Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Pokaz filmu Droga młodych | Wystawa Tamci, oni, inni

Pokaz filmu Droga młodych | Wystawa Tamci, oni, inni

reklama
📅 Data: sobota, 10 grudnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wawer, Kinokawiarnia Stacja Falenica, Patriotów 44b (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Warszawa lata 30. XX wieku. Życie biedoty żydowskiej w czynszowych kamienicach, w wilgotnych suterenach i praca mieszkających tam ludzi to codzienność obserwowana oczami żydowskich dzieci. Stan zdrowia żydowskich robotników jest bardzo zły. Gruźlica, nazywana chorobą biedoty, dotyka wiele dzieci. Część z nich trafia do żydowskiego sanatorium im. Medema w Miedzeszynie pod Warszawą.

Film powstał w 1936 roku na zlecenie Bundu, by promować sanatorium i zbierać środki na jego działanie. Reżyserię powierzono Aleksandrowi Fordowi, scenariusz stworzyli Wanda Wasilewska i Józef Pat.

Polska premiera została wstrzymana przez ówczesną cenzurę sanacyjną pod pretekstem zarzutu „propagandy komunistycznej” oraz „zakapturzonego bolszewizmu”. Urząd cenzury w Centralnym Biurze Filmowym sugerował wręcz, że wyświetlanie Drogi młodych „mogłoby zagrażać żywotnym interesom Rzeczypospolitej”. Pierwszy, zamknięty, acz legalny pokaz „Drogi młodych” odbył się we Francji.

Zapraszamy na 2 seanse do kina Stacja Falenica. Pokazy towarzyszą wystawie „Tamci, oni, inni”, zainspirowanej historią przedwojennej Falenicy. Są bezpłatne, ale obowiązują zapisy ze względu na wielkość sali.

10 grudnia, godz. 18.00: zapisy >> link
11 grudnia, godz. 18.00: zapisy >> link

Wystawa „Tamci, oni, inni” została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?

Więcej: link

---
Organizator
Fundacja na rzecz Wielkich Historii

Współorganizator
Dzielnica Wawer

Dofinansowano ze środków EVZ Foundation.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wawer lub w kategoriach: film wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę