Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zmiana i trwanie. Od Muzeum Zasłużonych Polek we Lwowie do LvivArtCenter

Zmiana i trwanie. Od Muzeum Zasłużonych Polek we Lwowie do LvivArtCenter
📅 Data: wtorek, 06 grudnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jest we Lwowie kamienica, której historia przybliży nam temat wspólnych polsko-ukraińskich miejsc na mapie Lwowa, miasta wielu narodów, religii i kultur.

To kamienica Leona Sapiehy ulokowana przy ulicy Stefanyka 11, w czasach habsburskich i okresie II RP noszącej nazwę Ossolińskich.

W okresie II Rzeczpospolitej przy współpracy wielu sił intelektualnych Lwowa, i pod patronatem rodziny Lubomirskich, w kamienicy tej zostało ustanowione Muzeum Zasłużonych Polek.

W Muzeum, istniejącym w latach 1929-1939, gromadzono artefakty po działaczkach politycznych, społecznych i oświatowych, zaangażowanych w walkę o niepodległość Polski.

Dziś w tym samym miejscu swoją siedzibę ma LvivArtCenter, czyli centrum sztuki i kultury ukraińskiej, alternatywnej i europejskiej.

Co łączy Muzeum Zasłużonych Polek z założeniami powstającego obecnie Centrum Pomocy terapeutycznej dla ofiar inwazji rosyjskiej na Ukrainę? Czy to miejsce, jego przeszłość i trwanie mogą stać się przestrzenią do wspólnych artystycznych działań, nawiązania kontaktów i prowadzenia inspirujących sporów miedzy naukowcami, czy publicystami? Czy miejsce po Muzeum, którego celem było krzewienie postaw obywatelskich, również dziś może być przestrzenią dla organizacji pozarządowych, budujących, w czasie pokoju jak i podczas wojny, mosty miedzy oboma narodami, wspierające kształtowanie nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego?

O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości kamienicy przy Stefanyka 11/ Ossoslinskich 11 rozmawiać będą Iwona Dadej (IH PAN) i Anna Nowakowska Wierzchoś (IH PAN) a także Roksolyana Mytsko (LvivArtCenter).

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Patriotki jutra? Działania niepodległościowe, postawy obywatelskie i praca edukacyjna Polek we Lwowie (1863-1939) w świetle materiałów zebranych przez Muzeum Zasłużonych Polek we Lwowie oraz Ossolineum. Edycja i komentarz” finansowanym w ramach NPRH (nr 0367/NPRH7/H11/86/2018)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę