Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Żydowski Instytut Historyczny

Żydowski Instytut Historyczny

reklama
📌 adres: Tłomackie 3/5 (pokaż na mapie)

💻 www: jhi.pl
fb tt w msg wa tm em cp
Mieści się w gmachu przedwojennej Głównej Biblioteki Judaistycznej. W czasie II wojny światowej spotykali się tutaj twórcy konspiracyjnego Archiwum Getta Warszawy z historykiem Emanuelem Ringelblumem na czele. Potocznie zwane Archiwum Ringelbluma do dzisiaj jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich, wpisanym przez UNESCO na Listę “Pamięć Świata”.

Główna wystawa “Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” wzięła swój tytuł od słów 19-letniego członka grupy Oneg Szabat (hebr. Radość Soboty) Dawida Grabera, który zapisał je w swoim testamencie. Dzięki dokumentom, listom, nagraniom filmowym poznasz losy mieszkańców getta i zrozumiesz emocje, które im towarzyszyły – strach w obliczu śmierci, pragnienie zachowania pamięci o swoich najbliższych, chęć pozostawienia czegoś po sobie. Zobaczysz również jedną z dwóch autentycznych baniek na mleko, która posłużyła do ukrycia dokumentów pod ziemią oraz poznasz szczegóły cudownego odnalezienia archiwum po wojnie.

Jeśli nie byłeś wcześniej w żadnej synagodze, odwiedź również drugą z ekspozycji „Bejt tfila – Dom modlitwy”. Obejrzysz na niej tradycyjne wyposażenie polskich i niemieckich synagog. Wśród nich zarówno obiekty rytualne jak zwój Tory oraz przedmioty codziennego użytku, na przykład klucze do bożnicy.

godziny otwarcia wystaw:
poniedziałek, środa, czwartek 9-18 (ostatnie wejście o godzinie 17);
wtorek 9-20 (ostatnie wejście o godzinie 19);
piątek 9-16 (ostatnie wejście o godzinie 15);
niedziela 10-18 (ostatnie wejście o godzinie 17).

Poniedziałki są dniem bezpłatnego zwiedzania.

! zgłoś błąd/zmianę

Nadchodzące wydarzenia Żydowskim Instytucie Historycznym

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę