Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

PRZYSZŁOŚĆ ŻYCIA I ŚMIERCI. Tomasz Stawiszyński i Anna Alichniewicz w Big Book Cafe

PRZYSZŁOŚĆ ŻYCIA I ŚMIERCI. Tomasz Stawiszyński i Anna Alichniewicz w Big Book Cafe

reklama
📅 Data: piątek, 09 grudnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, J.Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


W cyklu NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT zapraszamy na rozmowę o przyszłości życia i śmierci.

TOMASZ STAWISZYŃSKI, filozof i pisarz oraz ANNA ALICHNIEWICZ, bioetyczka i tanatolożka mówią o kulturowym dążeniu do wiecznej młodości i konsekwencjach przesuwania granic życia i śmierci.
Rozmawia: MARTA PERCHUĆ-BURZYŃSKA

Zamów książkę Tomasza Stawiszyńskiego z autografem: link
Zapraszamy do Big Book Cafe osobiście lub do oglądania transmisji na żywo na Facebooku: link
Wstęp jest wolny.

Nowoczesne protezy, implanty, rozruszniki czy transplanty to tylko kilka przykładów realizacji współczesnego dążenia do przekraczania możliwości ludzkiego ciała. Jak pisał Michał Wiśniewski — wszyscy jesteśmy cyborgami.
Możliwości współczesnej medycyny miałyby stanowić szansę ziszczenia się marzeń człowieka o nieśmiertelności i wiecznej młodości. Współczesna biomedycyna wespół z technologiami wydłużania życia miałaby uwalniać od chorób wieku starczego, zachowywać pełnię sił witalnych, zatrzymywać proces starzenia, obdarowywać dobrym zdrowiem oraz sprawiać, że ludzie mogli cieszyć się bardzo długim życiem. Medycyna anti-aging, modyfikacje genetyczne, krionika czy wreszcie budzące niemałe kontrowersje klonowanie to wyrazy dzisiejszego pragnienia ucieczki przed śmiercią.
Adwokaci radykalnego wydłużania życia uspokajają, że problemy, takie jak: przeludnienie, nuda, obciążenie systemu ubezpieczeń społecznych, niesprawiedliwy dostęp do nowych technologii i wiele innych, opierają się na naiwnych wyobrażeniach naszej przyszłości, a obawy przed niepożądanymi konsekwencjami wydłużania życia pozbawione są dostatecznych podstaw. W końcu wszelkie granice, które wyznaczają ramy ingerencji w ludzkie ciało są wyznaczane przez nas samych. Przełamanie kolejnych barier wydaje się zatem kwestią czasu. Kiedy jednak powinniśmy się zatrzymać? Czy mając możliwość technologicznego doskonalenia „standardowego” ciała biologicznego, powinniśmy z niej korzystać do woli?
Techniki przedłużania ludzkiego życia wymagają uruchomienia namysłu i debaty nad tym, które zmiany obejmujące ludzkie ciało mogą mieć ciężar etyczny. Co skłania człowieka do dobrowolnego poddawania własnego ciała (a niekiedy ciał potomnych) zmianom, jakie przemawiają za tym argumenty i czy można uregulować tę sferę w sposób normatywny?
Na wiele otwartych wciąż pytań na temat naszej przyszłości spróbują odpowiedzieć filozofowie — Tomasz Stawiszyński i Anna Alichniewicz.

O PANELISTACH:
Tomasz Stawiszyński — filozof, eseista, ukończył studia magisterskie i doktoranckie w Instytucie Filozofii UW. Autor bestsellerowych książek: „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”, „Co robić przed końcem świata”, „Ucieczka od bezradności” oraz dwóch zbiorów wierszy „Nie ma takiego imienia” i „Rzecz ciemna”. Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii. Pisał m.in. na łamach „Dziennika”, „Newsweeka”, „Przekroju”. Autor audycji Radia TOK FM — „Godzina filozofów” i „Kwadrans Filozofa”. Od 2016 roku prowadzi również spotkania filozoficzne w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Twórca podkastu „Skądinąd”.
Anna Alichniewicz — członkini Komitetu Bioetyki PAN, specjalizująca się w bioetyce, filozofii medycyny, tanatologii, fenomenologii cielesności. Wykłada na kierunku bioetyka na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się kwestiami etycznymi dotyczącymi doskonalenia człowieka oraz stereotypami płciowymi w medycynie i bioetyce.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę