Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Muzeum Karykatury

Muzeum Karykatury

reklama
📌 adres: ul. Kozia 11 (pokaż na mapie)

👍 FB: @muzeumkarykatury

💻 www: Muzeumkarykatury.pl
MUZEUM KARYKATURY im. Eryka Lipińskiego

Muzeum zajmuje się gromadzeniem, dokumentowaniem i udostępnianiem polskich i zagranicznych dóbr kultury w zakresie sztuki karykatury.

Muzeum powstało w roku 1978 jako oddział Muzeum Literatury, a jego pomysłodawcą i później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk - Eryk Lipiński (1908-1991). Początkiem zbiorów była jego prywatna kolekcja, którą tworzył od początku lat 60. równocześnie z zabiegami o powołanie specjalistycznego muzeum (jednego pierwszych tego typu na świecie!). W kwietniu 1983 r. Muzeum Karykatury uzyskało status placówki samodzielnej.

Zbiór rysunków zgromadzonych w Muzeum, uwzględniając depozyty stałe, liczy ponad 25-tysięczną kolekcję, a także obiekty z zakresu malarstwa i rzeźby. Zbiory te zawierają wiele cimeliów karykatury polskiej i światowej, od XVIII-wiecznych po najnowsze. Znajdziemy w niej prace tak wybitnych artystów obcych jak m.in.: W. Hogarth, H. Daumier, J. Effel, a także przeważające prace autorów polskich, od miedziorytów D. Chodowieckiego z XVIII w. poczynając. Na szczególną uwagę zasługują dzieła: F. Kostrzewskiego, K. Sichulskiego, Z. Czermińskiego i M. Berezowskiej.

Muzeum zrealizowało ponad 300 wystaw w siedzibie własnej, a także ponad 200 na terenie całego kraju i za granicą - w niemal wszystkich krajach Europy oraz USA, w tym wystawy wykorzystujące w szerokim zakresie środki audiowizualne. Ponadto Muzeum prowadzi działalność wydawniczo-edukacyjną i popularyzatorską. Jest organizatorem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczno-humorystyczny. Archiwalne zbiory Muzeum wielokrotnie były wykorzystywane jako zaplecze dokumentacyjne do prac naukowych, wydawnictw oraz produkcji filmowych i telewizyjnych.

Dni i godziny otwarcia:
wtorek 10.00 – 18.00
środa 10.00 – 18.00
czwartek 12.00 – 20.00
piątek 10.00 – 18.00
sobota 10.00 – 18.00
niedziela 10.00 – 18.00
poniedziałek nieczynne

We wtorki wstęp wolny!

[Uwaga! Sugerujemy, aby przed wizytą potwierdzić w placówce godziny i dni otwarcia, zwłaszcza w dni świąteczne, długie weekendy itp.]

 zgłoś błąd/zmianę

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama