Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Koncert Jana Młynarskiego z zespołem | Wystawa Tamci, oni, inni

Koncert Jana Młynarskiego z zespołem | Wystawa Tamci, oni, inni
📅 Data: czwartek, 15 grudnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Wawer, Kinokawiarnia Stacja Falenica, Patriotów 44b (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Tango pokazano w Polsce po raz pierwszy w roku 1913. Nikt wtedy nie przypuszczał, że kilkanaście lat później, między dwoma wielkimi wojnami, styl rodem z Argentyny nabędzie własnych, lokalnych, polskich rysów.

W połowie lat 30. tango dominowało repertuary wytwórni płytowych, programów radiowych, hitów kinowych itd. Lata 30. to także czas syjonizmu. Masowe wyjazdy do Palestyny – Ziemi Obiecanej – pociągnęły za sobą nową ofertę wytwórni Syrena Electro, czyli polskie tanga po hebrajsku. Syrena miała swój salon firmowy w błyskawicznie rozwijającym się Tel-Avivie. W Warszawie podczas kilku historycznych sesji zarejestrowano hebrajskie tanga. Najwięcej nagrał Adam Aston jako Ben Levi. „Ta ostatnia niedziela” Jerzego Petersburskiego stała się „Ostatnim Szabatem” , piękne tango „Stachu” Zbigniewa Drabika to „Jemima” a „Jadzia” Freda Schera to „Jael”.

Falenica była przed II wojną światową miejscowością letniskową. Budowali tu domy warszawscy Żydzi i spędzali rodzinnie cały sezon. Linia otwocka rozbrzmiewała też muzyką. W domach grały instrumenty i pianina a w pociągu wędrowni muzykanci. Historia ludzi i miejsc drzemie w dawnych szlagierach, które przypomną w Stacji Falenica – Jan Emil Młynarski (śpiew, bandżola), Piotr Zabrodzki (śpiew, bandżo) i Karol Szczubełek (gitara).

Koncert towarzyszy wystawie „Tamci, oni, inni”, zainspirowanej historią przedwojennej Falenicy.
Wystawa „Tamci, oni, inni” została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?
Więcej: link

---
Organizator
Fundacja na rzecz Wielkich Historii

Współorganizator
Dzielnica Wawer

Dofinansowano ze środków EVZ Foundation.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wawer lub w kategoriach: koncert wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę