Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Muzeum Legii Warszawa

Muzeum Legii Warszawa

reklama
📌 adres: Łazienkowska 3 (pokaż na mapie)

💻 www: legia.com/muzeum-legii
Muzeum Klubowe powstało 21 kwietnia 2006 roku z okazji obchodów 90-lecia Legii. Dziś znajduje się pod Trybuną Północną (Żyletą), a wejście znajduje się przy wejściu głównym do Klubu, tuż obok recepcji.

Legia Warszawa to wspaniała historia polskiego i światowego sportu. W 2014 roku obchodziliśmy 60-lecie Lucjana Brychczego, który do naszego Klubu przyszedł w 1954 roku. Pan Lucjan współtworzył wszystkie sukcesy Wielkiej Legii. Cztery razy zdobywał tytuły Mistrza Polski jako piłkarz. W kolejnych brał udział czy to jako szkoleniowiec, czy jako działacz. Dziś jest Prezesem Honorowym. W Muzeum nie mogło zabraknąć pamiątek związanych z karierą Mistrza „Kiciego”. Eksponujemy nawet mundur, stroje sportowe i szereg trofeów...
Podobnie wciąż obecny w Klubie jest Kazimierz Deyna i nie chodzi tu tylko o tablicę pamiątkową, pomnik i trybunę Jego imienia, ale właśnie o pamiątki muzealne. Koszulki, buty i inne rekwizyty to poezja dla kibiców Legii. Dodatkowo na ekranie można obejrzeć fragmenty ostatniego meczu rozegranego przez Deynę w Warszawie. Wizyta w Muzeum Klubowym to prawdziwa wycieczka w czasie. Na miejscu została zaimprowizowana mini „Żyleta” – można przysiąść na oryginalnych ławkach sprzed lat i dowiedzieć się skąd ta elektryzująca nazwa. Jako świetne tło do fotografii pozostaje szafka Tomasza Kiełbowicza.

Oprócz stałej ekspozycji w Muzeum znajdują się także wystawy czasowe. Ponadto, można się sfotografować na tle motocyklu z lat 30. ubiegłego wieku… Dziś mało kto pamięta, że Legia miała sekcję motorową! Bo Legia to nie tylko futbol. Pamiętacie igrzyska olimpijskie w Atlancie 1996 roku? Wtedy nastąpił precedens na skalę światową. Jeden Klub (a zasadniczo jego reprezentanci) zdobyli dwa złota i srebro! Chodzi o sekcję zapaśniczą i nazwiska Andrzeja Wrońskiego, Włodzimierza Zawadzkiego i Jacka Fafińskiego. Podopieczni Bolesława Dubickiego zrobili absolutną furorę. Pierwszy złoty medal olimpijski Andrzeja Wrońskiego – z Seulu 1988 – mamy w swoich zbiorach! Podobnie jak inne trofea mistrzów olimpijskich z warszawskiej Legii np. szermierza wszechczasów Jerzego Pawłowskiego i pięściarza Jana Szczepańskiego. Kolekcję cały czas wzbogacamy.

Muzeum Klubowe otwarte jest dla każdego w dni powszednie w godzinach 11:00 - 17:00. Zwiedzanie jest bezpłatne. Warto pamiętać, że w dni meczowe Muzeum Legii pozostaje nieczynne. Dla zorganizowanych grup, które odwiedzają stadion, Muzeum jest jedną z głównych atrakcji podczas wycieczki z przewodnikiem po naszym obiekcie.

 zgłoś błąd/zmianę

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱