadowane na lawetę auto trafi pod wskazany przez Ciebie adres lub do warsztatu, w którym usterka zostanie naprawiona.

Holowanie Pojazdów Ireneusz Zakrzewski
ul. Stanisławowska 5/61
03-832 Warszawa (Praga-Południe)
telefon: 604 557 446

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama