Żydowski Instytut Historyczny

reklama
Mieści się w gmachu przedwojennej Głównej Biblioteki Judaistycznej. W czasie II wojny światowej spotykali się tutaj twórcy konspiracyjnego Archiwum Getta Warszawy z historykiem Emanuelem Ringelblumem na czele. Potocznie zwane Archiwum Ringelbluma do dzisiaj jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich, wpisanym przez UNESCO na Listę “Pamięć Świata”.
Główna wystawa “Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” wzięła swój tytuł od słów 19-letniego członka grupy Oneg Szabat (hebr. Radość Soboty) Dawida Grabera, który zapisał je w swoim testamencie. Dzięki dokumentom, listom, nagraniom filmowym poznasz losy mieszkańców getta i zrozumiesz emocje, które im towarzyszyły – strach w obliczu śmierci, pragnienie zachowania pamięci o swoich najbliższych, chęć pozostawienia czegoś po sobie. Zobaczysz również jedną z dwóch autentycznych baniek na mleko, która posłużyła do ukrycia dokumentów pod ziemią oraz poznasz szczegóły cudownego odnalezienia archiwum po wojnie.
Jeśli nie byłeś wcześniej w żadnej synagodze, odwiedź również drugą z ekspozycji „Bejt tfila – Dom modlitwy”. Obejrzysz na niej tradycyjne wyposażenie polskich i niemieckich synagog. Wśród nich zarówno obiekty rytualne jak zwój Tory oraz przedmioty codziennego użytku, na przykład klucze do bożnicy.
godziny otwarcia wystaw:
poniedziałek, środa, czwartek 9-18 (ostatnie wejście o godzinie 17);
wtorek 9-20 (ostatnie wejście o godzinie 19);
piątek 9-16 (ostatnie wejście o godzinie 15);
niedziela 10-18 (ostatnie wejście o godzinie 17).
Poniedziałki są dniem bezpłatnego zwiedzania.
zgłoś błąd/zmianę