Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Żydowski Instytut Historyczny

Żydowski Instytut Historyczny

reklama
📌 adres: Tłomackie 3/5 (pokaż na mapie)

💻 www: jhi.pl
Mieści się w gmachu przedwojennej Głównej Biblioteki Judaistycznej. W czasie II wojny światowej spotykali się tutaj twórcy konspiracyjnego Archiwum Getta Warszawy z historykiem Emanuelem Ringelblumem na czele. Potocznie zwane Archiwum Ringelbluma do dzisiaj jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich, wpisanym przez UNESCO na Listę “Pamięć Świata”.

Główna wystawa “Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” wzięła swój tytuł od słów 19-letniego członka grupy Oneg Szabat (hebr. Radość Soboty) Dawida Grabera, który zapisał je w swoim testamencie. Dzięki dokumentom, listom, nagraniom filmowym poznasz losy mieszkańców getta i zrozumiesz emocje, które im towarzyszyły – strach w obliczu śmierci, pragnienie zachowania pamięci o swoich najbliższych, chęć pozostawienia czegoś po sobie. Zobaczysz również jedną z dwóch autentycznych baniek na mleko, która posłużyła do ukrycia dokumentów pod ziemią oraz poznasz szczegóły cudownego odnalezienia archiwum po wojnie.

Jeśli nie byłeś wcześniej w żadnej synagodze, odwiedź również drugą z ekspozycji „Bejt tfila – Dom modlitwy”. Obejrzysz na niej tradycyjne wyposażenie polskich i niemieckich synagog. Wśród nich zarówno obiekty rytualne jak zwój Tory oraz przedmioty codziennego użytku, na przykład klucze do bożnicy.

godziny otwarcia wystaw:
poniedziałek–czwartek 9–18 (ostatnie wejście o godzinie 17)
piątek 9–16 (ostatnie wejście o godzinie 15)
sobota nieczynne
niedziela 10–18 (ostatnie wejście o godzinie 17)

Wstęp na wystawy:
bilet normalny – 15 zł (indywidualny), 12 zł (grupowy)
bilet ulgowy – 10 zł (indywidualny), 8 zł (grupowy); bilety grupowe – minimum 10 osób

Poniedziałki są dniem bezpłatnego zwiedzania.

 zgłoś błąd/zmianę

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę